Форум з питань зміцнення муніципальних партнерств між Європейським союзом та Україною й зустріч на політичному рівні Європейського альянсу міст і регіонів для відбудови України відбулися в Брюсселі за участі представників громад – членів Асоціації міст України 15 травня 2025 року.
Асоціацію міст України на Форумі представили:
Бойченко Вадим, Член Правління Асоціації міст України, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова Донецької області,
Серпенінов Руслан, Сарненський міський голова Рівненської області,
Шиманська Галина, В.о. Голови Житомирської міської ради,
Вовкотруб Володимир, В.о. Голови Білоцерківської міської ради Київської області,
Чейчук Дмитро, Заступник Бучанського міського голови Київської області,
Скальський Владислав, Заступник Вінницького міського голови.
Вадим Бойченко під час панельної дискусії «Розбудова потенціалу для нових партнерств» подякував Європейському комітету регіонів та Європейському альянсу міст і регіонів для відбудови України за увагу та небайдужість до долі України:
«Асоціація міст України є партнером Європейського Альянсу міст і регіонів для відбудови України і постійно впроваджує ініціативи, спрямовані на подолання наслідків повномасштабної війни та відновлення місцевого самоврядування України, в співпраці з міжнародними партнерами, адже найкращих результатів можна досягти тільки спільними зусиллями».
У межах Форуму з питань зміцнення муніципальних партнерств відбулися секційні дискусії щодо співробітництва у сфері комунальних послуг і розвитку потенціалу для відновлення та реконструкції України. Учасники обмінялись кращими практиками, напрацьованим досвідом, а також розповіли про спільні проєкти, виклики і можливості для поглиблення подальшої співпраці.
Руслан Серпенінов представив досвід Сарненської громади та наголосив:
«Громади України сьогодні — це більше, ніж адміністративні одиниці. Це — живі, сильні, адаптивні спільноти, які витримали виклики війни і вже сьогодні формують майбутнє. Українські громади — це не лише ті, хто потребує допомоги. Це — ті, хто готовий ділитися унікальним досвідом. Ми керуємо в умовах війни, евакуйовуємо, допомагаємо, відновлюємо. Ми вже сьогодні впроваджуємо екологічні рішення, цифрові сервіси, європейські стандарти управління. Наше гасло — не просто «відбудувати». А відбудувати краще, ніж було. Для цього потрібні сильні міжнародні партнерства».
Владислав Скальський поділився досвідом міжнародної співпраці Вінницької міської громади та підкреслив:
«Головна потреба муніципалітетів – якісне проєктне управління. Завдяки сьогоднішній події громади змогли дізнатись, як і за допомогою яких інструментів можна разом з муніципалітетами-партнерами вибудовувати цю компетенцію. Велика кількість програм орієнтовані саме на партнерства. Це і є наша підготовка до URC і до майбутнього членства в ЄС».
Володимир Вовкотруб представив на Форумі Білоцерківську громаду та наголосив:
«Упевнений: в постійному діалозі, відкритості та взаємоповазі відбувається справжній розвиток, а партнерство на рівні громад – це основа нашого спільного європейського майбутнього».
Дмитро Чейчук під час виступу зазначив:
«Ми покладаємо надії, що цього року, під час Конференції у Римі, відбудуться заходи та події, які сприятимуть налагодженню нових міжмуніципальних партнерств, а також сприятимуть продовженню і розвитку вже існуючої міжмуніципальної співпраці на взаємовигідних засадах».
Серед спікерів засідання Альянсу були:
Ката Тютто, Президентка Європейського комітету регіонів (CoR), членкиня Генеральної асамблеї столиці Будапешту,
Марк Коолс, Президент Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи,
Давіде Ла Чечіліа, Спеціальний посланник з питань відновлення України Уряду Італії,
Пекка Товері, депутат Європейського Парламенту, Голова Парламентського комітету асоціації Україна-ЄС,
Олена Вішнар Маліновська, керівниця відділу, DG ENEST Європейської Комісії,
Антьє Гротер, Президентка Парламенту землі Бремен,
Олексій Рябикін, заступник Міністра розвитку громад та територій України.
Ката Тютто зазначила, що співпраця міжнародних партерів – це важливий довготривалий шлях, який вимагає об’єднаних зусиль. Якщо це буде підкріплено співпрацею, зв’язками, об’єднанням громадян, застосуванням кращих практик, фінансовою допомогою, спільним подоланням викликів, тоді це дасть якісний результат.
Марк Коолс зауважив, що у процес відбудови України дуже важливо включити саме місцевий рівень, а Україна має бути не лише кінцевим бенефіціаром допомоги, а також партнером у процесі відбудови.
Давіде Ла Чечіліа підкреслив центральну роль регіонального та місцевого виміру для відбудови України та зауважив, що під час URC2025 буде обговорюватись не лише шлях приєднання України до ЄС, а й місцевий і регіональний виміри, якіохоплюють найбільш актуальні елементи процесу відбудови та відновлення, тому важливо сфокусуватися на цих процесах і забезпечити їх сталість.
Пекка Товері зазначив, що Україна має бути частиною ЄС і це підсилить європейську економікута військову спроможність.
Олена Вішнар Маліновська наголосила на важливості бути візіонерами у сучасному світі та приймати стратегічні рішення і зазначила, що саме з таких позицій необхідно підходити до процесу відбудови України.
Антьє Гротер представила проєкт спільної декларації до Конференції відновлення України (URC2025), яка була прийнята на засіданні.
Олексій Рябикін наголосив, що мова йде не лише про відновлення України, але й про те, якою завтра буде Європа. Спікер акцентував увагу, що завдяки реформі децентралізації українські громади не просто виживають, вони самостійно ухвалюють рішення, реалізують проєкти і відбудовують майбутнє.
У межах Форуму розпочато нове муніципальне партнерство між Житомиром (Україна) та Касселем (Федеративна Республіка Німеччина) підписами В.о. Голови Житомирської міської ради Галини Шиманської та Бургомістра міста Кассель Свена Шеллера.
«Партнерство з Касселем – це не лише акт підтримки України у часи війни, але й початок довгострокових дружніх відносин, що сприятимуть взаємному розвитку та співпраці у культурній, освітній, економічній сферах», – зазначила Галина Шиманська.
«Ми хочемо, щоб ця співпраця стала символом єдності, миру та співробітництва в Європі. Партнерство з Житомиром має стати прикладом для інших міст», – підкреслив Свен Шоллер.
Ця угода стала важливим кроком у зміцненні співпраці між двома містами, які мають спільне прагнення до миру, розвитку та європейської солідарності.