21 / Грудень, 2020
До Асоціації міст України звернулося Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України щодо порушення органами місцевого самоврядування законів України «Про стратегічну екологічну оцінку» та «Про регулювання містобудівної документації» під час затвердження містобудівної документації без стратегічної екологічної оцінки, зокрема, детальних планів територій.
АМУ звертає увагу, що 20 березня 2018 року прийнятий Закон України «Про стратегічну екологічну оцінку», дія якого, зокрема, поширюється на містобудівну документацію, яка розробляється та/або підлягає затвердженню органом місцевого самоврядування. Відповідно до статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», детальний план території підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Отже, починаючи з 12 жовтня 2018 року, з моменту введення в дію Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», органи місцевого самоврядування зобов’язані здійснювати стратегічну екологічну оцінку містобудівної документації.
У разі затвердження органом місцевого самоврядування містобудівної документації без стратегічної екологічної оцінки, всі наступні дії щодо надання містобудівних умов та обмежень, виділення земельних ділянок тощо наражаються на ризики їх відміни у судовому порядку, в тому числі за позовами Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.
На сьогодні у Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України є інформація про затвердженні детальні плани територій, які не пройшли процедуру стратегічної екологічної оцінки. 
Враховуючи вищенаведене, Асоціація міст України рекомендує органам місцевого самоврядування:
під час розробки містобудівної документації у своїй роботі керуватися законами України «Про стратегічну екологічну оцінку» та «Про регулювання містобудівної діяльності»;
у разі непроведення стратегічної екологічної оцінки містобудівної документації, яка була затверджена починаючи з 12 жовтня 2018 року і до сьогодні, вжити заходів щодо приведення такої документації до вимог чинного законодавства.
Водночас повідомляємо, що наразі Асоціація міст України проводить консультації з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України щодо змін до Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» щодо проведення попередньої оцінки (скринінгу) документів державного планування, що може значно спростити процедуру стратегічної екологічної оцінки для багатьох таких документів, зокрема і детальних планів територій.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)