01 / Лютий, 2017

На обговоренні в Міністерстві освіти і науки України перебуває проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 646», що викладає Інструкцію з обліку дітей шкільного віку та учнів у новій редакції (далі – проект Інструкції).

Проектом пропонується внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 646 «Про затвердження Інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку» з метою удосконалення нормативного забезпечення умов роботи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та навчальних закладів, зокрема в частині проведення обліку дітей шкільного віку та учнів, які повинні здобувати загальну середню освіту.

Асоціація міст України проаналізувала проект Інструкції та вважає за необхідне висловити деякі рекомендації та пропозиції.

Про визначення категорій працівників у навчальних закладах, на яких буде покладено обовʼязки щодо здійснення обліку дітей шкільного віку

Абзацом пʼятим пункту 7 проекту Інструкції з обліку дітей шкільного віку та учнів передбачено заборону залучати працівників навчальних закладів до організації та здійснення обліку дітей шкільного віку, що, на думку Асоціації міст України, є правильним, оскільки не відволікає від виконання ними основних функціональних обовʼязків. У той же час у пункті 10 проекту Інструкції визначено, що облік учнів, які теж належать до дітей шкільного віку, здійснюють навчальні заклади, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти. Варто в такому разі уточнити категорії працівників навчальних закладів, які мають здійснювати цей облік. Зрозуміло, що його не будуть здійснювати технічні працівники. Експерти АМУ пропонують визначити категорії педагогічних працівників, які саме у навчальному закладі, а не за його межами, можуть бути залучені до здійснення обліку учнів. Наприклад, представники адміністрації, соціальні педагоги, класні керівники.

Щодо обовʼязків навчальних закладів надавати до структурного підрозділу уповноваженого органу, який здійснює облік дітей шкільного віку, дані всіх учнів, які зараховані до навчального закладу

Відповідно до пункту 10 проекту Інструкції облік учнів здійснюють навчальні заклади, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти. Пунктом 11 проекту Інструкції визначено обовʼязок цих навчальних закладів надавати до 15 вересня структурного підрозділу уповноваженого органу, що здійснює облік дітей шкільного віку, дані всіх учнів, які зараховані до навчального закладу. Крім загальноосвітніх навчальних закладів, загальну середню освіту надають професійно-технічні навчальні заклади, вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації, що можуть не підпорядковуватись органу місцевого самоврядування, хоча й знаходитись на його території. Орган місцевого самоврядування у такому разі не має управлінських повноважень, а отже, й не може вимагати будь-якої звітності від навчальних закладів. З метою якісного й повного обліку учнів пропонуємо пункт 11 проекту Інструкції викласти у такій редакції:

«11. Щорічно не пізніше 15 вересня навчальні заклади надають до структурного підрозділу уповноваженого органу, який здійснює облік дітей шкільного віку та на території обслуговування якого розташовано навчальний заклад, дані всіх учнів, які зараховані до навчального закладу.».

Про місце учня, який тимчасово виїжджає за межі України, в базі даних обліку дітей шкільного віку

Відповідно до пункту 11 проекту Інструкції визначено порядок подачі документів, що є підставою для внесення змін до бази даних обліку. Зокрема йдеться про переведення учня до іншого навчального закладу та вибуття учня на постійне місце проживання за межі України. Поряд із тим існують у практиці програми обміну учнями, коли діти тимчасово виїжджають за межі України на навчання і повертаються до досягнення ними повноліття з метою продовження навчання за програмою загальної середньої освіти. Експерти АМУ пропонують до пункту 12 додати абзаци вісім-десять у такій редакції:

«При вибутті учня на тимчасове навчання за межі держави до навчального закладу, з якого він вибуває, подаються:

заява батьків (одного з батьків) учня чи інших його законних представників (для неповнолітніх учнів) або учня (для повнолітніх учнів);

копія або сканована копія документа, що підтверджує запрошення чи направлення учня на навчання.».

У такому разі дані цієї дитини не видаляються до настання обставин, визначених в абзаці другому пункту 6 проекту Інструкції.

Щодо визначення термінів подачі зведених статистичних даних

Пунктом 11 проекту Інструкції визначено термін подачі даних усіх учнів навчальними закладами до структурного підрозділу уповноваженого органу, що здійснює облік дітей шкільного віку, а саме 15 вересня. У той же час у пункті 9 терміни підготовки та подачі відповідним структурним підрозділом уповноваженого органу статистичного звіту про кількість дітей шкільного віку та учнів до структурних підрозділів уповноважених органів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя не визначено. Так само не зазначено термін подачі цієї звітності до Міністерства освіти і науки України. У той же час згідно з абзацом третім пункту 11 проекту Інструкції МОН має забезпечити подання зведеної статистичної інформації в цілому по Україні до Держстату в установлені строки. Варто, на нашу думку, у такому разі чітко визначити терміни подачі зведених статистичних даних усіма уповноваженими органами.

Асоціація міст України звернулась до Міністерства освіти і науки України з проханням врахувати зазначені вище пропозиції при підготовці остаточної редакції проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 646».

Центр аналізу та розробки законодавства

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)