03 / Березень, 2021
Питання доступності будівель і приміщень медичних закладів залишається надзвичайно актуальним, адже більшість будівель закладів охорони здоров’я побудовані у минулому столітті та зовсім не відповідають будівельним нормам щодо інклюзивності.
Асоціація міст України отримує численні звернення від органів місцевого самоврядування щодо цього питання.
Проблема полягає в тому, що Національна служба здоров’я України вже відмовляє в укладанні договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з медзакладами на 2021 рік у зв’язку з відсутністю підтверджень доступності будівель та приміщень. З 1 січня 2021 року для того, щоб підписати договір з НСЗУ, медичний заклад має подати скановану копію документа, що підтверджує доступність медичних закладів для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, відповідно до будівельних норм і правил, виданого фахівцем з питань технічного обстеження будівель та споруд, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. Втім у закладів охорони здоров’я виникла проблема з проведенням технічного обстеження та отримання такого сертифікату. Значних коштів потребує обстеження медичних закладів і отримання сертифікату відповідності, а також виготовлення проєктно-кошторисної документації, реконструкція або капітальний ремонт (під що підпадає переважна більшість медичних закладів). 
Асоціація міст України у листопаді 2020 року звернулася до Прем'єр-міністра з проханням дати доручення МОЗ щодо невідкладного внесення зміни до п. 2 урядової постанови №410, а саме цифру «2020» замінити на «2021». Якщо не буде перенесено термін подачі сканованої копії документа, що підтверджує доступність будівлі та приміщення, багато медзакладів не зможуть підписати договір з НСЗУ на 2021 рік. А це поглибить кризу медичної сфери в Україні.
У відповіді від Міністерства процитовано постанову Уряду №410 про необхідність подання скановану копію документа, що підтверджує доступність медичних закладів для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, відповідно до будівельних норм і правил, виданого фахівцем з питань технічного обстеження будівель та споруд.
Водночас ситуація з доступністю будівель щодо інклюзивності (доступності) будівель медичних закладів для осіб інвалідністю наступна. За даними НСЗУ, станом на 3 березня 2021 року частка медичних закладів, що відповідають вимогам доступності складає 71,6%. З числа медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу таким вимогам відповідають лише 62,9%, а на 20 березня 2021 року відповідатиме 88,6%. З числа медичних закладів, що надають спеціалізовану медичну допомогу на сьогодні відповідають вимогам доступності 80%.
АМУ вважає, що Міністерство порушує принцип загальнодоступності медичної допомоги та інших послуг в сфері охорони здоров'я. Оскільки домінуюча більшість будівель та споруд комунальних медзакладів введені в експлуатацію 30-50 років тому і вже є застарілими. А нові будівельні норми набрали чинності з квітня 2019 року, втім за такий короткий неможливо провести необхідну реконструкцію із забезпечення доступності та інклюзивності. Потрібне значне фінансування для забезпечення виготовлення проєктно-кошторисної документації, виконання будівельних робіт. Також багато медичних закладів змінили засновників через зміну адміністративно-територіального устрою.  Тож наразі існує ризик непідписання з боку НСЗУ договорів з медичними закладами, що спричинить втрату медичного персоналу та закриття закладів охорони здоров’я.
Асоціація міст України наголошує, що вимогу про подання сканованої копії документа, який підтверджує доступність медичних закладів для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до будівельних норм і правил, доцільно відкласти до кінця 2021 року. Це не допустить кризи в медицині та допоможе у проведенні всіх необхідних заходів для забезпечення доступності, зручності та безпеки осіб з інвалідністю.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)