20 / Березень, 2020

АМУ вкрай стурбована надзвичайною ситуацією, що склалася в країні з поширенням коронавірусу COVID-19, коли за 14 днів кількість хворих зросла з 2-х до 26-ти та серед них вже 3 летальних.

Ураховуючи тенденцію поширення коронавірусної інфекції COVID-19 у європейських країнах, коли спостерігається експоненціальне зростання випадків хвороби, на медичні заклади значним тягарем лягає необхідність надання медичної допомоги великій кількості інфекційних хворих на коронавірусну інфекцію COVID-19. Для лікування таких хворих заклади охорони здоров’я повинні мати кадрові та матеріальні ресурси у достатній кількості.

Станом на 10:00 20 березня в Україні 26 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 3 летальні. Коронавірусна хвороба зафіксована:

  • Чернівецька область - 15 випадків (1 летальний)
  • Житомирська область - 2 випадки (1 летальний)
  • Київська область - 2 випадки
  • Донецька область - 1 випадок
  • Дніпропетровська область - 2 випадки
  • Івано-Франківська область - 1 випадок (летальний)
  • м. Київ - 3 випадки

В Україні зберігається тенденція щодо експоненціального зростання кількості випадків аналогічно іншим європейським країнам. Оперативну інформацію по регіонам України можна відстежувати за посиланням.

Також можна відслідковувати ситуацію у світі за наступним посилання.

Національним планом протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, на 2020 рік, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 №93-р, зокрема передбачено, що органи місцевого самоврядування повинні забезпечити готовність закладів охорони здоров’я до прийому хворих на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV та своєчасного виявлення її. А саме, повинні бути в наявності необхідні лікарські засоби, витратні матеріали для відбору проб для проведення лабораторних досліджень, дезінфекційні засоби та засоби індивідуального захисту, спеціальне медичне обладнання, включаючи пульсоксиметри, апарати штучної вентиляції легень (дитячі та дорослі), концентратори кисню та витратні матеріали, обладнання та діагностикуми для діагностичних лабораторій. Крім того, потрібно забезпечити осіб, які залучені до розслідування випадків захворювання, діагностики та надання допомоги хворим та особам з підозрою на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV, засобами індивідуального захисту, а саме: ізоляційними халатами або костюмами біозахисту, респіраторами класу захисту не нижче FFP2, захисними окулярами або щитками, рукавичками медичними нітриловими та масками медичними (хірургічними).

Відсутність необхідних засобів захисту та діагностики піддає ризику медичних працівників, що унеможливлює, у разі їх захворювання, своєчасне надання медичної допомоги хворим на коронавірус. м. Дніпро виділено майже 100 млн гривень, м. Вінниця – 50 млн. гривень, м. Чернівці – 26,3 млн. гривень, м. Тернопіль – 15 млн гривень, м. Суми – 10 млн гривень тощо на закупівлю необхідного медичного обладнання, ліків, спецодягу, а також проведення профілактичних заходів. При тому, що Урядом виділено всього лише 100 млн гривень на першочергову закупівлю засобів індивідуального захисту для поточних потреб міністерств, відомств та служб, а також для поповнення держрезерву.

Наразі ситуація ускладнюється тривалістю процедури закупівлі та відсутністю на ринку засобів індивідуального захисту для медичних працівників, спеціального медичного обладнання, витратних матеріалів, обладнання та діагностикумів для  діагностичних лабораторій. В умовах пандемії коронавірусу також необхідно передбачити значно більші ресурси на відшкодування відпусток і лікарняних працівникам бюджетної сфери; на придбання засобів індивідуального захисту для медичних працівників, медичного обладнання – багато хворих потребуватимуть штучної вентиляції легень. Потрібно виконати рекомендацію Президента України про матеріальне заохочення медичних працівників. Крім того, через зупинку метро та обмеження пересування транспортом по деяким населеним пунктам запроваджено розвезення медичних працівників на роботу або їх пільговий проїзд. Вже виділяються кошти з місцевих бюджетів для матеріального заохочення медичних працівників.

Пандемія – це питання національної безпеки держави. Оскільки маємо масове поширення коронавірусної інфекції 2019-nCoV серед населення по країні за короткий проміжок часу. Отже, це надзвичайна ситуація Державного рівня. Для її ліквідації необхідні матеріальні і технічні ресурси в обсягах, що перевищують можливості регіонів, та збитки від неї для громад вже спрогнозовано будуть близько 15,6 млрд гривень.

Кабінетом Міністрів України вже встановлено в Київській області режим надзвичайної ситуації.

Законом України від 17 березня 2020 №530 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» , установлено, що на закупівлю товарів, робіт чи послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID – 19) не поширюється Закон України «Про публічні закупівлі», та Перелік таких товарів, робіт чи послуг та порядок їх закупівлі затверджуються Кабінетом Міністрів України. Але на сьогодні відсутні затверджені Урядом і Перелік і Порядок.

У медичних закладах існує суттєвий дефіцит спеціального медичного обладнання, включаючи пульсоксиметри, апарати штучної вентиляції легень (дитячі та дорослі), концентратори кисню; засобів індивідуального захисту, а саме: ізоляційних халатів або костюмів біозахисту, респіраторів, захисних окулярів або щитків, рукавичок медичних нітрилових та масок медичних (хірургічних). Є ряд закладів охорони здоров'я, які не зможуть перейти на нову форму роботи з 1 квітня 2020 року через недостатні фінансові та кадрові ресурси, застарілу або відсутню матеріально-технічну базу, інформаційні системи. Ситуація переходу медичних закладів на роботу за договорами з НСЗУ з 1 квітня ускладнюється надзвичайною ситуацією, в якій опинилася країна. Вирішення цих питань потребують колосальних витрат, які є непосильними для місцевих бюджетів, протягом короткого проміжку часу. Значна кількість населення буде позбавлена можливості отримати доступну та якісну медичну допомогу.

Асоціація міст України підготувала рекомендації щодо щодо реагування та запобігання коронавірусній інфекції COVID-19.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)