30 / Квітень, 2020
Асоціація міст України проаналізувала проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції» (№3131 від 27.02.2020) та проєкти Законів «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо удосконалення системи оподаткування у сфері земельних відносин і сільського господарства» (№3131-1 від 17.03.2020), «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання оброблення сільськогосподарських угідь» (№3131-2 від 17.03.2020), що є альтернативними законопроєкту №3131.
Законопроєкти у різний спосіб пропонують запровадити механізм оподаткування земель с/г призначення, що не використовуються їх власниками безпосередньо, а натомість здаються ними в оренду. АМУ вважає, що запропоновані законодавчі зміни можуть позитивно вплинути на дохідну частину місцевих бюджетів та збільшити надходження до них за рахунок залучення до оподаткування категорії землевласників/землекористувачів, що самостійно не здійснюють діяльність на землях сільгосппризначення та здають їх в оренду. Також це сприятиме виведенню з тіні ринку оренди сільгоспземель і доходів, що отримуються від використання таких земель їх власниками та користувачами.
Разом з тим АМУ висловлює зауваження та застереження до окремих норм законопроєктів. Інформації, яку будуть надавати органи місцевого самоврядування контролюючим органам (пунктам/підпункт 72.1.2.7, 73.2.5. Податкового кодексу України в редакції, пропонованій законопроєктами) буде недостатньо для забезпечення повноти залучення до оподаткування зазначених платників. Тому така норма потребує уточнення в частині розширення кола органів, що надаватимуть необхідну інформацію.
АМУ звертає увагу, що в органів місцевого самоврядування відсутні дієві інструменти контролю за використанням та охороною земель (проведення перевірок, притягнення до адміністративної відповідальності порушників тощо). Такі повноваження сконцентровані в органів виконавчої влади. Тому необхідно розширювати повноваження місцевого самоврядування у сфері контролю за використанням та охороною земель, зокрема проведення перевірок, притягнення до адміністративної відповідальності порушників тощо. Адже це позитивно вплине на повноту залучення до оподаткування таких категорій платників.
Асоціація міст України підтримує зазначені законопроєкти в цілому, як такі, що сприятимуть наповненню місцевих бюджетів та ліквідації тіньових відносин у використанні земель сільськогосподарського призначення.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)