13 / Травень, 2019
На розгляді у Комітеті Верховної Ради України з питань науки і освіти перебуває проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо виплати педагогічним та науково-педагогічним працівникам щомісячної надбавки за престижність праці» (№10100 від 27.02.2019 року). Асоціація міст України розглянула Законопроект та в межах компетенції надіслала пропозиції до нього.
Законопроектом пропонується змінами до статті 57 Закону України «Про освіту» встановити виплату щомісячної надбавки за престижність педагогічної праці в розмірі 30 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування.
Щодо можливостей встановлення надбавки:
У цілому підтримуючи необхідність збільшення заробітних плат освітян, зауважуємо, що реалізація цієї норми призведе до суттєвого збільшення видатків з державного та місцевих бюджетів. Зокрема, потребуватиме збільшення обсягу освітньої субвенції, коштів якої, за інформацією АМУ, у 2019 році не достатньо на виплату заробітної плати педагогам закладів загальної середньої освіти (дефіцит становить 9 %). Згідно з частиною третьою статті 142 Конституції України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. З метою забезпечення гідною оплатою праці педагогічних працівників, заробітна плата яких виплачується з бюджетів міст та ОТГ, пропонуємо передбачити компенсацію цим місцевим бюджетам із Державного бюджету України. У той же час також пропонуємо на 30% збільшити обсяг освітньої субвенції у 2019 році, щоб виконати запропоновану Законопроектом норму у частині відповідних виплат педагогічним працівникам, заробітна плата яких виплачується з освітньої субвенції.
Щодо необхідності внесення змін до бюджетного законодавства:
Відповідно до пункту 2 Законопроекту визначено набуття чинності Закону з дня, наступного за днем його опублікування. Зважаючи на те, що Закон може набути чинності посеред бюджетного року, звертаємо увагу на необхідність підготовки супровідних законопроектів про внесення відповідних змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» щодо збільшення обсягів освітньої субвенції та Бюджетного кодексу України щодо зарахування частки загальнодержавних податків та зборів на користь місцевих бюджетів.
Зважаючи на вище зазначене, Асоціація міст України підтримує проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо виплати педагогічним та науково-педагогічним працівникам щомісячної надбавки за престижність праці» (№10100 від 27.02.2019 року) з урахуванням наданих пропозицій. Відповідні висновки надіслано до Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)