04 / Травень, 2020

Указом Президента України №55/2020 було створено тимчасову робочу групу з питань реформування системи охорони здоров'я», якій доручено проаналізувати до 1 березня 2020 року хід реформування системи охорони здоров'я, у тому числі щодо реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги, готовності закладів охорони здоров'я до реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для інших видів медичної допомоги; за результатами такого аналізу внести пропозиції щодо подальшого реформування сфери охорони здоров'я. На сьогодні такі висновки відсутні.
Нагадаємо, що 18 лютого 2020 року на засіданні Правління Асоціації міст України було розглянуто питання проведення медичної реформи, зокрема перехід з 1 квітня 2020 року всіх закладів охорони здоров’я на медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Члени Правління АМУ – сільські, селищні, міські голови висловили стурбованість цією ситуацією та зазначили, що багато медичних закладів не зможуть перейти на нову форму роботи через недостатні фінансові та кадрові ресурси, застарілу або відсутню матеріально-технічну базу. Значна кількість населення буде позбавлена можливості отримати доступну та якісну медичну допомогу. Сьогодні вже маємо перші негативні наслідки.
Асоціація міст України здійснює моніторинг проведення реформ в охороні здоров’я та їх вплив на доступність та якість медичної допомоги в громадах. Слід зауважити, що АМУ постійно захищає інтереси громад особливо в рамках трансформації охорони здоров’я.
АМУ вкрай стурбована ситуацією в охороні здоров’я та передбачала, що залишаться медичні заклади, які  не зможуть перейти на нову форму роботи через недостатні фінансові та кадрові ресурси, застарілу або відсутню матеріально-технічну базу. Вирішення цих питань потребують колосальних витрат, які є непосильними для місцевих бюджетів протягом короткого проміжку часу. Значна кількість населення буде позбавлена можливості отримати доступну та якісну медичну допомогу. Така ситуація може спричинити соціальну напругу.
Асоціація міст України, захищаючи інтереси органів місцевого самоврядування, зібрала та надіслала до Офісу Президента (тут), МОЗ України (тут) та НСЗУ (тут) проблемні питання, які виникли перед громадами у зв’язку з укладанням договорів з НСЗУ зі змінами у фінансовій діяльності медичних закладів і потребують першочергового вирішення.
АМУ впевнена, що порушені громадами проблеми повністю віддзеркалюють реальну ситуацію в охороні здоров’я. Адже у медичних закадах відсутні у достатній кількості необхідне спеціальне медичне обладнання для діагностики та лікування, засоби індивідуального захисту, дезінфекційні засоби тощо. А відсутність необхідних засобів захисту та діагностики піддає ризику медичних працівників, що унеможливлює, у разі їх захворювання, своєчасне надання медичної допомоги іншим хворим на коронавірус. У загальній структурі хворих на коронавірусну інфекцію COVID-19 по країні 20% становлять медичні працівники. Це один з найвищих показників серед інших країн. 
Недостатній рівень фінансування не дозволяє органам місцевого самоврядування забезпечити виконання вимог Програми медичних гарантій та виконувати делеговані державою повноваження на забезпечення доступності і безоплатності медобслуговування. Закладами охорони здоров'я було обраховано реальні тарифи на пакети медичних послуг і вони значно вищі ніж ті, що затверджені постановою КМУ від 05.02.2020 №65. Ці тарифи у більшості значно занижені та не покривають реальної собівартості таких послуг. Крім того, Національною службою здоров’я покривається обмежений обсяг пакетів медичних послуг, так званих пріоритетних. А тому відсутня перспектива для утримання лікарень, збільшення заробітної плати медичних працівників тощо. Захист медичних працівників повинен бути першочерговим заходом зупинення COVID-19 і він повинен бути як фізичний, так і матеріальний.
Перехід медичних закладів на роботу за договорами з НСЗУ з 1 квітня ускладнилася надзвичайною ситуацією, в якій опинилася країна. Тому виникла серйозна проблема від початку другого етапу реформи, а саме: зупинка планових хірургічних втручань, планових госпіталізацій хворих, зменшення амбулаторних відвідувань. 
Більшості проблемних питань можна було б уникнути, якби органи державної влади частіше прислухалися до органів місцевого самоврядування.
Асоціація міст України впевнена, що злагоджена взаємодія між органами державної влади та органами місцевого самоврядування є важливою, а конструктивний діалог і прийняті правильні рішення сприятмуть позитивному розвитку охорони здоров’я на рівні муніципалітетів.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)