07 / Червень, 2018

За підсумками наради, що відбулась у Міністерстві освіти і науки України 4 червня 2018 року за участі представників Асоціації міст України, сьогодні, 7 червня 2018 року, АМУ продовжила діалог із центральними органами виконавчої влади щодо удосконалення порядку надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Аналітик Асоціації міст України Людмила Мозгова провела робочу зустріч із директором департаменту видатків гуманітарної сфери Міністерства фінансів України Романом Єрмоличевим. Було прийнято рішення покрокового вирішення питання фінансування заробітних плат педагогічних працівників у 2018 році з проведенням детального аналізу причин дефіциту освітньої субвенції в окремих громадах. Також узгоджено позицію щодо необхідності внесення змін до формульного розрахунку освітньої субвенції.

При цьому Мінфін наполягає на проведенні оптимізації мережі в громадах, де вартість утримання 1 дитини перевищує середню по Україні, що становить 14,9 тис. грн. Також наголошено на необхідності внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 року № 128.

У другій половині дня відбулась робоча нарада під головуванням Першого віце-прем'єр-міністра України, Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва щодо удосконалення порядку та умов надання освітньої та медичної субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Участь у нараді взяли Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, директор департаменту видатків гуманітарної сфери Міністерства фінансів України Роман Єрмоличев, заступник Міністра охорони здоровʼя Роман Ілик, представник Асоціації міст України у Верховній Раді України, народний депутат України Оксана Продан, Славутський міський голова Василь Сидор, Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, заступник Виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рабошук, аналітики Асоціації міст України Людмила Мозгова та Борис Паламар, а також представники Секретаріату Кабінету Міністрів України та профільних міністерств.

 

На початку наради Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич озвучила рішення Міністерства освіти і науки України, що стосувались таких аспектів:

  1. До формули розподілу освітньої субвенції буде внесено зміни (наразі до Асоціації міст України надано наказ Міністерства освіти і науки України від 06.06.2018 року № 598 «Про утворення міжвідомчої робочої групи з удосконалення формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами», до складу робочої групи увійшли аналітик Аналітичного центру АМУ Людмила Мозгова та експерт Центрального офісу впровадження децентралізаційної реформи Асоціації міст України Олександр Пильтяй).
  2. До формули буде внесено показник поділу на групи.
  3. Важливо розробити карту щільності населення, бо на показник фінансування заробітної плати вчителів упливають також статус населеного пункту. Однак не всі міста мають відповідну щільність населення.
  4. Буде звернено увагу на школи, що розташовані на лінії зіткнення.
  5. У 2019 році кошти освітньої субвенції підуть на приватні заклади освіти.
  6. Є необхідність у розробці розрахункового розміру класів (окремо для початкової школи, гімназії та ліцею).

Окрім того, Міністерство освіти і науки України надало учасникам наради Інформацію щодо особливостей розподілу обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на 2018 рік.

Участь у діалозі взяв заступник Міністра охорони здоровʼя Роман Ілик, який підтримав Асоціацію міст України у частині визначення критеріїв розподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я до бюджетів міст та ОТГ.

Директор департаменту видатків гуманітарної сфери Міністерства фінансів України Роман Єрмоличев наголосив на тому, що формулу буде доопрацьовано (за умови детального аналізу у розрізі кожного місцевого бюджету). Також пообіцяв, що заборгованість по виплатах заробітної плати буде погашена за рахунок перерозподілу видатків залишків освітньої субвенції, що наявні в обласних бюджетах та становлять 2,4 млрд. гривень. Мінфін також підготував для учасників наради пакет документів, зокрема інформаційну довідку щодо забезпеченості освітньої субвенції у 2018 році.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан наполіг на необхідності встановлення термінів ОДА для розподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я до бюджетів міст та ОТГ.

Представник Голови Асоціації міст України у Верховній Раді України, народний депутат України Оксана Продан акцентувала на необхідності встановити строки внесення змін до чинної формули. На її думку, цей термін має складати 1-2 місяці.

Перший віце-прем'єр-міністр України, Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів підтримав позицію нардепа та наголосив на тому, що протокол доручень має бути доопрацьований із урахуванням всіх побажань учасників наради завтра, 9 червня 2018 року.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)