05 / Березень, 2021
Уряд постановою від 15 лютого 2021 року №133 затвердив Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у II—IV кварталах 2021 року.
Бюджет Програми медичних гарантій-2021 становить 123,5 млрд грн. Така сума визначена у законі «Про Державний бюджет України у 2021 році».
Національна служба здоров’я України публікує оголошення про укладення договорів про медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій у 2021 році. На сьогодні вже розміщено 5 оголошень за напрямом первинної, екстреної медичної допомоги та медичної реабілітації. НСЗУ чекає погодження від Міністерства охорони здоров’я вимог за іншими пакетами медичних послуг.
В межах бюджету Програми медичних гарантій передбачено:
  • майже 14 млрд грн на екстрену медичну допомогу;
  • 20 млрд 700 млн грн - на первинну;
  • близько 10 млрд грн - на медичну допомогу пацієнтам з COVID-19;
  • 4 млрд 700 млн грн - на лікування онкологічних захворювань;
  • близько 6 млрд грн на медичну допомогу вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим;
  • 3 млрд 700 млн грн - на лікування пріоритетних серцево-судинних захворювань, зокрема інфаркти та інсульти;
  • майже 3 млрд грн - на лікування пацієнтів із нирковою недостатністю в амбулаторних умовах.
Усі тарифи у Програмі медичних гарантій-2021 збільшили в межах тих коштів, які виділили у державному бюджеті. Тарифи відображають фактичні витрати закладів на надання тієї чи іншої допомоги і є достатніми для надання якісної послуги. У проекті Програми медгарантій на 2021 рік передбачено 35 пакетів медичних послуг, в тому числі пакет вакцинації від COVID-19. Три пакети медичних послуг нові, ще п’ять - виокремлені із існуючих пакетів медичних послуг. Тарифи затверджені постановою Уряду №133.
За одним з найвищих тарифів у Програмі медичних гарантій оплачується неонатальна допомога. Оплата за цю пріоритетну послугу зараз становить 98,5 тис. грн, а з квітня зросте до 135 тис. грн (за умови, що у закладі функціонує виїзна неонатальна бригада).
Тариф, який платитиме НСЗУ за лікування гострого мозкового інсульту буде залежати від наданої допомоги. У разі проведення ендоваскулярних втручань - це сучасний метод видалення згустку крові, який підвищує шанси на повноцінне одужання  - тариф становитиме понад 97 тис. грн. Вартість лікування інсульту з використанням тромболітичної терапії становитиме 42 тис. грн.  Зараз тариф на лікування інсульту єдиний і становить майже 27 тис. грн.
Серед нових пакетів у 2021 році - лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. Цю медичну допомогу виділили в окремий пакет, адже пацієнти з цими діагнозами потребують тривалої та дороговартісної медичної допомоги в особливих умовах. Тариф за лікування одного пацієнта з онкогематологічними захворюваннями становитиме понад 54 тис. грн. До нього застосовуються коригувальні коефіцієнти. За лікування дітей цей коефіцієнт становить 3 цілих 8 тисячних. Тобто за лікування дітей заклад отримуватиме втричі більше коштів. Також порівняно з минулим роком збільшилися тарифи на хіміотерапевтичне та радіологічне лікування, паліативну допомогу та інші напрями.
Серед нових пакетів Програми медичних гарантій 2021 -  готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії. Цей пакет дозволить забезпечити стабільність роботи інфекційних відділень та закладів. А також - інфекційну готовність країни на необхідному рівні. Договір на цей пакет укладатимуть визначені заклади. Вони отримуватимуть 764 тис. грн в місяць. Перелік медичних закладів, в яких надається медична допомога хворим на COVID-19, можна пергелянути тут.
Крім того, Національна служба здоров’я України оприлюднила оголошення про укладення договорів за напрямом вакцинації проти COVID-19. НСЗУ укладатиме договори за цим пакетом із медичними закладами, які будуть у переліку, визначеному керівником робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації державного рівня через розповсюдження COVID-19. Переглянути перелік можна за посиланням.
На першому етапі вакцинації у цих закладах будуть сформовані мобільні команди. У перший місяць роботи команди на одну мобільну команду НСЗУ виплачуватиме 8 тис. грн. Ці кошти мають спрямувати для забезпечення готовності до проведення вакцинації. Далі надавачі послуги будуть отримувати оплату за результатами роботи, тобто за фактичну кількість провакцинованих осіб: 25 грн за першу дозу введеної вакцини і 60 грн за другу. Інформацію про здійснену вакцинацію надавачі вноситимуть до електронної системи охорони здоров’я і тільки на підставі цієї інформації НСЗУ здійснюватиме оплату за фактично надані послуги.
Згідно із стратегією розвитку протитуберкульозної служби, у 2021 році до цієї роботи долучиться первинна ланка. Для цього запроваджується спеціальний пакет. Укладати договір на супровід пацієнтів з туберкульозом центри первинної допомоги будуть за бажанням. Пацієнтів із туберкульозом спрямовуватимуть до тих сімейних лікарів, які мають відповідну кваліфікацію, в центр, у якому вони працюють.  Йдеться про пацієнтів, які можуть лікуватися амбулаторно і не виділяють бактерію туберкульозу, тобто не можуть передати її іншим людям.
Цього року НСЗУ запропонувала ввести доплату за результат виконання договору. За пріоритетними напрямами запропоновано впливати на якість медичної допомоги через дотримання маршруту пацієнтів. Центр екстреної медичної допомоги отримає більше коштів, якщо бригада доставлятиме пацієнта до того закладу, який має договір з НСЗУ на лікування інсульту та інфаркту. Індикатори якості будуть і для первинної медичної допомоги. Вони стосуватимуться виконання першого щеплення вакциною КПК дітей до 6 років.
Тож медичні заклади, які з квітня мають намір працювати за Програмою медичних гарантій, мають подати свої пропозиції на ті пакети послуг, за яким планують надавати медичну допомогу. Ті заклади, що відповідають вимогам в оголошенні, зможуть укласти договір і отримуватимуть оплату за договором з НСЗУ. Сума договору для медзакладів буде розраховуватися на основі кількості послуг, яку вони надавали у 2020 році та внесли в електронну систему охорону здоров’я.

Нагадаємо, Асоціація міст України у грудні 2020 року зверталася до Уряду щодо необхідності прийняття Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2021 році. Оскільки ризик від відсутності Програми призведе до припинення оплати за договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Внаслідок цього медичні заклади не зможуть надати доступну медичну допомогу громадянам. Окрім цього, ця ситуація ставить фінансування медицини територіальної громади в залежність від спроможності місцевих бюджетів.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)