22 / Жовтень, 2020
21 жовтня Уряд прийняв рішення про перерозподіл коштів Держбюджету-2020 на забезпечення дезінфікуючими засобами захисту учасників освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти. До кінця року органи місцевого самоврядування отримають на ці цілі кошти в обсязі майже 540 млн грн.
Нагадаємо, Асоціація міст України напередодні навчального року звернулася до Кабміну та повідомила про стурбованість негативною тенденцією зростання захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19, та відсутністю в закладах освіти необхідних засобів індивідуального захисту, антисептиків тощо.
Слід зазначити, що у загальній структурі хворих на коронавірусну хворобу 7% припадає на дітей віком до 18 років. З початком навчального року, враховуючи негативну тенденцію захворюваності на COVID-19 вірогідність того, що кількість дітей, які захворіють, значно зросте у разі недотримання протиепідемічних заходів. Протиепідемічні заходи у закладах освіти в період карантину вимагають забезпечення педагогічних працівників засобами індивідуального захисту згідно з рекомендаціями, затвердженими постановою Головного санітарного лікаря України, із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи та запасу ЗІЗ із розрахунку на 5 робочих днів, у тому числі на 1 робочу зміну (безпосередньо на робочому місці працівника).
АМУ розрахувала потребу у захисних масках для педагогічних і непедагогічних працівників та учнів на основі їх кількості та вважає, що для забезпечення на 1 робочий день потреби 438 486 учителів у захисних масках необхідно 10,5 млн грн, 232 165 непедагогічних працівників – 5,6 млн грн, 3 962 979 учнів – 62,8 млн грн, запасу антисептиків для обробки рук на 1 день потрібно орієнтовно 57,9 млн грн.
Крім цього, в закладах освіти повинен бути запас мийних засобів для очищення і дезінфекція поверхонь; створено місця для обробки рук антисептиками; збір використаних масок і рукавичок в окремі контейнери; плакати, банери про респіраторну гігієну та етикет кашлю; розмітка на підлозі для утримання дистанції та організованого руху коридорами тощо. Ці заходи потребують значних додаткових витрат.
Також АМУ отримала відповідь Міністерства освіти і науки України, яке підтримало занепокоєння Асоціації та підготувало проєкт постанови про перерозподіл коштів для придбання дезінфікучих засобів захисту і передбачило кошти у проєкті Державного бюджету на 2021 рік. Лист МОН
Асоціація міст України підкреслює, що стійке функціонування об’єктів освіти, створення безпечних умов перебування дітей та працівників в закладах освіти не може залежати від спроможності окремого місцевого бюджету. Забезпечення всіх шкіл засобами індивідуального захисту та антисептичними засобами необхідно здійснювати виключно шляхом централізованих закупівель. Адже в такому випадку можна буде розраховувати на якість, безпечність, перевірку сертифікатів, закупівлю товарів за нижчими оптовими цінами.
Також з метою забезпечення права на доступну медичну допомогу жителям громад, АМУ рекомендує органам місцевого самоврядування невідкладно звернутися до голів обласних державних адміністрацій з пропозиціями та відповідним фінансово-економічним обґрунтуванням розподілу коштів для збільшення видатків для придбання засобів індивідуального захисту та антисептичних засобів.

Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)