10 / Грудень, 2021
9 грудня експертка Асоціації міст України з питань земельних відносин та комунального майна Тетяна Медвецька взяла участь у Конференції громад «Просторове планування розвитку територій», що вібулася за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).
 
 
Спікерами виступили:
  • Джим Хоуп, директор Місії USAID в Україні та Білорусі (tbc);
  • Олександр Корнієнко, заступник Голови Верховної Ради України;
  • Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України;
  • Наталія Козловська, заступник Міністра розвитку громад та територій України;
  • Анатолій Мірошниченко, перший заступник голови Держгеокадастру;
  • представники асоціацій органів місцевого самоврядування.
 
На конференції було представлено перший в Україні досвід з розробки комплексних планів просторового розвитку громад відповідно до нового законодавства у Харківській області. Захід мав на меті проінформувати громади про чинне законодавство, прийняте для проведення просторового планування територій громад, а також передати зацікавленим громадам практичні інструменти для успішної розробки і використання комплексних планів просторового розвитку, озвучити спільну проблематику та запропонувати шляхи їх вирішення.
Конференція стала майданчиком для дискусії та обговорення питань розвитку земельного законодавства між громадами та представниками влади.
 
Під час виступу Тетяна Медвецька розповіла, що останні три місяці АМУ проводить роз’яснювальну та методичну роботу з громадамим щодо просторового планування, створення та запуску Національної інфраструктури геопросторових даних і її наповнення. Теми зустрічей і практикумів в регіональних відділеннях АМУ стосувалися також дерегуляції земельних відносин та інших змін до земельного законодавства.
 
Експертка АМУ звернулася до представників Мінрегіону з рядом проблемних питань, зокрема:
1. Невикористання коштів субвенцій Державного бюджету (Світового банку) на створення комплексних планів просторового розвитку територій громад через те, що в громадах та обласних адміністраціях не знають про наявність такої фінансової підтримки. Важливо передбачити кошти субвенції на наступний рік та провести роз’яснення і допомогти громадам отримати ці кошти.
2. Невідповідність класифікацій зон територій у різних нормативно-правових актах призводить до необхідності надмірного витрачання бюджетних коштів на зміну містобудівної документації.
З метою заощадження бюджетних коштів на розробку містобудівної документації АМУ пропонує Мінрегіону:
1. Узгодити вимоги до складу та змісту містобудівної документації, визначеної державними будівельними нормами, та Класифікатор видів функціонального призначення територій, визначений Порядком ведення державного земельного кадастру.
2. Затвердити таблицю відповідності кодів видів функціонального призначення територій кодам/номерам зон територій, присвоєних згідно з раніше прийнятими нормативно-правовими актами.
Заступник Міністра розвитку громад і територій Наталія Козловська у відповідь на звернення повідомила, що субвенція Державного бюджету (Світового банку) на створення комплексних планів просторового розвитку територій громад нещодавно затверджена Міністерством фінансів безстроково. І розповіла, що узгодження вимог до складу та змісту містобудівної документації та Класифікатору видів функціонального призначення територій. знаходиться на завершальній стадії.
АМУ висловлює вдячність Мінрегірону за таку підтримку громад.
 
Експертка АМУ звернулась до керівництва Держгеокадастру щодо проблем відсутності функціоналів на сайті Держгеокадастру:
1. Для громад в частині внесення відомостей до ДЗК у разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянам. 
Нагадаємо, таку норму передбачили абзацом 4 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ від 28 квітня 2021 року.
2. Щодо внесення до Державного земельного кадастру функціональних зон та обмежень у використанні земель, передбачений Порядком ведення ДЗК.
Такі зміни відбулись на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» від 17 червня 2020 року № 711-IX.
3. Щодо внесення змін до меж адміністративно-територіальних одиниць, які вже було внесено до кадастру.
 
Також спільно з Держгеокадастром було обговорено болюче для громад питання щодо нової Методики нормативної грошової оцінки земель. АМУ наголошує на необхідності надати можливість завершити роботи з виготовлення технічної документацій з НГО та внесення їх до бази ДЗК обласними територіальними органами Держгеокадастру.
Наприкінці учасники конференції обговорили створення алгоритму дій органів місцевого самоврядування для отримання цифрових та електронних топографічних карт масштабу 1:10 000 для розроблення комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади та запровадження єдиної цифрової топографічної основи на рівні територіальної громади. Експертка АМУ Тетяна Медвецька нагадала, що АМУ відправила звернення до Держгеокадастру. Перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко зафіксував всі озвучені проблемні питання та запевнив, що їх буде вирішено. 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)