12 / Листопад, 2021
10 листопада  експертка АМУ з питань освіти Тетяна Куценко взяла участь у засіданні робочої групи з питань запровадження пілотного проєкту щодо виявлення негативних ризиків та шкідливих явищ у дитячому середовищі, профілактики вчинення правопорушень в освітньому середовищі «Вихователь безпеки» в рамках ініціативи МВС. Засідання відбулося під головуванням заступниці Міністра внутрішніх справ України Катерини Павліченко. В обговоренні взяли участь представники Міносвіти, Мінрегіону, Мінсоцполітики, Нацполіції, Держслужби якості освіти, Національної академії внутрішніх справ, а також Освітній омбудсмен.
Коротко про Проєкт «Вихователь безпеки»:
  • передбачається, що вихователі безпеки будуть перебувати в школах і стануть комунікаторами між органами місцевого самоврядування, Національною поліцією України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій з питань безпеки учнів в освітньому середовищі,
  • завдання вихователів безпеки — це запобігання, раннє виявлення, припинення й усунення негативних явищ та їх шкідливих наслідків як на території закладу освіти, так і на прилеглій до нього території,
  • навчання вихователів безпеки здійснюватиметься на базі Національної академії внутрішніх справ,
  • вихователі безпеки утримуватимуться за кошти громади.
Тетяна Куценко зазначила, що органи місцевого самоврядування та заклади освіти вже здійснюють роботу щодо забезпечення безпечного освітнього середовища, відповідно до визначених у освітньому законодавстві та в Законі «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень. Багато громад мають успішні напрацювання у цьому питанні і можуть поділитись досвідом. Передбачені проектом «Вихователь безпеки» розширення повноважень органів місцевого самоврядування та зміщення акцентів на забезпечення безпеки учнів у закладах освіти, виявлення і запобігання правопорушенням у навчальних закладах та на їх території, на сьогодні потребують узгодження з існуючими нормативно-правовими актами.
«Необхідно також зауважити, що запровадження у кожній школі таких вихователів безпеки потребуватиме значного додаткового фінансового ресурсу з місцевих бюджетів», — наголосила Тетяна Куценко.
Начальник Управління ювенальної превенції Нацполіції Василь Богдан запевнив, що пілотний проєкт передбачає участь у ньому  громад включно за їх бажанням. А також за умови їх готовості облаштувати робоче місце вихователю безпеки у закладі середньої освіти й забезпечити йому заробітну плату. На сьогодні, додав він, вже більше десяти громад зголосились взяти участь у цьому проєкті.
Наразі йде робота з розроблення методики реалізації цього пілотного  проєкту, напрацьовуються кваліфікаційні вимоги до спеціаліста з безпеки у школі, критерії відбору та склад комісії з відбору кандидатів на цю посаду, уточнюється зміст навчальної програми для них.
Асоціація міст України звертає увагу, що реалізація проєкту потребуватиме додаткових видатків з місцевих бюджетів та надання порередніх фінансово-економічних розрахунків. Разом з тим, уведення вихователів безпеки з передбаченими функціональними обовязками не корелюється з чинною нормативно-правовою базою у сфері освіти та місцевого самоврядування.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)