02 / Березень, 2020

До Асоціації міст України почали надходити звернення від органів місцевого самоврядування, викликані необхідністю комплексного та системного вирішення проблеми пожежної безпеки закладів освіти. Муніципальні ради зауважують, що на виконання доручення Прем'єр-міністра від 11.12.2019 року № 44202/1/1-19 структурні підрозділи ДСНС з грудня 2019 року проводять перевірки протипожежного стану закладів освіти. У результаті таких перевірок матеріали, зазвичай, надсилаються до адміністративних судів із метою вжиття заходів адміністративного впливу, а саме призупинення експлуатації вищезазначених закладів.

Зважаючи на те, що в середньому вартість проведення робіт з обладнання автоматичними пожежними сигналізаціями складає 1 млн грн на заклад, а монтаж системи автоматичних пожежних сповіщувачів близько 300 тис грн, маємо констатувати неспроможність більшості місцевих бюджетів одночасно здійснити проведення відповідних робіт у закладах освіти. Крім цього, потребують такого обладнання й заклади культури, охорони здоров’я тощо. Ситуація є типовою по всій Україні, адже покладання забезпечення пожежної безпеки закладів виключно на місцеві бюджети призведе до надмірного навантаження, що матиме негативні наслідки у частині виконання інших програм розвитку. Наприклад, за підрахунками Якимівської селищної ради Запорізької області загальна вартість усіх робіт по об’єктах складає 47 млн грн, що становить 52% річного обсягу власних надходжень бюджету громади. За попередніми розрахунками для м. Києва тільки на 1 заклад фахової передвищої освіти, засновником якого залишається Міністерство освіти і науки України, потрібно спрямувати близько 2,5 млн гривень.

Уряд постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам»  (ще не оприлюднена) дозволив спрямувати залишки коштів за субвенцією, зокрема, на здійснення заходів, пов’язаних із забезпеченням пожежної безпеки. Однак ці кошти будуть використані на найбільш критичні об’єкти й, на жаль, не вирішать проблеми системно.

Наслідком відсутності у місцевих бюджетах відповідних коштів стане не тільки призупинення освітнього процесу у закладах освіти, що не мають належної пожежної безпеки, а й вивільнення значної кількості дітей з-під нагляду педагогічних працівників, призупинення виконання Державних стандартів у сфері освіти, а отже, й неможливість видачі документів про освіту.

Зважаючи на вище зазначене, Асоціація міст України листом від 27 лютого 2020 року № 5-170 звернулась до Прем'єр-міністра України Олексія Гончарука з проханням терміново розробити цільову Державну програму забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти. Фінансове забезпечення виконання цієї програми пропонуємо здійснювати на умовах співфінансування державного та місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

АМУ висловила сподівання, що спільними зусиллями Кабінету Міністрів України та органів місцевого самоврядування зможемо гарантувати належну пожежну безпеку у зазначених вище закладах.

Нагадуємо, раніше аналітик Асоціації міст України прокоментувала стан фінансування пожежної безпеки в закладах освіти.

Аналітичний центр АМУ

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)