04 / Жовтень, 2018
3 жовтня Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення провів слухання на тему: «Ефективність системи надання субсидій населенню».
 
У заході взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Рахункової палати України, Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування, Київської міської та обласних державних адміністрацій, Асоціації міст України, Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні, наукових установ та засобів масової інформації. Головував на слуханнях Перший заступник голови Комітету Сергій Каплін.
 
Метою цих слухань було розгляд проблемних питань, пов’язаних з призначенням житлових субсидій, що виникли в зв’язку з прийняттям нового Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329, та пошук шляхів їх врегулювання з метою підвищення добробуту населення.
Зокрема, проаналізувавши практичний досвід застосування нової редакції Положення про порядок призначення житлових субсидій, яка діє з 1 травня 2018 року, а також врахувавши пропозиції місцевих органів влади, Мінсоцполітики запропонувало внести до Положення зміни для нівелювання складнощів отримання житлової субсидії окремими категоріями громадян. За словами заступника Міністра соціальної політики України Миколи Шамбіра, проектом постанови, зокрема, передбачається призначати житлову субсидію:
  • один раз на рік (до кінця наступного опалювального періоду) і розраховувати її розмір окремо на опалювальний та неопалювальний періоди;
  • у випадку наявності заборгованості із сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця;
  • коли член домогосподарства не має доходів, перебуваючи у складних життєвих обставинах у зв’язку із хворобою члена сім’ї або працездатний член сім’ї є алко- або наркозалежним та хворим на злоякісні новоутворення за рішенням комісії;
  • на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку
  • без врахування до сукупного доходу сплачених аліментів та спеціальної бюджетної дотації за вирощування молодняка великої рогатої худоби тощо.
 
Аналітик Асоціації міст України Назар Миколюк представив позицію органів місцевого самоврядування щодо ситуації із житловими субсидіями. До Асоціації постійно звертаються органи місцевого самоврядування щодо погашення заборгованості Державного бюджету України перед підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг за надані споживачам пільги та субсидії. Зазначена проблема має системний характер. Так, за інформацією АМУ у січні 2018 року заборгованість загалом по країні становила більше 20 млрд. грн., у квітні – близько 30 млрд. грн., на сьогодні – близько 6,5 млрд. гривень. Окрім того, у зв’язку з державним недофінансуванням постачальники енергоресурсів нараховують підприємствам-надавачам житлово-комунальних послуг штрафні санкції через несвоєчасну оплату спожитого газу.
 
Зазначене недофінансування призводить до погіршення фінансового становища підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг, що, в свою чергу, веде до зниження якості та об’ємів надання послуг населенню а також призводить до нестабільної роботи галузі в цілому. Місцеві бюджети змушені постійно дотувати такі підприємства, внаслідок чого недофінансовуються інші соціально значущі сфери.
 
Враховуючи вищезазначені проблеми, Асоціація запропонувала Комітету при підготовці проекту рекомендацій за результатами проведених слухань включити наступні шляхи вирішення проблем:
1.      При підготовці проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік» передбачити кошти в розмірі, достатньому для своєчасного та повного розрахунку з підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг.
2.      Передбачити, що постачальники енергоресурсів не нараховують підприємствам-надавачам житлово-комунальних послуг штрафні санкції на суму заборгованості державного бюджету за надані пільги та субсидії.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)