21 / Березень, 2019

20 березня 2019 року під головуванням Першого заступника Голови Комітету Олександра Співаковського відбулось чергове засідання Комітету з питань науки і освіти.

На засіданні були присутні: народні депутати України ‒ члени Комітету, народний депутат України Іван Спориш, Перший заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юрій Бровченко, директор Департаменту інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Валерій Жалдак, член Рахункової палати України Василь Невідомий, заступник директора Департаменту – начальник відділу аудиту освіти, науки та інновацій Рахункової палати України Світлана Васильєва та інші представники освітянської та наукової спільноти, профспілкових та громадських організацій, а також експертного середовища. Від Асоціації міст України участь у засіданні взяла аналітик Аналітичного центру Людмила Мозгова.

 

На порядок денний засідання було винесено дванадцять питань, з яких 6 стосуються діяльності органів місцевого самоврядування:

Щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо харчування дітей, які перебувають на утриманні одиноких матерів)» (реєстр. № 9288 від 13.11.2018 року, н. д. Ю. Мірошниченко).

Законопроект не розглядався у зв’язку з відсутністю авторів законодавчої ініціативи.

Щодо проекту Закону України «Про встановлення мораторію на ліквідацію та реорганізацію загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної форм власності» (реєстр. № 8330 від 27.04.2018 року, н. д. О. Вілкул, Д.Колєсніков, А.Гальченко, К.Павлов, Д. Шпенов).

Законопроект не розглядався у зв’язку з відсутністю авторів законодавчої ініціативи.

Щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» (щодо діяльності Спортивної студентської спілки України та Української федерації учнівського спорту)» (реєстр. № 9443 від 21.12.2018 року, н.д.І.Крулько, А.Палатний, І.Спориш, Д.Силантьєв, О.Петренко).

Метою прийняття цього законопроекту є забезпечення підтримки та врегулювання діяльності Спортивної студентської спілки України та Української федерації учнівського спорту. При цьому органам місцевого самоврядування дається можливість на власний розсуд підтримувати розвиток спорту та відповідних спілок.

Комітет прийняв одноголосне рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про фізичну культуру і спорт” (щодо діяльності Спортивної студентської спілки України та Української федерації учнівського спорту)» прийняти за основу та направити це рішення до Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму.

Щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо забезпечення фінансування професійно-технічної освіти з державного бюджету України) (реєстр. № 7268 від 08.11.2017 року, н. д. А. Вітко)».

Законопроектом пропонується внести зміни до Бюджетного кодексу України в частині повернення державного фінансування закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Поряд із тим нормативно-правовий акт містить застарілу термінологію та несе ризики у частині фінансування окремих закладів.

Комітет прийняв рішення відхилити цей законопроект.

 

Щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо забезпечення фінансування навчальних закладів професійної (професійно-технічної) освіти з бюджетів різних рівнів)» (реєстр. № 7268-1 від 27.11.2017 року, н. д. І. Констанкевич, Т. Батенко, О. Шевченко та інші).

Необхідністю прийняття цього нормативно-правового акта є потреба законодавчо врегулювати питання фінансування системи професійної (професійно-технічної) освіти України з бюджетів різних рівнів, убезпечити цю освітню ланку від руйнування та створити умови належного забезпечення виконання державного та регіонального замовлення на підготовку фахівців для розвитку економіки України. Зокрема, йдеться про важливу для органів місцевого самоврядування норму: планується оплату комунальних послуг та енергоносіїв закладів професійної (професійно-технічної) освіти державної та комунальної власності забезпечити з державного бюджету України. Це дозволить значно зекономити кошти бюджетів міст-обласних центрів та спрямувати на інші потреби.

За результатами обговорення народні депутати України – члени Комітету прийняли одноголосне рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо забезпечення фінансування навчальних закладів професійної (професійно-технічної) освіти з бюджетів різних рівнів)» (реєстр. № 7268-1 від 27.11.2017) прийняти за основу, що відповідає позиції Асоціації міст України.

Нагадуємо, що згідно з рішенням Правління АМУ наступним кроком у зміні механізмів утримання закладів професійної (професійно-технічної) освіти має мати передача фінансування на обласний рівень.

Щодо фінансового забезпечення педагогічних працівників закладів освіти (внесено з голосу)

11 січня 2018 року на засіданні Уряду прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників». Цим нормативно-правовим актом підвищено з 1 січня 2018 року посадовий оклад на 10% педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції. Поряд із тим, відповідно до пункту 2 цієї постанови було доручено Міністерству освіти і науки разом з Міністерством фінансів за підсумками виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2018 р. розглянути питання щодо підвищення з 1 вересня 2018 р. оплати праці інших категорій педагогічних та науково-педагогічних працівників. Відповідне рішення так і не було прийнято, у той час як поширюється соціальна напруга в колективах закладів освіти.

За результатами розгляду Комітет прийняв одноголосне рішення звернутись до Кабінету Міністрів України з відповідним листом щодо питань фінансового забезпечення педагогічних працівників закладів освіти, у тому числі щодо виплати 10-відсоткової надбавки педагогічним працівникам дошкільної та позашкільної освіти, підвищення заробітної плати викладачам спеціальних дисциплін та майстрам виробничого навчання, які працюють в закладах професійної (професійно-технічної освіти).

У той же час, зауважуємо, що фактично йдеться не про надбавку, а про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 року № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників», якими передбачити підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) інших категорій педагогічних та науково-педагогічних працівників підвищуються з (якогось терміну) на 10 відсотків.»

Асоціація міст України прогнозує у разі прийняття таких змін без попереднього аналізу спроможностей окремих місцевих бюджетів можливість скорочення окремих категорій педагогічних працівників, заробітна плата яких виплачується з ресурсів бюджетів міст обласного значення та ОТГ. Адже, за інформацією, що надходить від органів місцевого самоврядування окремі громади не мають достатнього обсягу освітньої субвенції на виплату заробітної плати вчителям шкіл у 2019 році, тому змушені будуть спрямовувати на ці потреби власний ресурс, а окремі громади не мають достатніх надходжень у місцевий бюджет для виконання гарантованих законодавством виплат у сфері дошкільної та позашкільної освіти.

Очікуємо на зважене рішення Уряду. При цьому зауважуємо, що при цьому окремі міста власним рішенням з метою збереження мережі закладів та забезпечення своїх мешканців якісними освітніми послугами вже підвищили оплату праці працівникам дошкілля та позашкілля.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)