10 / Січень, 2017

1 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про державний бюджет на 2017 рік». Пропонуємо аналіз основних показників фінансування галузі освіти.

Завдяки наполегливим діям Асоціації міст України вдалося домогтися врахування деяких пропозицій. Так, на 2017 передбачено:

  • Додаткову дотацію на утримання закладів освіти та охорони здоров’я в обсязі 14,9 млрд. грн., у тому числі бюджетам ОТГ. У поданому Урядом попередньому варіанті для ОТГ додаткова дотація не передбачалась.

У той же час додаткова дотація не передбачена бюджетам міст обласного значення.

  • На 10,7 млрд. грн. або на 25,5% збільшено обсяг освітньої субвенції в порівнянні з початковим варіантом, поданим КМУ.

У той же час на рівень місцевих бюджетів передано всі видатки, крім видатків на оплату праці педагогічних працівників по загальноосвітніх навчальних закладах (навантаження 23,5 млрд. грн.).

  • З механізму фінансування ПТУ виключено міста обласного значення (Освітню субвенцію дозволено спрямовувати на ПТУ та закладено 2,2 млрд. грн. на зазначені видатки. Передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази ПТУ в обсязі 50 млн. грн. Окрім того, в Держбюджеті передбачено окрему програму щодо фінансування підготовки кадрів в ПТУ в обсязі 120 млн. грн.

У той же час за містами-обласними центрами залишено фінансування ПТУ, хоча не передбачено доручення передати такі заклади у комунальну власність. (МОН розробив відповідний спрощений порядок передачі майна ПТУ в комунальну власність. Очікується його схвалення Урядом. Поряд із тим розпорядженням Кабінету Міністрів України № 994-р від 14 грудня 2016 року схвалено методичні рекомендації щодо формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів.

  • Залишено право спрямовувати залишки коштів освітньої субвенції на оновлення матеріально-технічної бази навчальних закладів (пропонувалося виключити).

У той же час вилучено норми щодо можливості спрямовувати кошти освітньої субвенції на капітальні видатки.

Наведемо загальні цифри Бюджету 2017 року в галузі освіти:

  • Загальний обсяг освітньої субвенції – 52 593 109,7 тис. грн.
  • Видання, придбання, зберігання і доставка підручників і посібників для учнів загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної власності – 392 969,9 тис. грн.
  • Модернізація та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів – 50 000 тис. грн.
  • Надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами – 209 458,3 тис. грн.
  • Додаткова дотація на утримання закладів освіти та охорони здоров’я – 14 900 000 тис. грн.
  • Підготовка кадрів у професійно-технічних навчальних закладах за професіями загальнодержавного значення – 119600,8 тис. грн.

Центр аналізу та розробки законодавства  Асоціації міст України

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)