09 / Березень, 2017
Про реформування системи охорони здоров’я  експерт Асоціації міст України Вікторія Сидоренко розповіла в програмі «Гість в студії» на «ТРК-Ера».  
Зокрема, Вікторія Сидоренко зазначила, що одним із ключових аспектів реформи є впровадження гарантованого пакету державної медичної допомоги. Це означає, що держава визначить перелік тих медичних послуг, які надаватимуться в закладах охорони здоров’я безкоштовно. «Первинна та екстрена медична допомога надаватимуться безкоштовно всім громадянам України, незалежно від місця їх проживання. Вторинна, тобто спеціалізована медична допомога, і високоспеціалізована медична допомога надаватимуться громадянам за умови співфінансування за рахунок якихось інших джерел – чи самого пацієнта, чи за рахунок медичного приватного страхування, чи залучення якихось спонсорських чи благодійних коштів»,– підкреслила експерт.  
Ще одним аспектом реформування медичної галузі є втілення принципу «гроші ходять за пацієнтом». «Кожен пацієнт, який звертатиметься до закладів охорони здоров’я, зможе вільно обирати собі лікаря, якому він довіряє чи про якого чув гарні відгуки», – заначила Вікторія Сидоренко. Крім того, зміниться фінансування самих закладів охорони здоров’я. Наразі вони фінансуються органами місцевого самоврядування через медичну субвенцію. «В майбутньому, коли пацієнт звертатиметься до закладу охорони здоров’я, єдиний національний замовник медичних послуг спрямовуватиме кошти за лікування цього пацієнта саме в цю установу. Це створюватиме мотивацію для закладів охорони здоров’я, для лікарів надавати якісніші послуги, боротися за пацієнта. Це ми робимо перший крок до ринку медичних послуг в Україні», – заявила експерт.
Детально Вікторія Сидоренко зупинилася на темі формування госпітальних округів. Вона пояснила, що до госпітальної ради, яка буде створена в рамках певного госпітального округу, ввійдуть представники всіх громад, які знаходяться на території госпітального округу. «Саме ці представники громади вирішуватимуть – які лікарні слід підсилити, які треба перепрофілювати… Не варто боятися госпітальних округів, оскільки це не є якесь нове утворення, організаційно-правове, територіальне. Вони можуть бути гнучкими, і, власне кажучи, рішення госпітальної ради щодо долі всіх лікарень, будуть затверджуватися в обов’язковому порядку місцевими радами тих громад, які є власниками цих закладів», – підкреслила експерт.
Щодо чуток про масове закриття лікарень, то Вікторія Сидоренко зазначила, що це питання певної мірою заполітизоване. «Асоціація міст України відстоює позицію, що жодна лікарня не має бути закрита. Оскільки органи місцевого самоврядування отримали повноваження з соціального захисту, то ми рекомендуємо оптимізувати надання цих послуг, і запроваджувати медико-соціальні центри, де б надавалися в поєднанні первинна медична допомога і соціальні послуги», – наголосила експерт. За її словами, це дозволить, по-перше, оптимізувати витрати на адміністративний ресурс, по-друге, використовувати приміщення, які залишаться від дільничних лікарень, які не використовуватимуться в повному обсязі.  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)