02 / Грудень, 2019
28-29 листопада 2019 року у м. Луцьку Волинської області відбулось виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, що було присвячене питанню функціонування закладів культури в умовах децентралізації. Йшлось про перспективи функціонування закладів культури: музеїв, мистецьких шкіл, бібліотек.
У засіданні взяли участь, заступник міністра культури, молоді та спорту Ірина Подоляк, народні депутати Олександр Ткаченко, Ігор Палиця, Ірина Констанкевич, Софія Федина, Юрій Павленко, Павло Сушко, аналітик Асоціації міст України Людмила Мозгова, голова Волиньради Ірина Вахович, в. о. голови Волинської ОДА Олександр Киричук, заступниця голови ВОДА Світлана Мишковець, в.п. Луцького міського голови, Голова Волинського РВ Асоціації міст України, Григорій Пустовіт, представники ОТГ, закладів культури області й інші.
Засідання розпочалось у приміщенні Волинської обласної державної адміністрації під головуванням Голови Комітету Олександра Ткаченка. Учасників засідання привітали Перший заступник голови Комітету Ірина Констанкевич, народний депутат України Ігор Палиця, голова Волинської обласної ради Ірина Вахович та заступник міністра культури, молоді та спорту Ірина Подоляк.

 

Під час виїзного засідання учасники засідання Комітету ознайомились із моделями роботи культурно-мистецьких закладів Волині. Зокрема, відвідали Музей Волинської ікони, Музей сучасного українського мистецтва Корсаків, Замок Любарта, Художній музей міста Луцька, Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у с. Колодяжне, що на Ковельщині, Луцьку музичну школу №1 ім. Фридерика Шопена, Луцьку міську центральну бібліотеку для дітей.

 

У рамках виїзного засідання Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики делегати відвідали Луцьку музичну школу №1 імені Фридерика Шопена, де відбулась зустріч-діалог між представниками Комітету, міської влади та директорів і викладачів мистецьких шкіл.

Голова Комітету Олександр Ткаченко подякував народному депутату, першому заступнику голови Комітету Ірині Констанкевич за те, що запросила відвідати Волинь та організувала цю зустріч. Він зазначив, що хотілося б поспілкуватися та почути думку обох сторін.

Ірина Констанкевич розповіла, що метою візиту є скласти уявлення про культуру загалом та заклади культури й мистецтва в умовах децентралізації. «Ми зібралися тут, щоб почути думку тих, хто вже формує мистецьку й творчу ауру нашої держави. Тих, хто безпосередньо відповідальний за мистецьку освіту», ‒ сказала вона і додала: «Луцьк не став випадковим місцем зустрічі, адже децентралізація показує як негативні, так і позитивні приклади».

 

Виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради, голова Волинського регіонального відділення АМУ Григорій Пустовіт зазначив, що сьогоднішня подія є надзвичайно важливою для Луцька. «Ми приймаємо Комітет Верховної Ради, народних депутатів не лише для того, щоб розповісти про проблеми, а й показати, що якщо є поставлена мета і ти хочеш бути корисним для громади, показати результат, то це обов’язково вийде. Я хочу акцентувати, що такі концертні зали, як тут, повинні бути у кожній музичній школі. Єдине, чого нам не вистачає — грошей. У нас їх навіть забирають, адже ми дізналися, що нам не додали 14 млн грн субвенції на освіту та 14 млн грн – на охорону здоров’я. Стоїть питання: чи виживуть музичні школи? Але я скажу, що ми будемо боротися за те, від чого залежить завтрашній день», ‒ наголосив Григорій Пустовіт.

Радник Луцького міського голови Ігор Поліщук зазначив, що зараз активно обговорюється реформа мистецької освіти. Влітку цього року Луцька міська рада на сесії прийняла звернення до Кабінету Міністрів України та депутатів Верховної Ради України, обраних від Волинської області, щодо скасування наказів Міністерства культури України, які стосуються реформи мистецької освіти, упровадження якої веде до руйнації системи мистецьких шкіл, адже усе це значно погіршить ефективність навчального процесу та рівень підготовки учнів, ставить під загрозу гідну оплату праці викладачів, знижує престижність вчительської професії та її мотиваційну складову. «Ми стурбовані тим, до чого призведе реформа, бо вона передбачає скорочення кількості годин, зникнення ряду предметів. На нашу думку, заняття в музичній школі — це творча, але щоденна важка й наполеглива праця. Цей наказ передбачає зменшення й без того скромної заробітної плати викладачів, що призведе до того, що вони почнуть звільнятися. Є ряд проблемних питань, які необхідно усунути. Завдяки музичному вихованню, яке формувалося десятиліттями, ми маємо твори, які є надбанням світової культури. Перш ніж вносити кардинальні зміни в мистецьку освіту, яка виховала тисячі професійних музикантів, потрібно добре подумати та зважено підходити до цього питання», - резюмував Ігор Поліщук.

 

Заступник міністра культури, молоді та спорту Ірина Подоляк подякувала всім, хто дбає про стан культури, за активність та небайдужість. Вона зазначила, що Комітет приїхав задля того, щоб почути думку, для ведення діалогу, щоб можна було працювати над вирішенням проблем.

29 листопада в Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики продовжив свою роботу під головуванням Першого заступника Голови Комітету Ірини Констанкевич. Цього разу торкнулись відзначення 150-річниці Лесі України на загальнодержавному рівні та перспектив розвитку бібліотек у громадах.

Аналітик Асоціації міст України Людмила Мозгова у рамках дискусії розповіла учасникам засідання про аналітичну роботу Асоціації міст України та сформовані від імені громад України пропозиції до рішення Комітету у частині сприяння розвитку мережі бібліотек.

«Серед основних проблем є відсутність належного матеріально-технічного обладнання, недостатнє фінансування, старіння кадрів та фондів, а в сільській місцевості до цього додається робота працівників на неповну ставку без опалення в холодну пору року, без доступу до мережі Інтернет. Звертаю увагу на необхідності державної підтримки книгодруку українською мовою та якісної дитячої літератури. І так, дійсно, є громади в Україні, в яких через нестачу фінансів не було придбано жодної книги у бібліотеку протягом останніх трьох років.

Ми маємо розуміти, що під час прийняття на державному рівні рішень слід зважати на різну спроможність громад щодо утримання та розвитку мережі бібліотечних закладів. Варто пам’ятати, що органи місцевого самоврядування є партнерами центральних органів виконавчої влади та Верховної Ради України у реалізації всіх реформ за умови, якщо вони будуть почутими», ‒ насамкінець зауважила Людмила Мозгова.

До дискусії приєдналися представники бібліотек області. Говорили про неспроможність фінансування справи деякими громадами, ділилися власними спостереженнями та рекомендаціями. Так, одна директорка бібліотеки зауважила, що аналітичні матеріали та пропозиції, підготовлені Асоціацією міст України, є важливими та актуальними для громад та розвитку мережі бібліотек і мають бути враховані у рішенні Комітету.

 

Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики остаточне рішення виїзного засідання оприлюднить цього тижня. Асоціація міст України очікує, що надані АМУ пропозиції увійдуть у це рішення.

Аналітичний центр АМУ

У публікації використано інформацію та світлини із таких джерел:

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)