23 / Липень, 2025

Конференція з відновлення України (URC2025), що обʼєднала 10-11 липня 2025 року в Римі (Італійська Республіка) представників понад 100 держав, муніципалітетів, міжнародних організацій, бізнесу, дозволила представити громади – члени Асоціації міст України.

Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова, на URC2025 обговорив умови діяльності муніципалітетів, захист та необхідність розвитку місцевого самоврядування в Україні з:

Марком Коолсом, Президентом Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи,

Матьє Морі, Генеральним секретарем Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи,

Каттою Тютто, Президенткою Комітету регіонів Європейського Союзу,

Фабріціо Россі, Генеральним секретарем Ради європейських муніципалітетів та регіонів,

Антьє Гротхер, Президенткою парламенту землі Бремен та головою робочої групи з питань України Європейського комітету регіонів.

Віталій Кличко серед іншого зазначив, що Асоціація міст України розробила за участі міжнародних експертів Концепцію відновлення місцевого самоврядування України, щоб працювати разом із партнерами над подальшим впровадженням децентралізації в Україні.

 

У панелі «Українські громади як глобальний символ стійкості та єдності. Відновлення та розвиток громад» 10 липня 2025 року взяла участь В.о. Запорізького міського голови, Секретарка Запорізької міської ради Регіна Харченко.

Регіна Харченко розповіла про досвід Запоріжжя, як прифронтове місто забезпечує освіту, відбудову житла, підтримку ВПО та розвиток місцевих сервісів під час війни:

«Запоріжжя знаходиться за 30 км від зони активних бойових дій. Незважаючи на це, в місті зараз проживають 700 тисяч людей. Повірте, всі ці люди на 4-му році повномасштабного вторгнення чітко визначилися, що вони будуть залишатися в Запоріжжі і будуть охороняти його своєю роботою, турботою та любов'ю. Для органів місцевого самоврядування найбільший виклик сьогодні – це безпека. Через терор, що зараз вчиняє ворог щоночі, люди не сплять, а зранку ідуть на роботу. Наші комунальні служби це – герої разом із ЗСУ. Іноді 300 людей одночасно працюють на локації після «прильотів». Це відбувається вдень, вночі, іноді по 40 годин поспіль. Після ліквідації наслідків обстрілів люди знову повертаються до своєї роботи. Запоріжжя довело всьому світу, що це – місто сталевих людей».

 

У панелі «Шлях до сучасних, безпечних та сталих міст» 11 липня 2025 року взяв участь Голова Харківського регіонального відділення Асоціації міст України, Харківський міський голова Ігор Терехов.

Ігор Терехов окреслив пріоритетні напрямки у відбудові міста, закликав міжнародну спільноту долучатися до відновлення українських міст і справедливо розподіляти цю допомогу між усіма регіонами:

«Прифронтових міст небагато, і вони потребують особливої уваги міжнародних партнерів, організацій, фінансових установ. У Харкові ми активно працюємо над комфортним життям людей, враховуючи небезпеку в умовах війни. Місто будує підземні школи, відновлює пошкоджені медзаклади, звільняє бізнес від місцевих податків. У нас безкоштовно працює громадський транспорт, а всі, хто цього потребує, отримують безоплатні гарячі обіди. І в цій роботі нам необхідна підтримка світових лідерів».

У панелі «Об’єднані громади та регіони: ефективне управління для відновлення України» 11 липня 2025 року член Правління Асоціації міст України, Балтський міський голова Одеської області Сергій Мазур поділився досвідом Балтської громади та закцентував увагу на відновленні України через силу громад і ефективне управління:

«Ми давно зрозуміли: сильна громада – це не лише про себе.

Ми об’єднуємося з іншими громадами, спільно розвиваємо освіту, медицину, інфраструктуру.

Наші послуги — відкриті для всіх, хто потребує. Бо сьогодні ми всі — один тил.

Ми знаємо, що таке приймати рішення в умовах війни. І хочемо ділитися цим досвідом — щоб інші не мусили проходити той самий шлях виживання».

У панелі «Стійкість та згуртованість через партнерства: місцева та міжнародна співпраця» 11 липня 2025 року взяли участь:

Катерина Ямщикова, в.о. Запорізького міського голови, секретарка Запорізької міської ради,

Андрій Беседін, Начальник Куп’янської міської військової адміністрації.

Катерина Ямщикова відзначила важливість міжнародної співпраці:

«Для нашої громади участь у конференції URC в Римі – це можливість говорити з міжнародними партнерами напряму про потреби громад, зокрема у сфері відбудови, ветеранської політики та безбар’єрності.

Вірю, що саме через такі зустрічі ми будуємо міцні союзи задля майбутнього України».

 

Андрій Беседін розповів про життя Куп’янської громади, яка потерпає від постійних обстрілів рф, та поділився досвідом міжнародної співпраці:

«З моменту деокупації, з вересня 2022 року, Купʼянськ і Купʼянська громада є форпостом не тільки Харківського регіону, а і всієї України. Ворог нещадно нищить місто, розуміючи неможливість його захоплення. Велика кількість людей втратила свої домівки і вимушено перемістилася в інші міста. Вони втратили все, що у них було.

Згуртованість громад, які пліч-о-пліч з Купʼянськом, а це не тільки громади України, а і Польщі, Італії, США дають найголовніше – надію нашим купʼянчанам на майбутнє, повернення додому і відновлення наших громад».

 

У межах Конференції з відновлення України 2025 також відбулася тематична сесія Коаліції за сталий розвиток муніципалітетів на тему: «У відповідь на «Берлінський заклик до дії» – налагодження муніципальних партнерств з Україною», організована Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини за підтримки U-LEAD з Європою, до участі в якій долучилися представники Асоціації міст України.

Михайло Тененев, Теофіпольський селищний голова Хмельницької області, розповів про перші кроки для розвитку партнерства з Жемоною (Італійська Республіка):

«Наша мета — побудувати міцне партнерство з європейською громадою, яка готова ділитися досвідом, розвиватися разом із нами і впроваджувати практики сталого розвитку.

Gemona — це приклад того, до чого ми прагнемо: те, що в нас лише формується, там вже реалізовано з конкретними результатами. Саме тому їхній досвід для нас безцінний. Водночас Теофіполь має чим поділитись — ми створюємо інноваційні рішення, які можуть бути корисні нашим партнерам».

Теофіполь та Жемона підписали меморандум про намір укласти Угоду про міжнародне партнерство після завершення офіційних процедур узгодження міністерствами обох країн.

Наталія Лазаренко, менеджерка з міжнародної діяльності Асоціації міст України, розповіла про роботу Асоціації міст України у налагодженні міжнародних муніципальних партнерств у співпраці з U-LEAD з Європою: створену Всеукраїнську базу даних міжнародних партнерств, організовані двосторонні зустрічі між громадами України та Європи, навчальні візити для представників місцевого самоврядування, розроблені проєктні пропозиції для пілотних громад. Менеджерка з міжнародної діяльності Асоціації міст України також продемонструвала підготовлені Асоціацією міст України спеціально для URC2025 матеріали про алгоритм налагодження муніципальних партнерств, проєкти відновлення та розвитку територіальних громад і заклик до звільнення українських мерів з російського полону, які Асоціація міст України поширювала серед учасників URC2025.

Серед спікерів:

Штефан Шльойнінг, керівник відділу співробітництва – керівник відділу Представництва ЄС в Україні, Генеральний директорат з питань сусідства та переговорів про розширення Європейської комісії / Представництва Європейського Союзу в Україні,

Фолькер Оель, директор з питань Близького Сходу/MENA, Південно-Східної/Східної Європи та Латинської Америки, Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини,

Фабріціо Россі, генеральний секретар Ради європейських муніципалітетів та регіонів,

Антонелла Вальморбіда, генеральний секретар Європейської асоціації місцевої демократії (ALDA),

Марцін Хрусцель, директор Бюро польсько-українського співробітництва в галузі розвитку, Міністерство фондів розвитку та регіональної політики Польщі.

Модерувала сесію президентка парламенту землі Бремен та голова робочої групи з питань України Європейського комітету регіонів Антьє Гротхер.

На URC2025 у Римі Коаліція за сталий розвиток муніципалітетів оголосила про подальші зобов’язання щодо сприяння партнерству для відновлення України, включаючи «Хаб європейського партнерства» (European Parnership Hub) для сприяння міжнародному партнерству з українськими муніципалітетами.

Представники громад України також взяли участь у сесіях Лабораторій, де представили свої інвестиційні проєкти.

Українські індустріальні парки: новий напрямок для виробничих інвестицій. Трансфер технологій та спільне створення зеленого бізнесу – співпраця Японії та України в дії:

Владислав Скальський, Заступник Вінницького міського голови,

Відкриття шляху для приватних інвестицій та нових робочих місць у територіальних громадах України:

Олена Сидоренко, Член Правління Асоціації міст України, Оржицький селищний голова Полтавської області,

Тетяна Кочкова, Заступниця Боярського міського голови Київської області,

Сергій Коренєв, Заступник Миколаївського міського голови,

Борис Карпус, Член Правління Асоціації міст України, Нововолинський міський голова Волинської області,

Андрій Москаленко, Заступник Львівського міського голови.

У межах URC2025 представники громад України підписали низку документів з муніципалітетами Європи, що розширить їхнє партнерство за різними напрямками.

Погоджено Меморандум про взаєморозуміння:

Одеська міська громада – Рим (Італія).

Підписані угоди про співробітництво:

Ніжинська міська громада –Трапані (Італійська Республіка),

Дніпрорудненська міська громада – Бад-Ольдеслоє (Федеративна Республіка Німеччина),

Дніпрорудненська міська громада – Барі (Італійська Республіка),

Полтавська міська громада – Кальмар (Королівство Швеція),

Полтавська міська громада – Акерсгус (Королівство Норвегія),

Уманська міська громада – Медічина (Італійська Республіка),

Миколаївська міська громада – Барі (Італійська Республіка),

Лановецька міська громада - Мондрагоне (Італійська Республіка),

Трускавецька міська громада – Еріче (Італійська Республіка),

Тростянецька міська громада – Сільві (Італійська Республіка),

Нововолинська міська громада – Пальяно (Італійська Республіка),

Перещепинська міська громада –Капачі (Сицилія, Італійська Республіка),

Барська міська громада – Барі (Італійська Республіка),

Чернівецька міська громада – Барі (Італійська Республіка),

Херсонська міська громада – Коллеферро (Італійська Республіка),

Бориславська міська громада – Атрі (Італійська Республіка),

Менська громада – Сільві (Італійська Республіка).

Підписані меморандуми про наміри:

Теофіпольська селищна громада – Джемона-дель-Фріулі (Італійська Республіка),

Полтавська міська громада – Монастераче (Італійська Республіка).

Крім того, українські муніципалітети уклали угоди з міжнародними організаціями та урядами інших держав:

Київська міська громада – з ЄБРР щодо підготовки кредитного фінансування на модернізацію київського метро,

Дніпровська міська громада – з ЄБРР на термомодернізацію міських шкіл, лікарень, дитсадків та відкриття реабілітаційної клініки Superhumans,

Харківська міська громада – з ЄБРР для пом’якшення наслідків війни та забезпечення безперебійного надання основних комунальних послуг у місті,

Миколаївська міська громада – з ЄБРР щодо фінансування тролейбусів,

Миколаївська міська громада – з NEFCO щодо відновлення інфраструктури водопостачання, сонячних електростанцій та підстанцій для системи централізованого теплопостачання,

Миколаївська міська громада – з UNEP для сталого енергетичного переходу,

Львівська міська громада – з Міністерством закордонних справ Литви щодо нового етапу співпраці з розвитку реабілітаційного центру UNBROKEN у Брюховичах,

Львівська міська громада – з Урядом Нідерландів у будівництві нового крила у Львівській дитячій лікарні у співпраці з Центром дитячої онкології імені принцеси Максими в Утрехті,

Львівська міська громада – з ЄБРР щодо другого етапу реконструкції Львівської очисної станції стічних вод,

Доманівська селищна громада Миколаївської області – з NEFCO у реалізації проєкту «Відновлення водопостачання від свердловини с. Зброшкове до селища Доманівка з реконструкцією зовнішніх мереж»,

Тернопільська міська громада – з ЄБРР щодо фінансування тролейбусів,

Одеська міська громада – з Урядом Італії щодо будівництва нової регіональної дитячої лікарні в Одеській області,

Одеська міська громада – з ЄБРР,

Полтавська міська громада – з UNICEF на освіту у безпечних та інклюзивних просторах,

Миргородська міська громада Полтавської області  – з ООН Хабітат щодо розробки дорожньої карти з імплементації вже затвердженої Програми комплексного відновлення території Миргородської міської територіальної громади.

Під час проведення URC2025 у виставковому просторі працювали стенди з усіх регіонів України, на яких громади кожної області представили понад 300 інвестиційних проєктів, що стосуються відновлення та розвитку їхніх громад.

Участь українських громад в URC2025 стала черговим важливим кроком у напрямку налагодження міжнародного партнерства, пошуку інвестицій та просування стратегічних ініціатив, що сприятимуть повоєнному розвитку громад та України в цілому.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)