21 / Березень, 2020

Уряд 20 березня  ухвалив постанови  № 225  “Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України” та №224 "Про затвердження Переліку лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість".

Першим документом встановлено, що закупівлі, необхідні для боротьби з спалахами коронавірусної хвороби COVID-19, в умовах нагальності здійснюються за спрощеною процедурою, з обов’язковим оприлюдненням в електронній системі усієї інформації про проведену закупівлю (ціну, обсяг тощо). Для цього укладений договір про закупівлю має бути завантажений в електронну систему разом з усіма додатками до нього. Завдяки цьому бюджетні кошти будуть витрачатися прозоро та контрольовано. Ці довгоочікувані документи на сьогодні вкрай необхідні медичним закладам для здійснення закупівлі засобів індивідуального захисту для медичних працівників, спеціального медичного обладнання, витратних матеріалів, обладнання та діагностикумів для  діагностичних лабораторій. Спрощена процедура здійснення закупівель дозволить оперативно забезпечити всім необхідним заклади охорони здоров’я, а також установи, заклади та підприємства інших центральних органів виконавчої влади, що долучені до заходів щодо запобігання поширенню COVID-19. Це дозволить забезпечити своєчасне виконання заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID – 19).

Зазначені документи розроблено на підставі 18 березня Президент України підписав Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)", а Уряд постановою від 11 березня 2020 р. №211 затвердив заходи, які необхідно вжити через загрозу епідемії коронавірусної інфекції в Україні. 

У медичних закладах існує суттєвий дефіцит спеціального медичного обладнання, включаючи пульсоксиметри, апарати штучної вентиляції легень (дитячі та дорослі), концентратори кисню; засобів індивідуального захисту, а саме: ізоляційних халатів або костюмів біозахисту, респіраторів, захисних окулярів або щитків, рукавичок медичних нітрилових та масок медичних (хірургічних).

Органи місцевого самоврядування повинні визначити медичні заклади, в яких будуть готові приймати та лікувати пацієнтів із COVID-19 (інфекційні бокси, ліжка в інфекційних стаціонарах, лікарі-інфекціоністи та інші медичні працівники, які працюватимуть в інфекційних лікарнях та інфекційних боксах).

Як діяти у випадку фіксації коронавірусу: повинні бути навчені медики, рятувальники, представники поліції та органи місцевої влади. Медична система повинна бути готова на випадок фіксації коронавірусу. За даними МОЗ України в Україні є близько 12 тисяч ліжок в інфекційних стаціонарах, 2 тисяч лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч інших медичних працівників, які працюють в інфекційних лікарнях та інфекційних боксах.

У разі підозри на COVID-19 мають прояви гострого респіраторного захворювання матеріали відібрані від захворілих осіб, проводяться у вірусологічних лабораторіях обласних лабораторних центрів методом ПЛР. Далі зразки для подальшого дослідження потрібно надсилати до вірусологічної-референс лабораторії.

Довідково

Станом на 10:00 21 березня в Україні 41 лабораторно підтверджений випадок  COVID-19, з них 3 летальні, 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні. За добу було зафіксовано 15 нових випадків.

Наразі коронавірусна хвороба виявлена:

  • Чернівецька область - 25 випадків (1 летальний, 1 одужання)
  • Житомирська область - 2 випадки (1 летальний)
  • Київська область - 3 випадки
  • Донецька область - 1 випадок
  • Дніпропетровська область - 2 випадки
  • Івано-Франківська область - 2 випадки (1 летальний)
  • Львівська область -1 випадок
  • Тернопільська область - 1 випадок
  • Харківська область - 1 випадок
  • м. Київ - 3 випадки.

ВАЖЛИВО! При перших симптомах респіраторних захворювань обов’язково зателефонуйте своєму сімейному лікарю. Залишайтеся вдома! Це - найдієвіший спосіб убезпечити себе та інших  від інфікування.

Як себе захистити від вірусних інфекцій?

  • Зміцнювати імунітет та слідкувати за самопочуттям

  • Повноцінно харчуватися, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму

  • У разі появи перших симптомів ГРВІ потрібно невідкладно звертатися до свого сімейного лікаря.

  • Мити часто руки з милом упродовж 20-ти секунд

  • Користуватися антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%

  • Уникати контакту з людьми із симптомами ГРВІ

  • З тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.

  • Термічно обробляти продукти

  • Не їсти сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця

  • Не торкатися брудними руками своїх очей, носа та рота

Корисні посилання:

Сайт КОРОНАВІРУС: https://covid19.com.ua/

Сайт МОЗ: https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov

Рекомендації для офісних працівників: https://www.facebook.com/phc.org.ua/photos/a.354220654702669/1743706979087356/?type=1&theater

Сайт ВООЗ: https://www.who.int/ru/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Відео: https://www.youtube.com/watch?v=t6Cz0WfHgvY

Інфографіка: https://cloud.phc.org.ua/index.php/s/RSZkJHyGGT959KN

Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)