23 / Травень, 2023

23 травня 2023 року відбулася онлайн-зустріч представників Ясінянської селищної територіальної громади (Закарпатська область) та муніципалітету Чеська Тршебова (Чеська Республіка) і представників U-LEAD з Європою, Ради європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR), Союзу міст і муніципалітетів Чеської Республіки (SMOČR), Асоціації міст України (АМУ).

Захід організовано Асоціацією міст України та Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

Андрій Делятинчук, Ясінянський селищний голова, презентував одну з найвисокогірніших громад українського Закарпаття, де мешкає близько 20 тисяч людей.
З початком повномаштабноі російської агресії громада прийняла понад 8 тисяч тимчасово переміщених осіб, 2261 людей залишаються жити дотепер у двох спеціально створених шелтерах.
Основу економіки громади складає вівчарство і сироваріння – нещодавно гуцульську бриндзю визнано нематеріальною культурною спадщиною України, а також туризм і сфера послуг.
Серед пріоритетів роботи – співпраця в екологічній сфері, джерела альтернативної енергії, поводження з твердими побутовими відходами, комунальний спецтранспорт (шкільні автобуси, пожежні машини та спецтехніка), покращення надання медичних послуг, навчання дітей, галузі культури і туризму.

Зденєк Рєгак, Голова муніципалітету Чеська Тршебова, та Юрій Холі, Секретар громади, зазначили, що в їх громаді проживає близько 15 тисяч мешканців. Чеська Тршебова також розташована в гірській місцевості, має розгалужене транспортне сполучення і досвід тісної співпраці з Закарпатським регіоном. Вони презентували європейське середньовічне місто, де поєднані промислові виробництва (зокрема, виробництво залізничних колій, ремонт локомотивів, виробництво радіаторів) із народними ремеслами, численними історичними і природними локаціями, завдяки яким розвиваються туризм і сфера послуг. Крім іншого, Чеська Тршебова визнана в країні містом спорту, тому тут зведені сучасні спортивні комплекси для занять переважною більшістю зимових і літніх видів спорту, від професійного до оздоровчого.
Чеська сторона має напрацювання в галузях енергетики та енергоефективності, комунального господарства і спецтранспорта, поводження з ТПВ, і готові допомогти українцям у відродженні країни.

Наталія Лазаренко, менеджерка Проєкту, модераторка заходу, наголосила, що кінцева мета співпраці полягає у підготовці спільного проєкту громад з розвитку Ясінянської селищної територіальної громади – проєктної заявки, яка може буде подана на міжнародні конкурси для залучення фінансування. Мета проєкту – налагодити якісне довготривале міжнародне співробітництво, що базуватиметься на двосторонньому досвіді та партнерській взаємодії.
Сторони домовилися обмінюватися інформацією задля ефективної співпраці між муніципалітетами, організувати навчальний візит до Чехії, розробити спільні проєкти, які можуть бути реалізовані у рамках майбутньої співпраці.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)