17 / Січень, 2022
17 січня у Полтаві відбувся спільний захід Асоціації міст України та Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») на тему: Обговорення законодавчих основ місцевого економічного розвитку.
Модерувала обговорення Олена Сидоренко, Оржицький селищний голова. Вона озвучила головну мету заходу – почути та обговорити головні проблеми місцевого економічного розвитку, які тривожать громади.
  
У вітальному слові Віталій Безгін, народний депутат України, Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, зазначив, що такі зустрічі завжди є актуальними, адже порядок денний має формуватися знизу. «Надзвичайно важливим є фідбек від громад по усім важливим сферам (тарифи, субвенції, становлення громад тощо), по отриманих питаннях ми розуміємо, що саме відбувається у громадах та куди рухатися далі» - додав В.Безгін.
Із вітальним словом до учасників звернулися також представники Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», Міністерства розвитку громад та територій України, Полтавської ОДА та Полтавської обласної ради. Вони зосередили свою увагу на важливості обговорення законопроєкту №5323 «Про внесення змін до Закону України «Про засади державної регіональної політики» – законопроєкту, який є фундаментальним для політики розвитку територіальних громад.
Обговорення даного законопроєкту було темою першої панельної дискусії. Наталія Гнидюк, заступниця керівника Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», розповіла, що закон буде ефективним, якщо він буде працювати на найнижчому рівні, відповідно громадам необхідно долучитися до активного обговорення, щоб вплинути на прийняття закону на етапі його формування. В цьому питанні вони можуть завжди розраховувати на АМУ та її регіональної відділення. Іван Лукеря, заступник Міністра розвитку громад та територій України, під час обговорення законопроєкту №5323 розповів про три складові регіональної політики: планування, фінансування та управління місцевим економічним розвитком та наголосив на важливості саме планувальної складової – стратегіях місцевого економічного розвитку.
  
Друга панельна дискусія стосувалася стратегічного планування регіонального та місцевого розвитку. Віктор Подорожний, Генеральний директор Директорату регіональної політики Міністерства розвитку громад та територій України, наголосив на необхідності синхронізації усіх трьох рівнів економічного розвитку, яка можлива за рахунок співвідповідності прийнятих стратегій, адже тільки тоді можлива стратегічність як така. Також він звернув увагу на важливості смарт-спеціалізації для майбутнього розвитку громад, а також розповів про створення геоінформаційної системи для забезпечення моніторингу та аналізу впровадження стратегій розвитку територій. Із презентацією виступила також Галина Семенець, експерт з юридичних питань, Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», яка розповіла про методологічну підтримку у розробці стратегій місцевого економічного розвитку та навчання щодо ефективного використання коштів державної підтримки, насамперед ДФРР.
Нагадаємо, Асоціацією міст України було розроблено Методичні рекомендації у сфері місцевого економічного розвитку «Порядок розроблення стратегії розвитку територіальної громади».
Під час дискусії учасники заходу обговорили з експертами проблеми, що стосуються зокрема документів державного планування (стратегії, плани, схеми, містобудівна документація, загальнодержавні програми, державні цільові програми та інші програмні документи), концепцій розвитку територій, відрахування податків, інфраструктурного забезпечення, субвенцій та інших актуальних питань місцевого розвитку.
У третій частині зустрічі експерти розглянули тему реалізації інфраструктурних проектів у територіальних громадах та питання, що стосувалися державного фонд регіонального розвитку, його сучасного стану та перспективи реформування. Андрій Корнієнко, експерт з політики децентралізації, Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», розповів про трирівневу структуру стратегій економічного розвитку: громада-регіон-держава, та небхідність її узгодженості задля фінансування. Він наголосив, що законопроєкт №5323 передбачає інструмент фінансування – державний фонд регіонального розвитку, за яким підтримку отримують лише ті громади, стратегія місцевого розвитку яких відповідає загальнодержавній стратегії розвитку та регіональним стратегіям економічного розвитку, інакше кошти не можуть бути спрямовані громадам. Артем Сачук, старший проектний менеджер офісу реформ Кабінету Міністрів України представив для обговорення типові помилки та успішні приклади створення індустріальних парків у громадах.
  
Наприкінці зустрічі Олена Сидоренко, Оржицький селищний голова, розповіла про ресурси, які громада може залучати задля місцевого розвитку (як фінансову їх складову, так і методологічну та менторську підтримку). Модераторка підсумувала зібрання, закликала до подальших зустрічей та обговорення ініціатив для пошуку збалансованих рішень місцевого економічного розвитку громад.
Відео заходу: 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)