14 / Квітень, 2023

12 квітня 2023 року відбувся Діалоговий захід з вирішення проблемних питань освіти, організований Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

Захід об’єднав близько 100 учасників, серед яких представники органів місцевого самоврядування: заступники міських, селищних, сільських голів, керівники структурних підрозділів виконавчих органів місцевих рад; представники центральних органів виконавчої влади та представники комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Мета зустрічі - формування пропозицій щодо вирішення проблемних питань у сфері освіти, а саме:

 - освітня субвенція 2023 року,

- зарахування учнівських оцінок, отриманих за кордоном,

- обговорення законопроєкту №8030 «Про дошкільну освіту».

 

Анастасія Софієнко, Керівник експертної групи з питань бюджетування Міністерства освіти і науки України,  розлого роз’яснила методики та проблематику розрахунку освітньої субвенції у 2023 році, розповіла фахівцям ОМС про шляхи вирішення недостачі та коригування у ІІІ кварталі 2023 року, відповіла на проблемні питання у сфері використання програмного забезпечення (Курс:школа, Аіком, ДІСО).

Любов Лущик, Керівник відділу освіти Варвинської селищної ради Чернігівської області, наголосила на недостатньому обсязі освітньої субвенції для забезпечення виплат заробітної плати працівникам у повному обсязі, недосконалість формули освітньої субвенції.

Сергій Семенюк, Заступник керівника Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, надав рекомендації органам місцевого самоврядування щодо якісного використання коштів освітньої субвенції, закликав керівників громад уважно слідкувати за залишками освітньої субвенції та, за можливості, спрямовувати їх наприкінці року на виплату заробітної плати працівникам освіти.

Василь Білогура, Начальник управління освіти Чернігівської міської ради, наголосив на відсутності відповідних нормативних документів щодо зарахування оцінок, отриманих здобувачами в закладах загальної середньої освіти інших країн, отримання атестатів по закінченні 9 та 11 класів. В.Білогура поділився досвідом Чернігівщині у цьому питанні.

Юрій Вергун, Директор Департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти, зазначив, що наразі діють інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022-2023 роках (лист МОН від 19 серпня 2022 року) – при здійснюванні семестрового оцінювання зараховуються всі оцінки, які отримав учень за семестр незалежно від місця навчання.

Юрій Кононенко, Начальник Головного управління загальної, середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України, зазначив наступне. У переважній більшості країн, де наразі перебувають переміщені особи, відвідування дітьми дошкільних та середніх навчальних закладів є обов’язковим. Водночас Україна зацікавлена, щоби наші діти залишались у державній системі освіти – дистанційній або екстернатній (може бути лише з деяких предметів, які не викладаються в зарубіжних школах – історія України, українська мова і література).

Зарахування результатів оцінювання, згідно з законодавством, – це справа закладів освіти. Наказ МОН  № 290 від 1 квітня 2022 з рекомендаціями, дотепер є чинними, водночас  готується нова версія наказу.

До української школи учень повертається з інформаційною довідкою попереднього місця навчання. Ми діємо в інтересах дитини, кожного конкретного учня. Якщо ним щось не вивчалось, ми маємо організувати навчання, провести атестацію і перевести в наступний клас. Дитина може залишитись на повторно навчання, але за бажання батьків. Якщо з дитиною і батьками втрачено зв'язок, то не слід вчиняти жодних юридичних дій (звільняти дитину зі школи).

В обговоренні законопроєкту «Про дошкільну освіту» №8030, до яких АМУ надавала низку зауважень (лист 1, лист 2), взяли участь:

Євген Красняков, Головний консультант Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, зазначив важливість конструктивних обговорень законопроєктів на прикладі № 8030 «Про дошкільну освіту».

Світлана Нерянова, Начальник відділу дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України, передала пропозиції та зауваження асоціації працівників закладів дошкільної освіти.

Наталя Журженко, Начальник управління освіти Херсонської міської ради, зачитала перелік пропозицій наданих освітньою спільнотою м. Херсон.

Ковальов Владислав, модератор заходу, експерт Асоціації міст України з питань освіти, зауважив про важливість діалогу органів місцевого самоврядування та влади, яке позитивно впливає на якість реалізації освітніх процесів. Спираючись на проведене Асоціацією міст України опитування серед громад-членів АМУ щодо забезпеченості освітньою субвенцією на 2023 рік, наголосив на значному навантаженні на бюджети ОМС через недостатність освітньої субвенції.

В.Ковальов зауважив, що Асоціація міст України АМУ розробляє методичні рекомендації щодо організації психологічної роботи в закладах освіти.

Відео Діалогового заходу з вирішення проблемних питань освіти можна отримати у Регіональних відділеннях Асоціації міст України.

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)