23 / Грудень, 2020
23 грудня відбулося засідання Кабінету Міністрів України, на якому, зокрема, було обговорено питання щодо реформи містобудівної сфери.
Позицію Асоціації міст України представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.  
Міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов, презентуючи План завершення реформи містобудування, нагадав, що минулого тижня Уряд схвалив постанову, якою відновлено дію постанови №553 «Про порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю». Документ зараз доопрацьовується і найближчим часом буде оприлюднений. За цим рішенням місцевому самоврядуванню повернуто повноваження здійснювати архітектурно-будівельний контроль.
Олександр Слобожан, виступаючи на засіданні Уряду, наголосив, що Асоціація міст України вітає рішення Уряду щодо відновлення дії постанови №553, завдяки якому місцеве самоврядування знову зможе здійснювати архітектурно-будівельний контроль.
«Дякуємо Міністерству розвитку громад та територій і особисто Міністру Олексію Чернишову за ініціативу щодо вирішення проблем громад у цій сфері, а також за зусилля щодо збереження здобутку децентралізації. Адже передача на місця повноважень  держархбудконтролю була чи не найпершим кроком цієї важливої реформи!», - сказав О.Слобожан
Також він зазначив, що тепер місцева влада на виконання закону «Про регулювання містобудівної діяльності» зможе протидіяти реальним та потенційним порушенням у будівництві і висловив сподівання, що анонсована Урядом реформа у містобудуванні: 
  • усуне очевидні серйозні проблеми, які збурюють суспільство;
  • передбачить належну роль місцевого самоврядування для забезпечення гармонійного просторового розвитку громад;
  • створить умови для надання на місцевому рівні якісних адміністративних послуг з містобудівних питань та захисту майнових прав як громадян, так і забудовників.
На завершення виступу О.Слобожан подякував Уряду та Мінрегіону і сказав, що  АМУ готова до спільної роботи.
Нагадаємо,  на початку грудня АМУ підтримала ініціативу Мінрегіону щодо повернення архітектурно-будівельного контролю на місця.

Кабінет Міністрів України своїми постановами від 13 березня 2020 року «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» №218 та «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» №219 протиправно зупинив дію постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» до початку функціонування нової Державної містобудівної інспекції (ДІМУ). Це паралізувало роботу місцевих органів державного архітектурно-будівельного контролю (територіальні підрозділи ДАБІ та органи місцевого самоврядування, яким надано такі функції). Такими діями Уряд протиправно зупинив виконання місцевими органами державного архітектурно-будівельного контролю Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" і частково згорнув децентралізацію у цій сфері. Також Урядом порушено частину сьому статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", яка передбачає безперервність здійснення повноважень та функцій центрального органу виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення.​

АМУ протягом цього часу послідовно і наполегливо відстоює необхідність наділення громад правом здійснювати архітектурно-будівельний контроль.

11 грудня АМУ взяла участь у засіданні парламентської ТСК  щодо відновлення дії постанови №553. 12 листопада відбулася робоча зустріч щодо реформування сфери ДАБК, організована Мінрегіоном. За результатами зустрічі АМУ висловила готовність долучитися до новоутвореної робочої групи, яка розпочне розробку нового законопроєкту щодо реформування державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Крім того, у жовтні Асоціація направила лист до Президента з метою привернути увагу гаранта Конституції України до ситуації, яка склалася у сфері державного архітектурно-будівельного контролю.

20 травня 2020 року Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан взяв участь у нараді з питань реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції, що проходила під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. А в квітні АМУ зверталася до Міністра розвитку громад та територій України щодо необхідності оперативного вирішення проблемних питань, які склалися на місцевому рівні у сфері містобудування у зв‘язку із проведенням реорганізації ДАБІ.

 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)