27 / Вересень, 2018

Асоціація міст України вже півроку веде переговори з центральними органами виконавчої влади у частині забезпечення ними зобовʼязань щодо виплат заробітної плати вчителів закладів загальної середньої освіти, що мають бути передбачені у доведених бюджетам міст та ОТГ обсягах освітньої субвенції.

Асоціація міст України проаналізувала обсяги освітньої субвенції у поточному році та дані окремих громад і станом на 23 квітня 2018 року констатувала наявність у громадах міст та ОТГ дефіциту освітньої субвенції у розмірі 4,4 млрд. гривень.

За період від травня до вересня 2018 року Міністерство освіти і науки України та Міністерство фінансів України здійснили перерозподіл коштів місцевих бюджетів лише двічі: у травні для міст та ОТГ було перерозподілено 23,3 млн. грн., у вересні ‒ 54,4 млн. гривень. Тобто лише 80,7 млн. грн. із потреби 4,4 млрд. гривень були забезпечені шляхом перерозподілу.

Незважаючи на доручення Першого віце-премʼєр-міністра України С. Кубіва обласним державним адміністраціям підготувати у червні 2018 року пропозиції щодо вирішення питання дефіциту освітньої субвенції в місцевих бюджетах, станом на початок жовтня ситуація в багатьох містах та ОТГ залишається нестабільною та невирішеною. На виплати заробітної плати вчителів уже спрямовані кошти залишків освітньої субвенції минулого року та значні кошти бюджетів міст та ОТГ, що були передбачені для інших потреб. Поряд із тим окремі громади мають уже кредиторську заборгованість по виплатах заробітних плат. Наближення коштів освітньої субвенції, що були проведені профільними міністерствами, не вирішують загальної проблеми. Очікувано, що критичного стану по виплатах заробітної плати буде досягнуто вже у листопаді-грудні 2018 року.

Інформацію Асоціації міст України підтверджує лист Державної наукової установи «Інститут освітньої аналітики» від 31.08.2018 року № 04-12/339. Подаємо основні факти надані Інститутом освітньої аналітики Міністерству освіти і науки України:

У 2018 році не зможуть забезпечити за рахунок коштів освітньої субвенції педагогів міста обласного значення (-16,36%) та м. Київ (-24,26%).

44,6 % органів місцевого самоврядування забрали кошти місцевих бюджетів з інших потреб і виплатили заробітну плату вчителям.

Середнє значення частки річного обсягу освітньої субвенції, що витрачена на заробітну плату педагогів у І півріччі 2018 року, в цілому по Україні становила 57,37% (тобто вже в першому півріччі було перевищено заплановані обсягом освітньої субвенції на рік видатки ‒ уточнення наше АМУ). В розрізі бюджетів: областей ‒ 49,7%, міст 62%, районів ‒ 56,1%, ОТГ 54,9%.

Дефіцит освітньої субвенції за оцінками мінімально необхідного обсягу становить 1,308 млрд. гривень (при цьому ми маємо розуміти, що вчителі фактично позбавляються премій, надбавок та доплат, окремі гарантії у виплатах буде встановлено на мінімальному рівні. Крім того, очікується продовження практики дофінансування заробітних плат учителів за кошти місцевих бюджетів уточнення наше АМУ).

Як бачимо, Інститут освітньої аналітики також констатує наявність дефіциту освітньої субвенції у 2018 році.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)