29 / Травень, 2019

 23-24 травня 2019 року у м. Івано-Франківськ проведено засідання Секції АМУ з питань охорони здоров’я. Захід організовано в рамках проекту ПУЛЬС, який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

У засіданні взяли участь представники органів державної влади, керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я виконавчих органів влади з усієї України, експерти.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків у вітальному слові наголосив, що Івано-Франківськ успішно реалізує медичну реформу. Він звернув увагу присутніх, що важливо, щоб реформа була завершена, аби згодом перебороти негативні тенденції – масовий виїзд медиків на заробітки за кордон. Сама медична галузь в Івано-Франківську нині має 40 відсотків недофінансування з боку держави, звернув увагу міський голова.

Аналітик з питань охорони здоров’я АМУ Світлана Осташко окреслила мету та головні завдання засідання Секції та запросила учасників до конструктивного діалогу та активної роботи. Звернула увагу присутніх на роль Асоціації та зазначила, що основною метою заходу є напрацювання пропозицій до Уряду та, зокрема до Міністерства охорони здоров’я, задля вирішення проблем у галузі охорони здоров’я. Недостатнє фінансування та рівень забезпечення медичною субвенцією, у тому числі на лікування хворих на цукровий діабет, ниркову недостатність, забезпечення оплати праці медичних працівників тощо – це сьогодні основні проблеми медичної галузі.

Заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк і голова Національної служби охорони здоров’я України Олег Петренко у своїх виступах акцентували увагу присутніх на ключових аспектах та очікуваннях від впровадження реформи, а також її перспективах. О. Петренко проаналізував систему фінансування охорони здоров'я, порівнявши її з тими, які є в інших країнах. Він відзначив позитиви реформи: "первинку", електронні рецепти, програму «Доступні ліки». П. Ковтонюк розповів про етапи реформування медицини. Зокрема наголосив, що первинна медична ланка майже пройшла реформу належним чином, і саме час реформувати «вторинку».

Начальник управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради Марія Бойко зазначила, що впровадження медичної реформи в Івано-Франківську має певні успіхи щодо первинної ланки. Проте у процесі її реалізації виникло чимало проблем. Зокрема, це стосується делегованих повноважень державою на місця, які чітко не розмежовані, нестачі медичної субвенції тощо.

Під час засідання секції учасники обговорюють такі питання:

  • дефіцит медичної субвенції на здійснення переданих з державного бюджету видатків на лікування хворих на цукровий діабет, ниркову недостатність та на заробітну плату та утримання закладів охорони здоров’я;
  • проблеми, з якими стикаються медичні заклади, що надають первинну медичну допомогу, під час створення об’єднаних територіальних громад (необхідність лікарям заново підписувати декларації з населенням). Це потребує часу. При цьому кошти перераховуються попередньому закладу охорони здоров’я, який має договір з НСЗУ;
  • невідповідність термінів в Основах законодавства про охорону здоров’я, зокрема у частині, що планування розвитку мережі державних і комунальних закладів охорони здоров'я, прийняття рішень про її оптимізацію, створення, реорганізацію, перепрофілювання державних і комунальних закладів охорони здоров'я здійснюються відповідно до закону органами, уповноваженими управляти об'єктами відповідно державної і комунальної власності. Зазначені форми реорганізації не відповідають Цивільному кодексу України, де визначено форми реорганізації (злиття, приєднання, поділ, перетворення);
  • відсутність чіткого визначення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо встановлення тарифів на платні послуги, які надаються закладами охорони здоров’я;
  • відсутність законодавства щодо затвердження державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для вторинної медичної допомоги у зв’язку із запровадженням їх з 2020 року;
  • необхідність створення мережі закладів охорони здоров’я у рамках госпітальних округів, у першу чергу, з урахуванням потреб громад та обов’язково накладаючи на реформу децентралізації, а саме проведення укрупнення районів при створенні об’єднаних територіальних громад тощо.

У другий день роботи Секції 24 травня, учасники відвідали м.Коломию та ознайомилися з досвідом роботи комунального закладу «Івано-Франківський обласний госпіталь ветеранів війни». Головний лікар госпіталю Володимир Федоришин ознайомив колег ключові питання практичної реалізації державних гарантій на місцевому рівні.

Учасники Секції відвідали Коломийську міську раду. Головний лікар Коломийського центру первинної медичної допомоги Володимир Мельничук зосередив увагу на ключових питаннях практичної реалізації державних гарантій на місцевому рівні. Зокрема, він представив основні досягнення та розповів про виклики, які постали в процесі роботи з реформування медичної сфери.

Головний лікар ФОП «Здорова родина» Оксана Токарчук визначила ключові чинники успішної реалізації ініціатив сектору охорони здоров'я на місцевому рівні.

Також учасники заходу відвідали «Івано-Франківський обласний госпіталь ветеранів війни», зупинився на аспектах практичної реалізації державних гарантій на місцевому рівні на прикладі досвіду роботи госпіталя в умовах трансформації медицини. Захід було широко висвітлено в засобах масової інформації. Переглянути можна тут  https://www.youtube.com/watch?v=f02H2eFEjGM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2U2dUcyKHYs-VaT26cntMJ_2iEdA-FHN2mZpEbpxtfgaKo0auheKDHfH0.

Під час роботи Секції АМУ з питань охорони здоров’я у Івано-Франківську учасники мали можливість ознайомитися з підготовленою фахівцями АМУ аналітичною інформацією, обговорити прийняті нормативно-правові акти та обмінятися досвідом, провести дискусії з проблемних питань, напрацювати пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства в галузі охорони здоров’я, на практиці побачити новації, а також розповісти колегам про власні досягнення.

За результатами засідання Секції підготовлене Звернення з пропозиціями з вирішення проблемних питань охорони здоров’я, яке АМУ найближчим часом спрямує до центральних органів виконавчої влади.

Аналітичний центр АМУ

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)