06 / Квітень, 2018
23 березня в місті Южному Одеської області відбулась спільна нарада Асоціації міст України, Міністерства інфраструктури України та ДП «Адміністрації морських портів України». У нараді взяли участь більше 40 учасників, зокрема, голови припортових міст.
Мета зустрічі – знаходження шляхів покращення взаємовідносин між органами місцевого самоврядування припортових територій та Адміністрацією морських портів України.
У порядок денний було включено наступні питання:
  • Презентація оновленої редакції Стратегії розвитку морських портів України до 2038 року;
  • Формування чіткої стратегії розвитку автомобільних транспортних сполучень у портових містах та припортовій місцевості;
  • Шляхи спрямування (використання) частини портового збору до місцевого бюджету;
  • Питання щодо визначення меж портів;
  • Включення мерів портів міст в раду порту.
Представники органів місцевого самоврядування припортових населених пунктів вкрай стурбовані проблемами, характерними для їхніх територій. Фактично органи місцевого самоврядування самостійно, без участі портів, займаються питаннями будівництва, ремонту доріг, мостів; ремонту очисних споруд; утримання інфраструктурних об‘єктів. Тим часом,  порти здійснюють неабиякий вплив на інфраструктуру та стан навколишнього природного середовища міст.
 
Представники органів місцевого самоврядування у своїх виступах наголосили на необхідності оперативного вирішення наступних проблем:
  • Відсутність на законодавчому рівні механізму участі портів у фінансуванні розвитку інфраструктури припортових міст;
  • Відсутність налагодженої взаємодії між органами місцевого самоврядування та керівництвом портів;
  • Часта зміна керівників портів, що унеможливлює забезпечення якісною роботою портів на довготерміновій основі, налагодження тісних стосунків із місцевою владою;
  • Нівелювання ролі портових зборів через те, що фінансова підтримка діяльності портів з боку держави не проводиться; не розвиваються порти та не використовуються в повній мірі їх потужності для збільшення вантажопотоку;
  • Відсутність стратегічного бачення розвитку морських портів України.
Райвіс Вецкаганс, в.о. голови ДП «Адміністрація морських портів України», з розумінням поставився до всіх озвучених проблем і запевнив, що прийняття оновленої редакції Стратегії розвитку морських портів України до 2038 року, законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку морегосподарського комплексу» (№7385), змін до Бюджетного кодексу України в частині фінансування будівництва, реконструкції, ремонту об’єктів припортової інфраструктури допоможе вирішити більшість із них. На його думку, потрібно думати про перехід в майбутньому на децентралізовану систему управління морськими портами, проте на сьогодні це зробити неможливо через ряд невирішених проблем, наприклад, невизначеність межі портів.
На думку представники органів місцевого самоврядування для вирішення озвучених на нараді проблем необхідно:
  • на законодавчому рівні прийняти механізм фінансової підтримки припортових територій за рахунок зарахування 10% портових зборів до місцевих бюджетів або 15% від чистого прибутку порту; такі кошти повинні мати цільове призначення – розвиток портової інфраструктури;
  • внести зміни до Закон України «Про морські порти України» в частині включення до ради морського порту голови міської ради, в межах якої розташований порт;
  • забезпечити фінансування будівництва, ремонту доріг за участі держави, області та органів місцевого самоврядування припортових територій, адже дороги, які ведуть до порту, є дорогами як місцевого, так і загальнодержавного значення.
ДП «Адміністрація морських портів України» запропонувала інший механізм фінансової підтримки припортових територій – надання місцевим бюджетам субвенції, загальний розмір якої формуватиметься шляхом відрахування 15% чистого прибутку порту. Над розробкою чіткого та прозорого механізму розподілу субвенцій між припортовими територіями наразі проводиться активна робота, до якої долучатиметься Асоціація міст України.
Асоціація міст України тісно співпрацюватиме із міськими головами припортових територій, Адміністрацією морських портів України в частині внесення конструктивних пропозицій до законопроектів та Стратегії з метою максимального врахування інтересів міст.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)