12 / Липень, 2018
 
10 липня відбулася робоча зустріч  Асоціації міст України із керівництвом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Зустріч проходила під головуванням заступника Міністра Едуарда Кругляка. Від АМУ у нараді взяли участь більше 40 міських голів, заступників міських голів. Від центральних органів влади -  представники профільних Департаментів Мінрегіону та ДАБІ. Виконавчу дирекцію АМУ представляли заступник виконавчого директора - директор Аналітичного центру АМУ Я.Рабошук та аналітик з питань ЖКГ Олег Гарник.
Під час зустрічі були обговорені проблемні питанння органів місцевого самоврядування, серед яких:
  • законодавчі ініціативи позбавлення повноважень органів місцевого самоврядування щодо здійснення держархбудконтролю;
  • виконання вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»;
  • погашення заборгованості державного бюджету місцевим бюджетам у сфері ЖКГ;
  • погашення заборгованості за спожиті енергоносії підприємствами тепло-та водопостачання.
З вступним словом виступили Ярослав Рабошук, заступник Виконавчого директора АМУ та Наталія Хоцянівська, директор Департаменту економіки систем життєзабезпечення Мінрегіону.
Директор Департаменту нормативно-правового забезпечення ДАБІ Сергій Шевченко поінформував про врегулювання проблемної ситуації щодо позбавлення органів місцевого самоврядування повноважень у сфері держархбудконтролю. Спільними зусиллями представників органів місцевого самоврядування, народних депутатів України, АМУ, ДАБІ було знайдене компромісне рішення, яке задовольнило всі сторони. Ця узгоджена позиція лягла в основу рішення Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування i житлово-комунального господарства, ухваленого 23 травня 2018 року.
Заступник Директора департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Віктор Токаренко розповів учасникам про стан підготовки підзаконних нормативно-правових актів до Законів України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Директор Департаменту економіки систем життєзабезпечення Мінрегіону Наталія Хоцянівська презентувала економічний стан сфери ЖКГ, розповіла про заборгованість населення, яка склала вже майже 19 млрд грн, з яких 12 млрд грн – за послуги теплопостачання. Також вона зупинилась на основних змінах в системі взаємовідносин між державою, органами місцевого самоврядування, надавачами житлово-комунальних послуг та їх споживачами.
Новокаховський міський голова Володимир Коваленко зосередив увагу на необхідності практичних дій за результатами таких зустрічей.
Едуард Кругляк охарактеризував основну проблематику сфери ЖКГ та поінформував про кроки, які здійснює Мінрегіон для врегулювання таких проблем. Він звернув увагу на окремі приклади допомоги Мінрегіону органам місцевого самоврядування у вирішенні проблемних питань сфери ЖКГ. Заступник Міністра акцентував увагу на проблемі забезпеченням рідким хлором підприємств водоканалізаційного господарства, яка виникла внаслідок зупинки єдиного виробника хлору в Україні – АТ «Дніпроазот».
 
   
 
Під час дискусії представники органів місцевого самоврядування та Мінрегіону обговорили окремі проблеми у сфері ЖКГ та шляхи їх вирішення.
Славутський міський голова Василь Сидор звернув увагу на недоліки обов’язку встановлення засобів дистанційної передачі даних вузлів комерційного обліку природного газу.
Кам’янський міський голова Володимир Тірон зосередився на проблемах реалізації Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (№ 1730-VIII), норми якого не були реалізовані внаслідок активної протидії НАК «Нафтогаз України». Він наголосив на необхідності внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 256, яка визначає  порядок розрахунків з надавачами послуг за надані пільги та субсидії.
Едуард Кругляк зазначив, що у Мінрегіону немає засобів впливу на Мінфін України та НАК «Нафтогаз України», при цьому міністерство докладає всіх зусиль для вирішення піднятих проблем. Він підкреслив необхідність підготовки до опалювального сезону 2018 – 2019 років, зростаючу аварійність інженерних мереж, кадрові проблеми сфери ЖКГ.
Голова ПАТ «Облтеплокомуненерго» (м. Чернігів) Віктор Геращенко розповів про проблеми функціонування підприємств теплокомуненерго та шляхи їх вирішення.
Ладижинський міський голова Валерій Коломойцев акцентував увагу на проблемах, пов’язаних з стягненням заборгованості за житлово-комунальні послуги з населення, відсутності дієвих заходів впливу, проблемах з виконанням судових рішень про стягнення заборгованості.
Новокаховський міський голова Володимир Коваленко наголосив на тому, що підприємства – надавачі послуг та підприємства – енергопостачальники працюють в абсолютно нерівних умовах, а 90 % поданих позовів про стягнення заборгованості з споживачів судами відхиляються. Славутський міський голова Василь Сидор зосередився на проблемі реалізації Закону України № 1730-VIII та необхідності скорочення процедури перегляду тарифів у разі зміни вартості енергоносіїв. На задане Василем Сидором питання щодо можливості відключення від централізованого теплопостачання, яка предбачена пунктом сьомим Розділу VI "Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ( від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII ), Едуард Кругляк запевнив, що хаосу в цьому питанні допущено не буде.
Заступник Чугуївського міського голови Костянтин Бармін розповів про проблеми, пов’язані з компенсацією різниці в тарифах, у тому випадку, коли місцеве підприємство постачає споживачам воду, придбану у іншого підприємства (покупна вода).
Наталія Хоцянівська наголосила на необхідності чіткого дотримання вимог Закону України № 1730-VIII, завдяки чому можна списати нараховані штрафні санкції та пені. Вона запропонувала розглянути можливість встановлення приладів комерційного обліку за рахунок погашення заборгованості з різниці в тарифах, та ця пропозиція не була підтримана учасниками наради.
Едуард Кругляк розповів про найближчі плани Міністерства спільно з органами місцевого самоврядування щодо вирішення проблемних питань сфери ЖКГ.
 
Нагадаємо, робоча зустріч у Мінрегіоні проводиться на виконання Протоколу доручень Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана за підсумками наради з Правлінням АМУ, яка відбулася 21 травня 2018 року і була присвячена проблемним питанням бюджетного забезпечення територіальних громад та шляхам їх вирішення.
 
 
 
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)