22 / Липень, 2025

Практичне впровадження, функціонування та реалізацію органами місцевого самоврядування програм забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, учасників бойових дій та ветеранів розглянули під час вебінару 17 липня 2025 року, проведеного на виконання Меморандуму про співпрацю між Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву та Асоціацією міст України.

В заході взяли участь понад 700 представників муніципалітетів, які отримали практичні знання з таких питань:

− впровадження житлових програм в законодавчому полі;

− механізми залучення фінансово-кредитних інструментів: ресурси державного і місцевого бюджетів;

− розбір практичних інструментів в реалізації програм.

Серед спікерів заходу:

Олександр Слобожан, Виконавчий директорАсоціації міст України,

Микола Марчук, Голова Правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло),

Галина Кучер, Начальниця управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради Черкаської області,

Іван Парух, Перший заступник Голови Правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву,

Людмила Ніколенко, Начальниця управління адміністрування програм Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.

Модерувала захід експертка з питань відновлення Муніципального центру відновлення, Асоціації міст України Вікторія Коваленко.

Олександр Слобожан привітав учасників та зазначив, що Асоціація міст України проведе серію вебінарів, присвячених темі забезпечення житлом ВПО, учасників бойових дій та ветеранів. Головна мета таких заходів – спрощення умов роботи та обмін кращими практиками щодо розробки та реалізації місцевих програм.

Виконавчий директор Асоціації міст України звернув увагу, що Парламент схвалив у першому читанні проєкт Закону України «Про основні засади житлової політики», реєстр. №12337, який пропонує нову систему забезпечення українців житлом із застосуванням механізмів соціального та службового житла, доступної іпотеки й створення спеціальних житлових фондів.

Микола Марчук детально розповів про чинні житлові програми, інструменти державного та міжнародного фінансування, можливості пільгового кредитування.

Голова Правління Держмолодьжитло дав відповіді на питання, що найчастіше виникають в муніципалітетах під час реалізації житлових програм, виконавцем яких є Держмолодьжитло, та надав рекомендації щодо найбільш оптимального їх впровадження, а також зупинився на реалізації установою 8 державних і 60 місцевих житлових програм, які включають понад 90 порядків для різних категорій громадян. Очільник Фонду повідомив, що заплановане фінансування місцевих програм на 2025 рік перевищує 227 млн грн, що сприяє задоволенню потреб фахівців, молоді, ветеранів, ВПО, мотивують залишатися в громаді, підвищують довіру до місцевої влади.

Галина Кучер поділилася практичним досвідом Уманської громади в реалізації житлової програми, дія якої розрахована до 2030 року, а також підкреслила, що відсоткова ставка за користування пільговим кредитом у національній валюті орієнтовно становить 6% річних від суми зобов’язань за кредитом, індекс інфляції на суму зобов’язань не нараховується й програма працює на умовах співфінансування – 90% за рахунок коштів Уманської територіальної громади, 10% – частка обласного бюджету.

Іван Парух розповів про залучення фінансово-кредитних інструментів, ресурсу державного і місцевого бюджетів, коштів національних та міжнародних донорів/грантодавців, а також надав рекомендації щодо написання проєктів для отримання фінансування й перелік потенційних грантодавців, акцентувавши увагу на довгостроковості таких програм.

Людмила Ніколенко провела детальний розбір практичних інструментів реалізації програм, звернула увагу на типові помилки при підготовці документів, навела приклади успішних кейсів, а також надала рекомендації щодо розробки та впровадження місцевих програм та розповіла про важливі аспекти, на яких необхідно зосередитися при підготовці відповідних документів, зокрема:

- затвердження бюджетних призначень на реалізацію програми;

- відбір кандидатів для участі;

- укладання договорів відповідно до умов Програми Держмолодьжитла – надання кредитів/компенсацій/підтримки;

- обслуговування договорів Держмолодьжитлом, забезпечення повернення кредитних коштів до бюджету, перерахування відсотків відповідно до порядку їх використання;

- спрямування реверсного фінансування (кошти від повернення кредитів/сплати відстотків) на подальше надання кредитів (для програм пільгового кредитування).

Між учасниками заходу відбувся діалог, під час якого представники громад отримали детальні роз’яснення експертів Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву щодо програми забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та учасників бойових дій, ветеранів.

Вікторія Коваленко, підбиваючи підсумки зустрічі, наголосила на важливості адаптації Програм Держмолодьжитла до запитів і потреб жителів саме конкретного регіону чи громади.

Запис засідання вебінару з виступами доповідачів та обговоренням питань представниками органів місцевого самоврядування знаходиться в регіональних відділеннях Асоціації міст України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)