05 / Травень, 2025

Чотири вебінари зі стратегічних рішень для сталого розвитку територіальних громад відбулись протягом березня-квітня 2025 року, участь у яких взяли представники муніципалітетів-членів Асоціації міст України.

Заходи проведені у межах реалізації проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови громад в Україні: ФАЗА ІІ», що є частиною програми «Сталий розвиток через вдосконалене місцеве врядування» (SDLG), яка реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів, Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерландів VNG International у партнерстві з Асоціацією міст України.

12 березня 2025 року

Тема: «Статут територіальної громади: як забезпечити умови для використання інструментів громадської участі на місцевому рівні».

Тетяна Кіріллова, Голова Правління Громадської організації «Громадська ініціатива Луганщини», розповіла про статут територіальної громади, звернула увагу на нововведення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування», регламентацію форм громадської участі, а також акцентувала увагу на нюансах, на які варто звернути увагу під час розробки статуту територіальної громади.

Крім того, експертка розповіла про інструменти громадської участі, які є в Статуті: місцевий референдум, загальні збори (конференція) жителів, місцеві ініціативи, громадські слухання, звернення громадян та електронні петиції, публічні консультації, консультативно-дорадчі органи, громадське оцінювання діяльності органів місцевого самоврядування, співпраця у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету, участь молоді у процесах місцевого самоврядування, органи самоорганізації населення та інші форми участі.

Під час вебінару учасники обговорили особливості затвердження відповідних статутів в окупованих громадах та наявність повноважень затвердження Статуту у тих громадах, де створені військові адміністрації.

Лариса Оленковська, Виконавча директорка Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України, поділилась досвідом Херсонщини у затвердженні Статуту та наголосила, що кожна громада має право на своє трактування статуту територіальної громади.

Наталія Бойко, Координаторка напрямку «Децентралізація та демократизація» Проєкту VNG International, Виконавча директорка Луганського регіонального відділення Асоціації міст України, надала роз’яснення від Асоціації міст України й наголосила, що у громадах, де створені військові адміністрації є підстави затвердження статуту територіальної громади.

26 березня 2025 року

Тема:  «Розширення цифрової демократії: зміцнення взаємодії з громадянами через інноваційні інструменти електронної участі на прикладі муніципалітету Корона, штат Каліфорнія (США)».

Крістофер МакМастерс, Керівник Департаменту стратегічного розвитку інформаційних технологій та впровадження інновацій муніципалітету Корона, штат Каліфорнія (США), розповів про використання цифрових інструментів, які застосовують для посилення залучення громадян під час воєнного стану, представив кращі практики та успішні кейси у сфері цифрової демократії та електронної участі на прикладі муніципалітету Корона, штат Каліфорнія (США).

Спікер поділився ефективними інструментами для проведення громадських заходів онлайн, використовуючи інноваційні підходи, зазначив про використання цифрової аналітики для розуміння громадської думки та впровадження її в процеси управління й акцентував увагу на тому, як інтегрувати думку громадян у прийняття рішень, щоб посилити демократичну участь та стійкість громад.

Крім того, експерт наголосив, що першим етапом у використанні цифрових інструментів є опитування мешканців.

У межах виступу він представив концепцію маркетингу «клієнтський досвід», ключовими моментами якої є емоції, поведінка та ставлення людей, що ґрунтується на серії взаємодій з громадськістю.

Наталія Бойко, Координаторка напрямку «Децентралізація та демократизація» Проєкту VNG International, Виконавча директорка Луганського регіонального відділення Асоціації міст України, поділилась інформацією щодо використання громадами України партисипативних інструментів на базі електронних платформ демократії, наголосила на важливості цифровізації, особливо зараз, під час війни, а також висловила слова подяки американському колезі за цінний досвід для українських муніципалітетів.

Фахівці поділились з учасниками корисними ресурсами для громадської участі, що забезпечують прозоре ухвалення рішень, публічні консультації, допомагають втілювати плани в життя та переходити від стратегії до дії.

09 квітня 2025 року

Тема: «Дієві інструменти підтримки місцевих підприємців: досвід Нідерландського муніципалітету Амстелвейн».

Венді Маселінк, Старша менеджерка з питань підтримки бізнесу муніципалітету Амстелвейн (Королівство Нідерланди), розповіла про взаємодію муніципалітету Амстелвейн з представниками бізнесу, поділилась інструментами, які використовуються для ефективного управління економічним розвитком громади. Вона повідомила, як формуються цілі економічної політики після місцевих виборів та як бюджетування відображає пріоритети громади.

Крім того, фахівчиня наголосила, що рушійною силою економічної спроможності громади є місцеві підприємці, які забезпечують робочі місця, інновації, податкові надходження та працюють на загальний добробут місцевого населення. Тому підтримка місцевого бізнесу має позитивний вплив на економіку та суспільство в цілому. Вона зазначила, що у Нідерландах підприємства, стартапи та компанії, що розширюються, підтримуються регіональними та національними установами.

Експертка також детально розповіла про муніципальну програму підтримки стартапів ZAAI Starter, що має на меті посилити підприємницькі навички та потенціал, побудувати міцний фундамент для компанії шляхом підвищення рівня знань та навичок, а також допомогти налагодити зв’язки з місцевим та регіональним бізнесом через обов’язкову участь у локальних мережевих зустрічах, майстер-класах з нетворкінгів та організації відвідувань успішних компаній.

Олександра Тканова, Українська підприємиця, яка проживає в Нідерландах, учасниця програми ZAAI, розповіла про підтримку, яку надає програма та муніципалітет представникам стартапів.

23 квітня 2025 року

Тема: «Кращі практики місцевого економічного розвитку: досвід роботи Агенції місцевого економічного розвитку «Надбужжя».

Роман Хімка, директор ГО «Агенції місцевого економічного розвитку «Надбужжя», комерційний директор в ТзОВ «ДЖІ ПІ АГРО», поділився досвідом створення індустріальних парків у місті Кам'янка-Бузька Львівської області та селі Мужієво Закарпатської області. Експерт акцентував увагу на перевагах,  які отримують громади, бізнес та держава в результаті розвитку такої діяльності, та вказав на основні проблеми, які виникають при створенні індустріальних парків.

Крім того, спікер розповів про співпрацю органів місцевого самоврядування з громадським сектором та бізнесом, в основу якого закладено співфінансування проєктів.

Під час вебінарів відбувались активні дискусії, обмін досвідом та кращими практиками задля подальшого поширення в українських муніципалітетах.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)