28 / Листопад, 2018

23 листопада 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (законопроект №9000 від 15.09.2018 року, поданий Кабінетом Міністрів України). Проаналізуємо основні показники фінансування галузі освіти, що прогнозуються видатками 2019 року.

Щодо освітньої субвенції

Відповідно до додатка 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році складатиме 69,6 млрд. гривень, що на 13% більше за обсяг освітньої субвенції 2018 року.

Збільшення обсягів освітньої субвенції, як стверджує Міністерство освіти і науки України листом № 1/11-12085 від 08.11.2018 року, пов’язане з урахуванням напрацьованих спільно з Асоціацією міст України змін до Формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Зокрема, йдеться про:

  • поділ класів при вивченні окремих предметів;
  • збільшення ставок асистентів учителів в інклюзивних класах з 0,5 до 1;
  • змінено розрахункову наповнюваність класів для міст, які мають заклади освіти, розташовані в сільській місцевості.

Отже, Міністерство освіти і науки України підтвердило, що саме ці норми враховані під час розрахунку обсягів освітньої субвенції на 2019 рік.

Щодо пропозиції Асоціації міст України про врахування реального контингенту здобувачів освіти станом на 5 вересня року, що передує плановому бюджетному періоду, Міністерство освіти і науки України інформує про потребу додаткового дофінансування освітньої субвенції у розмірі майже 2,0 млрд. гривень. Як зазначає МОН, цю позицію АМУ підтверджують численні звернення з різних регіонів України.

Зважаючи на вище зазначене, констатуємо необхідність оптимізації мережі закладів освіти, щоб не допустити дефіциту освітньої субвенції та затримки у виплатах заробітних плат педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти у наступному бюджетному періоді.

Щодо інших трансфертів, передбачених у державному бюджеті на 2019 рік

Відповідно до додатка 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» передбачені у 2019 році такі види трансфертів місцевим бюджетам, як:

  • субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази закладів професійно-технічної освіти у розмірі 50 млн. гривень;
  • субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» ‒ 1,3 млрд. гривень;
  • субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами ‒ 504 млн. гривень;
  • субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на створення та ремонт існуючих спортивних комплексів при загальноосвітніх навчальних закладах усіх ступенів ‒ 150 млн. гривень;
  • субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти, ‒ 1,5 млрд. гривень.

Як бачимо, Міністерству освіти і науки України вдалось зберегти курс на продовження реформи «Нова українська школа» та оновлення освітнього простору закладів освіти. Поряд із тим зауважуємо про ризики, які очікують громади у частині закупівлі меблів: ймовірно, виробники не зможуть вчасно виконати замовлення 2019 року, оскільки, зважаючи на потужності виробництва меблів у 2018 році, на початку наступного бюджетного періоду вони будуть довиконувати замовлення 2018 року. Також рекомендуємо під час затвердження бюджетів міст та ОТГ на 2019 рік закласти кошти на відповідне співфінансування.

Прогнозуємо, що субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази закладів професійно-технічної освіти піде на модернізацію закладів освіти, які готують робітників загальнодержавних та дефіцитних професій.

Уряд продовжує здійснювати підтримку осіб з особливими освітніми потребами. При цьому нагадуємо, що згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг» (реєстр. № 8556 від 04.07.2018 року) засновник здійснює контроль щодо проектування, будівництва та реконструкції будівель, споруд, приміщень закладів дошкільної освіти з урахуванням принципів універсального дизайну та/або розумного пристосування, а також забезпечує доступність будівель, споруд і приміщень закладів освіти.

Позитивним у державному бюджеті 2019 року є те, що вперше було закладено видатки на створення та ремонт існуючих спортивних комплексів при загальноосвітніх навчальних закладах усіх ступенів, а також на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти. Очікуємо порядок розподілу цих коштів.

Щодо державної підтримки оновлення змісту освіти

Відповідно до додатка 5 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» у державному бюджеті збережено видатки на видання, придбання, зберігання і доставку підручників, посібників, словників та створення, придбання і апробація електронних підручників для учнів та педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти. На це планується виділити 755,5 млн. гривень.

Асоціація міст України дякує особисто Премʼєр-міністру України Володимиру Гройсману, Кабінету Міністрів України, а також Міністерству освіти і науки України та Міністерству фінансів України за конструктивний діалог під час бюджетного процесу.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)