02 / Листопад, 2023

Протягом жовтня 2023 року відбулось чотири онлайн-вебінари для представників українських муніципалітетів у рамках Проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні», що впроваджується Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерланди VNG International (Ві Ен Джі Інтернешнл) у партнерстві з Асоціацією міст України.

Тема 05 жовтня 2023 року:

Оцінка вразливості громади до зміни клімату як основа стратегії її подальшого розвитку.

Ольга Лящук, координаторка громадської організації «Екоклуб» (Україна), розповіла про методи та інструменти оцінки вразливості громади до зміни клімату, її роль у розробці стратегічних документів громади, зокрема, для залучення коштів донорів, які часто вимагають врахування кліматичних загроз при розробці інфраструктурних проєктів.

Вона зазначила про актуальність адаптації до змін клімату саме зараз та першочергові екологічні проєкти в умовах дефіциту коштів у місцевих бюджетах, ознайомила зі змістом ПДСЕРК (План дій сталого енергетичного розвитку та клімату).

Також йшлося про Угоду мерів у процесі адаптації до кліматичних змін та скорочення викидів, у рамках якої українські муніципалітети-підписанти зобов’язуються скоротити вуглецеві викиди на 35%, а європейські - на 55% до 2030 року та адаптуватися до наслідків зміни клімату.

Тема 12 жовтня 2023 року:

Можливості фінансування проєктів з відновлення України.

Микола Трифонов, міжнародний радник із субвенцій та фондів муніципалітету Утрехт (Нідерланди), в минулому– керівник відділу інвестицій та управління проєктами, керівник комунального підприємства Управління капітального будівництва Маріупольської міської ради, розповів про типи територій України під час війни та їхні пріоритети. Він зазначив про інструменти залучення муніципалітетами фінансування та навів приклади Маріуполя, зауваживши, що наразі немає єдиної моделі залучення фінансування, для кожної громади це індивідуально.

 

Тема 19 жовтня 2023 року:

Приклади проєктів, які можуть бути цікавими для партнерства в рамках європейського грантового фінансування.

Микола Трифонов розповів про міжнародні аспекти грантового фінансування на прикладі Міжнародної організації Eurocities, грантодавців, які підтримують українські проєкти, та про їхні пріоритети при відборі проєкту.

Експерт розповів про успішні практики міста Утрехт, зокрема про проєкт «Двонаправлені зарядні станції для авто (Утрехт)». Нідерланди до 2030 року планують усі транспортні засоби міста перевести на електромобілі. Вже зараз близько 30% транспортних засобів — електричні. Працівники муніципалітету Утрехт разом з науковцями з Утрехтського університету дійшли висновку, що акумуляторні батареї можна використовувати як великі зарядні станції та для компенсації навантаження на електромережі у «пікові години» можна використовувати електромобілі. Оскільки більшість часу ці авто стоять біля будинків/офісів, тому електроавтомобілі під’єднують до центральної системи електропостачання міста і, коли є надлишок електричної енергії вона накопичується в авто, а коли є недостача – електроенергія повертається.

Тема 26 жовтня 2023 року:

Взаємодія органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства.

Інна Скляр, експертка з відкритого урядування Асоціації міст України, членкиня Громадської ради при Мінцифри та Координаційної ради при Кабінеті Міністрів України з впровадження ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд»», детально розповіла про можливості взаємодії органів місцевого самоврядування (ОМС) з інститутами громадянського суспільства (ІГС).

Експертка наголосила, що відкрите урядування базується на 4 основних елементах: доступ до публічної інформації, участь громадськості, підзвітність, технології та інновації у забезпеченні прозорості та підзвітності.

Інна Скляр розповіла про важливість залучення ІГС до співпраці з ОМС. Зокрема, презентувала ефективні моделі та практики відкритого урядування в умовах воєнного стану. Поділилася досвідом організації громадських просторів на прикладі VcentryHub (Київ), Центральний хаб підприємництва Львова, діалогової платформи «Місто змістів» (Вінниця), Молодіжного простору на деокупованій території в с. Катюжанка (Київська обл.), Молодіжного простору Home’Як на базі бібліотеки (м. Здолбунів).

Експертка поділилася інформацією про діяльність Асоціації міст України щодо популяризації інструментів відкритого урядування, розповіла про можливості залучення українських ОМС до міжнародної ініціативи Open Government Partnership local, а також успішний досвід Тернополя, Вінниці та Хмельницького, які вже є членами даної ініціативи.

У заходах взяли участь представники Асоціації міст України з територіальних громад Херсонської, Миколаївської, Донецької, Київської, Луганської, Волинської, Тернопільської та інших областей.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)