04 / Січень, 2023
30 грудня Уряд схвалив розподіл освітньої субвенції між бюджетами місцевого самоврядування на 2023 рік (постанова КМУ №1472). Розподіл проведено наприкінці року, що не дало можливості органам місцевого самоврядування врахувати затверджені показники освітньої субвенції у рішеннях про місцеві бюджети на 2023 рік.  Асоціація міст України наголошувала на необхідність своєчасного розподілу коштів освітньої субвенції і це було закріплено Протоколом бюджетних консультацій між Асоціацією міст України та Міністерством фінансів України.
Обсяг освітньої субвенції на 2023 рік в сумі 87,5 млрд гривень є найнижчий за останні два роки. АМУ наголошувала, що забезпечення якісної освіти на місцях в умовах воєнного стану можливо лише за умови достатнього фінансування.
 
Зважаючи на обсяги освітньої субвенції, постановою №1472 внесено зміни до Формули розподілу освітньої субвенції з метою розподілу кошти освітньої субвенції у межах затвердженого у Держбюджеті-2023 обсягу. Ці зміни передбачають зменшення обсягу освітньої субвенції для бюджетів громад і, як наслідок, зменшення заробітної плати педагогічних працівників. Відповідно до змін, у 2023 році для місцевих бюджетів застосовуватиметься коефіцієнт 0,9 до обсягу освітньої субвенції. Також знижено низку коефіцієнтів, що застосовуються у Формулі для визначення обсягу освітньої субвенції, зокрема, обсяг освітньої субвенції для місцевих бюджетів визначатиметься без урахування додаткових годин навчального плану на окремі предмети, факультативні курси, індивідуальні заняття тощо для учнів І групи.
 
Окрім цього, постановою №1472 змінено Порядок та умови надання освітньої субвенції.
Передбачено, що облдержадміністрації здійснюватимуть розподіл між бюджетами громад частини субвенції, яка передбачається на оплату праці педагогічних працівників на простої.
Такий розподіл буде проводитися на підставі оперативних даних, отриманих щомісяця від громад, а обсяг субвенції складатиме 2/3 посадового окладу вчителя вищої категорії. 
Необхідно зазначити, що затверджений постановою обсяг резерву освітньої субвенції на 2023 рік складає 318,5 млн гривень. Він є меншим на 86 млн гривень, порівняно з обсягом, що був зазначений у листі МОН від 13.12.2022 №1/15264-22. Як наслідок, окремим громадам обсяги освітньої субвенції також змінено.
 
З метою забезпечення належного фінансування освітніх послуг та підтримки громад в умовах дефіциту освітньої субвенції Асоціація міст України продовжує діяти для забезпечення громад освітньою субвенцією в повному обсязі.
Нагадаємо, АМУ звернулась до Міністерства освіти і науки України щодо необхідності узгодження проєкту акта, який міститиме принципи розподілу освітньої субвенції у 2023 році, а також з проханням підготувати роз’яснення для органів місцевого самоврядування щодо параметрів розподілу освітньої субвенції у наступному році. 
Також з метою належного забезпечення фінансування освітніх послуг Асоціація міст України зверталась до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо збереження залишків освітньої субвенції до бюджетів громад.
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)