19 / Грудень, 2018

18 грудня Уряд прийняв постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019 рік».
Постановою передбачено базовий тариф за надання медичних послуг, пов’язаних з первинною медичною допомогою, які встановлюються як капітаційна ставка за обслуговування одного пацієнта протягом календарного року та складають:
 
        за одного пацієнта, включеного до зеленого списку, – 370 гривень на рік з коригувальними коефіцієнтами;
        включеного до червоного списку (для комунальних закладів охорони здоров’я до 30 червня 2019 року включно), – 120 гривень на рік без коригувальних коефіцієнтів до 1 липня 2019 року.
 
При цьому слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України №407 «Про затвердження Порядку реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2018 рік» передбачено, що тариф для цих категорій пацієнтів у 2018 році становить 370 та 240 гривень відповідно.
Постановою вводиться норма, за якою у 2019 році сімейні лікарі, терапевти та педіатри зможуть набирати більше пацієнтів. Якщо кількість пацієнтів за деклараціями у лікаря первинної медичної допомоги перевищує рекомендований ліміт до 10%, обслуговування цих пацієнтів буде оплачено за тарифом 370 грн/рік на людину, без застосування вікових коефіцієнтів. За статистикою Національної служби здоров’я, це дві третини лікарів, які набрали декларацій більше за обсяг оптимальної практики.
Якщо ж кількість декларацій перевищуватиме оптимальну більше ніж на 10%, то вони будуть оплачені за тарифом 370 грн/рік на людину із застосуванням понижувальних коефіцієнтів, без застосування вікових коефіцієнтів:
 
  • від 110% + 1 декларація до 120% - коефіцієнт 0,8;
  • від 120% + 1 декларація до 130% - коефіцієнт 0,6;
  • від 130% + 1 декларація до 140% - коефіцієнт 0,4;
  • від 140% + 1 декларація до 150% - коефіцієнт 0,2;
  • від 150% + 1 декларація і всі наступні - коефіцієнт 0.
Наприклад, якщо ліміт перевищено більше ніж на 10% до тарифу 370 грн/рік на людину, застосовуватиметься коефіцієнт 0,8, якщо більше ніж на 20% – 0,6 і т. д. Якщо кількість декларацій перевищує ліміт більше ніж на 50%, оплата Національної служби здоров’я за них припиняється. Слід звернути увагу, що оптимальна кількість пацієнтів для сімейного лікаря складає 1 800, для терапевта — 2 000, а для педіатра — 900.
Постанова регулює й інші фінансові питання реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення на первинній ланці на 2019 рік. Згідно з інформацією Уряду, на 2019 рік на медичні заклади первинної ланки не передбачається медична субвенція з державного бюджету. Це означає, що ті комунальні заклади, які не укладуть договір із Національною службою здоров’я на 2019 рік, фінансуватимуться за рахунок інших бюджетних програм у порядку, встановленому законодавством, та з інших джерел, не заборонених законодавством. З січня 2019 року заклади, які надають первинну медичну допомогу, зможуть подати заяву на укладення договору з НСЗУ через електронну систему охорони здоров’я у будь-який час.
Національна служба здоров’я продовжує прийом заяв на договори на 2019 рік. У «третю хвилю» договори укладають не тільки заклади, які не працювали зі Службою в 2018 році, а й ті, що вже мають договір. Оскільки заключений договір на 2018 рік діє до кінця поточного року. На наступний рік всі заклади первинної ланки мають переукласти договори з НСЗУ. Заява на укладання договорів подається до 20 грудня 2018 року. А після укладення такого договору – з 1 січня 2019 року – заклади охорони здоров’я, що надають медичні послуги, пов’язані з первинною медичною допомогою, переходять на нову модель фінансування: оплати за медичні послуги від Національної служби здоров’я за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Станом на 17 грудня через електронну систему охорони здоров’я заяви на договори з НСЗУ на 2019 рік подали 1 163 комунальні та приватні медичні заклади.
Ці тарифи включають ставку на оплату медичної послуги та ставку на оплату діагностичних послуг, у тому числі лабораторних досліджень. Крім того, у капітаційній ставці у 2018 році передбачено заробітну плату медичних працівників. Мінімальна заробітна плата у 2018 році у місячному розмірі становить  - 3 723 гривні; у погодинному розмірі - 22,41 гривні.
 
Асоціація міст України вважає доцільним при обрахунку капітаційної ставки у 2019 році врахувати збільшення з 1 січня мінімальної заробітної плати до 4 173 гривень на місяць та у погодинному розмірі — до 25,13 гривні.
На думку АМУ, проект Постанови містить пов’язані з вартістю послуг дискримінаційні умови для пацієнтів в залежності від списку, до якого вони віднесені. Тобто за 370 гривень з урахуванням коригувальних коефіцієнтів та за 120 гривень без коригувальних коефіцієнтів не може бути надано однаковий обсяг послуг з первинної медичної допомоги населенню. Це створює умови для дискримінації пацієнтів, включених до червоного списку, і порушує гарантоване державою право пацієнта на охорону здоров’я шляхом фінансування надання всім громадянам та іншим визначеним законом особам гарантованого обсягу медичних послуг та лікарських засобів у порядку, встановленому законом.
 
Нагадаємо, Асоціація міст України надала Міністерству охорони здоров’я зауваження щодо цієї постанови.
 
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)