07 / Березень, 2018
6 березня на засіданні Урядового комітету з питань соціальної політики та гуманітарного розвитку підтримано Проект Постанови Кабінету Міністрів про «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах». Згідно з Проектом Постанови, такі пільги надаватимуться за рахунок відповідних місцевих бюджетів (у разі прийняття рішення органами місцевого самоврядування).
Асоціація міст України не підтримує монетизацію гарантованої державою пільги на проїзд за рахунок коштів місцевих бюджетів.
На засіданні Урядового комітету проти Проекту Постанови також виступили Міністерство юстиції України та Секретаріат Кабінету Міністрів України. Мін’юст, зокрема, наголосив, що обмеження пільгового перевезення у розмірі 30 поїздок для деяких категорій громадян, передбачене Проектом Постанови, суперечить чинному Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Закон забороняє обмежувати кількість поїздок. Проект Постанови, на думку Мін’юсту, не відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Прийняття документу може призвести до судових позовів пільговиків проти органів місцевого самоврядування.
Асоціація наголосила, що передбачену Проектом Постанови процедру монетизації пільги неможливо втілити на практиці.
Згідно з документом, під час оплати проїзду в регіонах, де запроваджено надання пільг з оплати проїзду у готівковій формі, видається квиток, вартість якого компенсується відповідним структурним підрозділом за місцем обліку пільговика. Квиток завіряється посадовою особою транспортного підприємства, яка прийняла відповідну оплату із зазначенням дати поїздки.
По-перше, процедура фінансування, в рамках якої один орган місцевого самоврядування платить за дії іншого органу місцевого самоврядування (платить той, що не встановив монетизацію), суперечить принципу самостійності місцевих бюджетів. Відповідно до статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійність місцевих бюджетів передбачає право самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів в рамках закону. Органи місцевого самоврядування, які не прийняли рішення про монетизацію, забезпечують пільгове перевезення громадян у себе в громаді іншими способами, тобто уже виконали, відповідно до законодавства, свій обов’язок. Тому й доцільності передбачати додаткові видатки немає. Таким чином, пільговик, який звернеться за компенсацією, фактично не зможе отримати кошти, що призведе до підвищення соціальної напруги в регіоні.
По-друге, неможливо прослідкувати, чи справді пільговик здійснив проїзд. Будь-хто, маючи неформальні зв’язки з перевізниками, зможе отримати завірений квиток і передати його пільговику. Відповідальність посадової особи перевізника за це не передбачена. Це, зокрема, стосується приватних перевізників. Асоціація вбачає в цьому корупційні ризики, адже неможливо буде здійснювати контроль за діями посадової особи перевізника та самого пільговика.
По-третє, процедура передбачає надзвичайно велике щоденне навантаження на службовців структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. Пільговики будуть щодня приносити завірені квитки, тим самим суттєво збільшуючи навантаження на відповідні структурні підрозділи.
Асоціація вважає, що впровадження монетизації пільги на проїзд в окремих містах та за рахунок коштів місцевих бюджетів є неможливим. АМУ виступає за впровадження механізму надання пільг з оплати проїзду у грошовій формі відразу на всій території України  та за рахунок коштів державного бюджету.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)