23 / Січень, 2017

Завдяки об'єднанню територіальні громади збільшують свої доходи в рази. Таким чином децентралізація дозволяє кожній громаді виділяти кошти на розвиток власної інфраструктури - доріг, лікарень, освітніх і культурних закладів. Крім того, зробити перші розвиткові кроки громадам допомагають і державні субвенції. 

Одним з найбільш мотивуючих прикладів об'єднання територіальних громад на Запоріжжі є Преображенська ОТГ. Це одна з перших громад в області, в яку наприкінці 2015 року об'єдналися 5 сільських рад, в підпорядкуванні яких близько 15 сіл. А саме - Преображенська сільрада, Новоселівська, Омельницькиа, Нікольська і Вільнянська сільради Оріхівського району. У розпорядженні громади - 5 клубів, 3 школи, дитячі садки, 7 медичних установ, серед яких є фельдшерсько-акушерський пункт і амбулаторії. Прихильність місцевих жителів до децентралізації має просте пояснення: громада вважається втіленням успіху реформи, адже рівень і комфорт життя населення значно зросли. Тому мешканці прилеглих населених пунктів дивляться на Преображенку як на приклад для наслідування. 

    ЗРОСТАННЯ ЕКОНОМІКИ

    У листопаді 2015 року місцеві жителі прийняли рішення створити окремо від Орєхова Преображенську громаду. Сьогодні фінансові та статистичні дані говорять, що Преображенська ОТГ змогла збільшити свій дохід в рази. Дохідна частина бюджетів сільських рад, які увійшли в ОТГ, в 2015 році склала 4,3 млн грн. А на 2016 рік кошторис затверджено на рівні 8,5 млн грн., що майже в два рази більше, ніж до об'єднання. Фактично за 11 місяців 2016 року надійшло 10 млн грн, а, отже, доходи збільшилися в 2,5 рази у порівнянні з 2015 роком.

    ОСВІТА

    Першочерговим і пріоритетним завданням для громади стало поліпшення якості освіти. Так, завдяки зусиллям КЗ «НПК «Основа» Преображенського освітнього округу, діти отримують знання на належному рівні. Учням і вихованцям, які потребують особливої ​​уваги, допомагають логопед, психолог, соціальний педагог. З метою повноцінного, творчого і різнобічного розвитку дітей в опорному закладі, філіях і дошкільних підрозділах організована робота гуртків: хореографічного, вокального, спортивного, туристичного, прикладного мистецтва, «Юний стрілок», музейної справи, а також театральна студія.

    Преображенська громада придбала спеціалізований автобус "ЕТАЛОН" для перевезення школярів. Транспорт розрахований на 29 місць, обладнаний внутрішнім гучномовного пристроєм, сидіннями з багажними відділеннями для шкільних портфелів і ременями безпеки. Автобус обладнаний звуковою та світловою сигналізацією при перевищенні швидкості 70 км/г.

      

    МЕДИЦИНА

    Не менш важливим є питання надання якісних медичних послуг населенню. На території громади функціонує КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги». До складу установи входять Преображенська, Омельницька і Микільська амбулаторії, Єгорівська, Новоселівська, Вільнянський, Свободянскій фельдшерські пункти.  На початку року «медичний» автопарк поповнився трьома санітарними автомобілями, що дозволить медичним працівникам своєчасно надавати невідкладну допомогу людям, які її потребують.

    БЛАГОУСТРІЙ

    За рахунок державної субвенції розпочато роботи з капітального та поточного ремонту об'єктів комунальної власності - заміна покрівлі, вікон і дверей, ремонт системи опалення та інше. Поступово здійснюється ремонт найбільш аварійних ділянок доріг населених пунктів. За рахунок коштів державної субвенції планується придбання спецтехніки - трактора з відповідним спецобладнанням, вже придбано спецмашину для вивезення побутового сміття. Також на території громади здійснюється на умовах співфінансування реалізація проекту ЄС "Інноваційні енергоефективні заходи у вуличному освітленні. Капітальний ремонт системи освітлення вулиць по с.Нікольське з використанням сонячної енергії".

    ПОСЛУГИ 

    У громаді створені відділи з питань державної реєстрації, які надають жителям адміністративні послуги: реєстрація прав на нерухомість, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реєстрація місця проживання та зняття з реєстрації.

    ПРОБЛЕМИ

    За словами голови Преображенської ОТГ Володимира Сідуна, однією з найбільш нагальних проблем, що стоять сьогодні перед громадою, є законодавчі колізії в розпорядженні землею, що знаходиться за межами громади.

    «Необхідно законодавчо врегулювати правила користування землею, що знаходиться за межами населеного пункту. Зараз цими землями розпоряджається Госгеокадастр. Але, якщо зробити все по розуму, безліч питань вирішиться відразу. Децентралізація, безумовно, потрібний і важливий процес, але правовий вакуум, за великим рахунком, нікуди не подівся», - зазначає В. Сідун.

    ПЕРСПЕКТИВИ

    У 2016 році Оріхівський район Запорізької області повністю сформований об'єданими територіальними громадами, а це означає, що всі громади будуть незалежними від районного рівня управління та отримають додаткові субвенції у 2017 році.

    Одними з останніх створених громад в області з'явилися Камишеватська і Малотокмачанская ОТГ. Камишеватська ОТГ об'єднала 7 сільських та 1 селищну раду. За прогнозними розрахунками обсяг бюджету ОТГ збільшиться в 2017 році майже в 3,5 рази - з 9 млн грн до 32 млн грн.  Малотокмачанська ОТГ об'єднала 2 сільські ради. За попередніми розрахунками бюджет ОТГ в 2017 році збільшиться майже в 3.5 рази і буде сягати більше 10 млн грн.

    Нагадаємо, в рамках децентралізації у Запорізькій області вже створено 25 об'єднаних територіальних громад, з них 6 - з'явилися в 2015 році і 18 - створені в 2016 році, 1- у 2017 році. 

    В області вважають, що успіхи та досягнення Преображенської громади є дороговказом для завершального етапу децентралізації в регіоні.

     

     

    За матеріалами видання Вільно-NEWS

     

     

      

    Сторінку розроблено в рамках проекту
    «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)