15 / Листопад, 2023

14 листопада 2023 року, в рамках Марафону громад у Варшаві (Польща) на 2-й міжнародній виставці-форумі «ReBuild Ukraine», співорганізатором якого є Асоціація міст України, українські громади презентували проєкти відбудови, реконструкції та модернізації об’єктів соціальної, транспортної та критичної інфраструктури.

Представники громад розповіли:

- про наслідки збройної агресії рф, зруйновані об’єкти інфраструктури, соціального забезпечення, житла;

- що вдалось відновити власними силами, а що у співпраці з іншими муніципалітетами, бізнесом, міжнародними партнерами;

- про плани відбудови, нові проєкти та важливість і необхідність інвестування у розвиток України.

                                         

У першій частині Марафону свої проєкти презентували:

- Енергодар (Запорізька область),

- Харків,

- громади Луганської області,

- Ірпінь (Київська область),

- Чернігів,

- Кривий Ріг (Дніпропетровська область),

- Краматорськ (Донецька область).

Іван Самойдюк, Перший заступник міського голови м.Енергодар, розповів про опір цивільного населення громади збройній окупації рф та наміри мешканців повернутися до громади після деокупації, а для цього необхідна належна підготовка інфраструктури міста.

Розповів про довоєнній потужності та потенціал громади в енергетичні сфері та масштаби руйнувань, спричинені збройною агресією рф. Відзначив, що серед пріоритетних проєктів громади є будівництво роздільної лінії сортування та переробки сміття задля збереження природного середовища, забезпечення екологічної безпеки громади. Це крок до наближення до європейського рівня поводження з побутовими відходами.

Тетяна Столяренко, директор КУ «Харківська інвестиційна агенція», депутат Харківської обласної ради, подякувала міжнародній спільності за підтримку України. Продемонструвала рівень розвитку Харківської міської територіальної громади до повномасштабного вторгнення рф на територію України та наслідки руйнувань, спричиненні збройною агресією рф. Розповіла про поточну роботу Харкова над генеральним планом тергромади, про реалізовані проєкти відбудови, про подальші плани розбудови міста з урахуванням сучасних викликів – дотримання безпекових норм, впровадження діджиталізації, охорони навколишнього середовища та забезпечення енергоефективності.

Олексій Смирнов, Перший заступник голови Луганської обласної державної адміністрації, представляючи інтереси Сєвєродонецької, Лисичанської, Рубіжанської, Попаснянської, Кремінської, Гірської міських військових адміністрацій, відзначив важливість відновлення інфраструктури територіальних громад, яка зруйнована збройною агресією рф. Презентував проєкти реконструкції та модернізації водопостачання та водовідведення, відновлення логістичного сполучення в межах області, досягнення належного рівня продовольчої безпеки та в інших сферах життєдіяльності.

Олександр Маркушин, Ірпінський міський голова, презентував проєкт реконструкції гімназії на засадах енергоефективності, максимальної інтеграції внутрішньо переміщених осіб та забезпечення інклюзивності. Також представив спеціальний інтернет-портал, де можна ознайомитися з деталями усіх проєктів громади щодо відбудови. Закликав об’єднувати зусилля та надалі підтримувати Україну.

Наталія Хольченкова, начальник відділу міжнародних відносин та інвестицій Чернігівської міської ради, представила комплексний план відбудови інфраструктурних об’єктів громади, які зазнали пошкоджень внаслідок збройної агресії рф. Серед пріоритетних об’єктів відзначила тепло- енерго-  та водопостачання, розбудову транспортної та соціальної інфраструктури, реабілітаційних центрів та розвиток агропромислового бізнес-кластеру задля забезпечення продовольчої безпеки.

Євген Удод, Перший заступник Криворізького міського голови, розповів про проєкти відбудови громади та відзначив основні засади реалізації таких проєктів, зокрема, це посилення безпеки у громаді, встановлення соціальної стабільності, збереження екології і гарантування прозорості та звітності використання коштів. Серед напрямків проєктів відзначив розбудову системи якісної реабілітації постраждалих від агресії рф, посилення стійкості водоканалів до відсутності постійного електропостачання та зменшення споживання газу, забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.

Ігор Сташкевич, секретар Краматорської міської ради, акцентував увагу на питанні заохочення повернення людей до громади і, зважаючи на це, відзначив, що розроблені проєкти громади зорієнтовані на досягнення цієї цілі. Закликав міжнародних партнерів підтримати проєкти громади, спрямовані на відновлення індустріального потенціалу міста, посилення безпеки в освітніх закладах.

Модераторка Наталія Лазаренко, менеджер з міжнародної діяльності  Асоціації міст України, представляючи громади, відзначила сильні сторони кожної громади та докладені зусилля громад, що постраждали від збройної агресії, щодо розробки планів та проєктів відбудови.

 

У другій частині Марафону свої проєкти представили:

- Херсон,

- Овруч (Житомирська область),

- Бахмут (Донецька область),

- Маріуполь,

- Гуляйполе (Запорізька область),

- Покровське (Дніпропетровська область).

Віталій Бєлобров, Заступник Херсонського міського голови, відзначив мужність та незламність жителів громади у протистоянні збройній агресії рф. Представив комплексний план відновлення громади, який розроблено в рамках проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні», що впроваджується Агентством міжнародного співробітництва асоціації муніципалітетів Королівства Нідерланди VNG International у партнерстві з Асоціацією міст України. Розповів, що такий план відновлення включає 38 проєктів, серед яких, зокрема, першочерговий швидкий план відновлення. Основні орієнтири розвитку громади – це створення нових робочих місць та розбудова інфраструктури. Для цього у пріоритеті розвиток індустріальних парків, зміцнення системи водопостачання та водовідведення, розбудова мережі освітніх закладів.

Іван Коруд, Овруцький міський голова, розповів про розташування громади та відповідні ризики і можливості реалізації проєктів відбудови. Зазначив масштаби зруйнованого та пошкодженого збройною агресією рф майна та інфраструктури громади. Представив проєкт будівництва житла для внутрішньо переміщених осіб. Відзначив зусилля територіальної громади щодо посилення безпеки та оборони.

Олександр Марченко, заступник начальника Бахмутської міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області, розповів про рівень розвитку та плани громади до повномасштабного вторгнення рф і зміни після 24 лютого 2022 року, обсяги руйнувань, спричинених агресією рф, а саме про те, що пошкоджена вся критична інфраструктура громади, що жоден житловий будинок не залишився неушкодженим. Відзначив, що післявоєнний план відновлення громади включає першочергово – це розмінування, розчищення завалів та будівельного сміття, відновлення водо-, тепло- та енергопостачання, далі – відновлення житлового фонду та соціальної інфраструктури, здійснення просторового розвитку, створення робочих місць та в цілому нормалізації життєдіяльності.

Вадим Бойченко, Маріупольській міський голова, відзначив силу протистояння мешканців громади агресії рф. Розповів про стан справ у громаді до вторгнення рф на територію України, про досягнуті цілі забезпечення прозорості діяльності влади у громаді, про здобутки та результати реформи децентралізації, про поточну діяльність місцевої влади щодо підтримки мешканців громади в евакуації та відкриття і діяльність центрів «Я – Маріуполь». Презентував всебічний план відновлення громади після деокупації, що передбачає як першочергове швидке відновлення, так і проєкти середньо- та довгострокової перспективи.

Сергій Ярмак, начальник Гуляйпільської міської військової адміністрації, міський голова, розповів, що громада потерпає від постійних обстрілів і, як наслідок, повністю відсутнє централізоване водо-, тепло- та енергопостачання і життєдіяльність громади забезпечується роботою мобільних генераторів та існує гостра потреба у комунальній техніці. Відзначив, що громада має досвід міжнародної співпраці у реалізації проєктів та презентував проєкт реконструкції опорної школи.

Світлана Спажева, Покровський селищний голова, розповіла про кроки громади задля перемоги України, щоденні виклики та плани на майбутнє. Представила проєкт реконструкції школи та інші проєкти відновлення закладів охорони здоров’я, соціального захисту та критичної інфраструктури.

Марафон громад у Варшаві став майданчиком розвитку міжнародної співпраці.

Анатолій Федорук, Бучанський міський голова, відзначив важливість солідарності партнерів українських муніципалітетів з усього світу для ефективної відбудови та відновлення України.

 

Сьогодні, 15 листопада 2023 року, Марафон в рамках виставки-форуму «ReBuild Ukraine» продовжиться, свої презентації нададуть Дніпро, Одеса, Вінниця, Миколаїв, Тростянець (Сумська область), Житомир та Білгород-Дністровський (Одеська область).

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)