22 липня 2025 року в місті Рівне відбулися Загальні збори Рівненського регіонального відділення Асоціації міст України, в якому взяли участь сільські, селищні, міські голови громад-членів Асоціації міст України Рівненської області, а також:
Андрій Карауш, Голова Рівненської обласної ради,
Олександр Кохан, Заступник Голови Рівненської обласної військової адміністрації,
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України,
Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України.
Головував на засіданні Голова Рівненського регіонального відділення Асоціації міст України, Радивилівський міський голова Микола Карапетян.
Учасники Зборів розглянули такі питання порядку денного:
- представлення та захист інтересів місцевого самоврядування Асоціацією міст України в діалозі з Парламентом та Урядом;
- зміни в законодавстві, що регулюють роботу органів місцевого самоврядування;
- процес створення безбар’єрного простору в м. Рівному;
- виклики сьогодення, роль міських, селищних, сільських рад;
- звіт Рівненського РВ Асоціації міст України за роботу в 2024 році та плани на наступний період;
- розвиток громад: можливості, проблеми та перспективи.
Микола Карапетян, відкриваючи засідання, акцентував увагу на важливості діалогу громад у складних умовах воєнного стану та ролі Асоціації міст України як єдиного голосу місцевого самоврядування в Україні:
«Перед нами зараз стоять важливі виклики в реформі середньої освіти, які маємо спільно з іншими громадами та Виконавчою дирекцією Асоціації міст України детально обговорити та знайти шляхи вирішення. Особливу увагу приділимо питанням безбар’єрності у громадах, адже людей з інвалідністю щодня стає більше, має бути доступність скрізь, особливо до лікарень та в органи влади».
Андрій Карауш відзначив:
«Війна породжує нові виклики. Стосуються вони і простору наших громад. Це не лише про пандуси, а й про іншу доступність лікарень, соціальних установ, органів влади тощо. Передусім ми говоримо про людей з інвалідністю та їхні потреби. Тому обласна влада підтримує такі ініціативи як «Рух без бар’єрів», надаючи співфінансування на облаштування безбар’єрного простору в приміщеннях, де розташовані заклади РОР.
Олександр Кохан зазначив:
«Війна чітко продемонструвала ключову роль місцевого самоврядування у забезпеченні безпеки, підтримці людей та відновленні громад. 32 громади Рівненщини в межах проєкту «Пліч-о-пліч» допомагають 44 прифронтовим громадам – це приклад справжньої солідарності. Безпека залишається нашим пріоритетом, тож разом із силовими структурами продовжуємо зміцнювати систему цивільного захисту».
Олександр Слобожан розповів про відстоювання інтересів місцевого самоврядування Асоціацією міст України у співпраці з Парламентом та Урядом України, окреслив основні результати діяльності 2024 року, зокрема в питаннях бюджетної політики, податкових змін, соціального захисту та оборонної підтримки:
«Наразі актуальними для кожної громади є питання, пов’язані з формуванням бюджетів на 2026 рік. Тому важливо консолідувати зусилля для зміцнення фінансової спроможності територіальних громад».
Оксана Продан висвітлила останні законодавчі зміни, які регулюють діяльність громад, та звернула увагу на особливості реалізації законів органами місцевого самоврядування:
«Аналітичний центр Асоціації міст України розробив і надав в громади документи, що допоможуть відповідно до нових законів оновити чи схвалити статути громад, отримати державне фінансування на проєкти портфелю публічних інвестицій громади та захистити майно громад через право узуфрукта».
Віктор Шакирзян, в.о. Рівненського міського голови, секретар Рівненської міської ради, представив муніципальний бізнес-коворкінг, відновлений за підтримки Асоціації міст України в проєкті «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), розповів про прогрес у створенні безбар’єрного простору в місті Рівному, який реалізується в рамках національної стратегії з інклюзивності, та зазначив, що Рівне має амбітну мету – стати прикладом міста, дружнього до людей з інвалідністю, батьків з дітьми та людей старшого віку:
«Ми створили Раду Безбар’єрності у Рівному і саме вона сприяла залученню коштів на втілення цієї ідеї згідно Стратегії безбар’єрності».
Тетяна Грещук, Виконавча директорка Рівненського регіонального відділення Асоціації міст України, представила звіт про діяльність Рівненського РВ Асоціації міст України у 2024 році та окреслила основні напрями роботи на наступний період, які підтримані Зборами.
У межах Загальних зборів підписано Меморандум про співпрацю між Рівненським регіональним відділенням Асоціації міст України та Агенцією розвитку міста Рівного, що має на меті поглибити партнерство в реалізації проєктів місцевого розвитку, цифровізації та соціально-економічних ініціатив.
Документ підписали:
Тетяна Грещук, Виконавча директорка Рівненського регіонального відділення Асоціації міст України,
Ірина Гарбуз, Заступниця директора КП «Агенція розвитку Рівного» Рівненської міської ради.
Подяки Голови Асоціації міст України Віталія Кличка головам громад вручили Олександр Слобожан та Оксана Продан.
Учасники зборів поділитися досвідом та викликами, з якими стикаються їхні громади. У форматі питання – відповідь, голови громад обговорили актуальні питання для громад Рівненщини: мобілізаційні заходи, забезпечення стабільного бюджету, підтримка внутрішньо переміщених осіб, розвиток місцевої інфраструктури, а також земельні питання для військовослужбовців.