17 / Грудень, 2021
16 грудня в онлайн форматі відбулося засідання фахової секторальної мережі з питань освіти, організоване в рамках Ініціативи «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Учасники: заступники міських, селищних та сільських голів, керівники органів управління освітою міських, селищних та сільських рад, представники Міністерства освіти і науки України. Модератором діалогу виступила експертка АМУ з питань освіти Тетяна Куценко.
Основні теми, обговорені на заході:
  • зміни у Формулі розподілу освітньої субвенції на 2022 рік та причини дефіциту освітньої субвенції;
  • проблемні питань, що стосуються проведення конкурсного відбору на посаду директора закладу загальної середньої освіти;
  • створення комунальної установи «Централізована бухгалтерія» для закладів освіти громади;
  • актуалізація Стратегії розвитку освітньої галузі, розробленої в Аналітичному Центрі АМУ.​
Анна Голуб, державний експерт експертної групи з питань бюджетування Міністерства освіти і науки України, представила інформацію щодо того, що послужило основою для розподілу обсягів освітньої субвенції по громадах у Державному бюджеті на 2022 рік  та розповіла про зміни у Формулі освітньої субвенції, які ще не затверджені відповідною постановою Кабінету Міністрів України (презентація).
Тетяна Куценко, експертка АМУ з питань освіти, зауважила, що розподіл освітньої субвенції здійснено не враховуючи напрацювання робочої групи з удосконалення Формули, до якої вона входила, як представник АМУ.
Учасники заходу мали можливість висловити проблемні питання, пов’язані з дефіцитом коштів освітньої субвенціїякі стосувалися, зокрема:
  • необхідності зміни помісячного розпису освітньої субвенції; 
  • зростання видатків місцевих бюджетів на освіту, не дивлячись на щорічне вдосконалення Формули;
  • необхідність прозорого процесу  внесення змін до Формули та врахування у ній усіх обов’язкових вимог до забезпечення освітнього процесу кадрами;
  • необхідності здійснення розрахунків освітньої субвенції для кожної громади у додатку до Державного Бюджету на основі затвердженої Формули.         
 
Анна Голуб надала відповіді на них та запевнила, що зниження обсягів освітньої субвенції на 2022 рік, що виникло у зв’язку із помилковими вхідними даними громад – можна виправити через перерозподіл передбаченого резерву освітньої субвенції. На завершення обговорення представниця Міносвіти наголосила, що Міністерство відкрито до обговорень щодо Формули і запросила громади до плідного діалогу.
Про проблемні питання, що стосуються проведення конкурсного відбору на посаду директора закладу загальної середньої освіти, ґрунтовно розповіла Оксана Яценко, Директор Департаменту освіти Вінницької міської ради. Зокрема, йшлося про необхідність зміни процедури проведення конкурсного відбору на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності. Наразі, відповідно до частини четвертої статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», посадові особи органів управління освітою в громадах не визначені як такі, що входять до складу конкурсної комісії. Така норма, суперечить статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування», якою визначено, що до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, або передані їм. Також, згідно зі статтею 71 цього Закону територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Представники громад підтвердили, що також стикались з проблемами у проведенні конкурсу: зокрема, забезпеченні присутності у складі конкурсної комісії усіх необхідних для її роботи представників, забезпеченні необхідного мінімального складу комісії  для легітимної роботи і прийняття рішення, фахової оцінки майбутніх директорів шкіл тощо.
 
У третій частині заходу учасникам був представлений успішний досвід Немирівської міської громади щодо створення комунальної установи для обслуговування закладів освіти територіальної громади. Алла Мрищук, начальник відділу освіти Немирівської міської ради, розповіла про алгоритм створення установи та про зміни у здійсненні закупівель з 2022 року (презентація).
Учасників зацікавили питання кадрового забезпечення функціонування такої бюджетної установи, а також переваги та проблемні питання у роботі комунального закладу.
Експертка АМУ з питань освіти Тетяна Куценко повідомила представників громад про плани Аналітичного центру АМУ щодо актуалізації Стратегії розвитку освітньої галузі (презентація), розробленої на основі опитування органів місцевого самоврядування. Представила структуру стратегії, стратегічні та операційні цілі, які слугують для АМУ планом дій (адвокації) у сфері освіти. Вона пояснила необхідність доповнення і коригування стратегічних напрямків розвитку освітньої сфери, у зв’язку із новими викликами, проблемними питаннями, вирішенням певних завдань, чи втратою ними актуальності. На завершення експертка АМУ підсумувала виступи діалогового заходу, окреслила подальші дії АМУ щодо, підтриманої учасниками заходу, необхідності внесення змін до освітнього законодавства в частині вдосконалення конкурсного відбору директора школи, подякувала усім спікерам та учасникам за плідну й активну роботу.
Відео заходу:

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)