14 / Березень, 2024

Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, звернувся 11 березня 2024 року до голів і депутатів обласних рад, до Української асоціації районних та обласних рад про спільну позицію місцевого самоврядування на захист земельних ділянок, які належать громадам.

Державне агентство лісових ресурсів України 21 лютого 2024 року оприлюднило на своєму офіційному сайті проєкт Закону України "Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства "Ліси України", яким пропонується позбавити громади права власності на земельні ділянки заліснені та лісогосподарського призначення.

Ці земельні ділянки проєктом пропонується вилучити у місцевого самоврядування на користь відповідного акціонерного товариства.

Такі законодавчі ініціативи суперечать статтям 7 та 142 Конституції України, порушують конституційні гарантії місцевого самоврядування, позбавляють громади матеріальної та фінансової основи, знищують результати реформи місцевого самоврядування та децентралізації.

Це не перший законопроєкт про вилучення земельних ділянок, що ініціюється в останні роки, хоча петиція №22/181324-еп, розміщена на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України 24.02.2023 з проханням не допустити передачу лісів громад акціонерному товариству, набрала необхідні для її розгляду 25974 голосів.

Цей законопроєкт прямо стосується компетенції обласних рад, які представляють спільні інтереси територіальних громад, сіл, селищ та міст. У більшості областей працюють спеціалізовані обласні комунальні підприємства – облагроліси. Комунальні облагроліси виконують не лише лісозаготівельну функцію, але й значні соціальні завдання, оскільки є бюджетоутворюючими підприємствами та великими роботодавцями для низки громад.

Асоціація міст України надала Держлісагентству свій негативний висновок на цей проєкт закону й просить обласні ради та УАРОР об’єднати зусилля на захист громад і місцевого самоврядування.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)