16 / Червень, 2020
Щорічно в останню неділю червня Україна святкує день молоді. Відзначення цього Дня на всеукраїнському рівні свідчить про розуміння важливості молодіжного суспільства в процесі розвитку держави. Таке розуміння втілилося у приєднанні в 2018 році України до Всесвітньої ініціативи Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Громада, дружня до дітей та молоді». Ініціатива ЮНІСЕФ передбачає створення в органах місцевого самоврядування сприятливого середовища для розвитку дітей та молоді, зокрема захисту їхніх прав та забезпечення доступності. Цю ініціативу підтримали понад 3 тис. муніципалітетів з близько 40 країн світу.
В Україні 17 територіальних громад вже стали кандидатами на отримання статусу громади, дружньої до дітей та молоді, і ще 19 готуються отримати статус кандидата. Слід зазначити, що Україна є першою країною, яка офіційно приєдналася до цієї ініціативи та законодавчо задекларувала підтримку муніципалітетів, долучених до неї. Втім, декларування та висловлювання попередніх урядів щодо підтримки ініціативи так і залишилося «на папері»: урядові законопроєкти 10189 та 10190, розроблені за участі АМУ, були відкликані через зміну Уряду. Ідея законопроєктів полягала у фінансовій підтримці територіальних громад, які долучилися до ініціативи ЮНІСЕФ, шляхом збільшення частки зарахування податку на доходи фізичних осіб до їх бюджетів.
Асоціація міст України розробила проєкт Закону щодо забезпечення додаткових надходжень до бюджетів територіальних громад, які приєдналися до міжнародної ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді. Прийняття законопроєкту, в першу чергу, сприятиме розвитку послуг для дітей і молоді, створенню умов для забезпечення їх безпеки, благополуччя, розвитку та реалізації їхніх можливостей, підтримки батьків, які виховують дітей та створення доступного середовища в громадах.
Асоціація міст України звернулася до Прем'єр-міністра України Д. Шмигаля з проханням винести цей законопроєкт на Уряд до Дня молоді.

Нагадаємо, АМУ активно долучається до реалізації глобальних ініціатив щодо поліпшення умов та якості життя для дітей і молоді в громадах. Так, 28 вересня 2018 року Голова АМУ Віталій Кличко та Голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джама Гулейд підписали Меморандум про наміри та взаємодію між АМУ та ЮНІСЕФ щодо співробітництва у сфері захисту прав дітей, надання соціальних послуг та впровадження децентралізаційної реформи. Крім того, АМУ бере активну участь у міжнародних конференціях, щорічних зборах щодо ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді» в якості партнера та посердника для громад, що зацікавлені у набутті цього статусу та розвитку відповідних проєктів.
У рамках Проєкту ПУЛЬС, Асоціація міст України у 2018 році провела конкурс серед громад «Міста, дружні до дитини», який допоміг зібрати кращі ідеї та практики зі створення комфортного для дітей середовища та видала тематичну добірку кращих практик та ідей. Минулого року в рамках Проєкту ПУЛЬС АМУ видала тематичну збірку історій успіхів, що показують вплив децентралізації на життя дітей молоді в громадах.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)