14 / Березень, 2023

Про необхідність швидкого відновлення місцевого самоврядування у післявоєнний період після Перемоги України говорив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, на засіданні Підкомітету з питань територіального устрою та місцевого самоврядування  Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Захід відбувся 13 березня  у місті Коростень Житомирської області за участі народних депутатів України, представників державних органів, органів місцевого самоврядування, науковців, експертів.

Виконавчий директор Асоціації міст України зауважив, що напрацювання моделі виборів - актуальне питання для території всієї України, і в Криму, і в Донецьку, і в Луганській області, адже маємо вже зараз думати про швидке відновлення місцевого самоврядування та готувати відповідні законодавчі норми. «Там, де місцеві ради діють і після введення воєнного стану, вони продовжать працювати і надалі. В окремих громадах (де  голову було вбито, де депутатський корпус де-факто не працює) необхідно буде оголошувати позачергові вибори відразу після забезпечення безпекових критеріїв, що має бути визначено законом», - зазначив Олександр Слобожан.

Виконавчий директор озвучив загальну позицію Асоціації міст України про місцеві вибори:

- має бути запроваджена мажоритарна система місцевих виборів для громад із населенням до 90 тисяч виборців;

- критерії безпекових умов призначення місцевих виборів мають бути визначені законом, а не військовими адміністраціями чи ЦВК;

- право ВПО голосувати на місцевих виборах має визначатись за тривалістю проживання у громаді, а не через набуття ними майнових прав.

Асоціація міст України надала свої пропозиції щодо зміни виборчого законодавства до Президента України та Верховної Ради України. 

Олександр Слобожан також акцентував увагу на  комплексному плануванні розвитку територій.

"Досі не затверджено порядок відновлення територій громад, який би дозволив реалізувати політику відновлення у післявоєнний період, яка би стосувалась всієї території України, а не лише областей і громад, які зазнали руйнувань. Важливими проблемами для громад сьогодні залишаються реєстри, які не оновлюються, відсутність актуалізованої державної стратегії та синхрону у прогнозах різних міністерств. Органи місцевого самоврядування розуміють ці виклики, готові їх вирішувати та очікують від законодавців та виконавчої влади необхідних рішень».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)