01 / Жовтень, 2020
30 вересня Верховна Рада прийняла у дугому читанні та в цілому законопроєкт «Про електронні комунікації» №3014 від 05.02.2020, спрямований на:
встановлення правової основи діяльності у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектру;
► визначення повноважень держави щодо управління та регулювання зазначеної діяльності;
► визначення прав, обов'язків та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються електронними комунікаційними послугами.
Законодавча база в сфері електронних комунікацій формувалася понад 15 років тому і не відповідала ні сучасним вимогам ринку, ні європейським прагненням України. Відповідно до позиції Мінцифри з прийняттям даного закону зроблено черговий крок не лише до врегулювання правовідносин у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектру, а й наближення України до світових стандартів. 
Україна однією з перших серед країн-партнерів ЄС імплементує у своє законодавство положення європейського Кодексу електронних комунікацій, який сприяє:
► конкуренції на ринку послуг електронних комунікацій;
► підключенню та доступу населення до високошвидкісного інтернету;
► розвитку внутрішнього ринку завдяки усуненню зайвих регуляторних бар’єрів;
► захисту інтересів споживачів.
Сфера дії
Дія цього Закону поширюється на відносини у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектру щодо:
► надання та отримання електронних комунікаційних послуг;
► постачання та доступу до електронних комунікаційних мереж;
► забезпечення конкуренції на ринках електронних комунікацій;
► користування радіочастотним спектром, ресурсами нумерації;
► захисту прав користувачів послуг.
Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов’язані з:
► електронними комунікаційними мережами, які не мають взаємоз'єднання з електронними комунікаційними мережами загального користування (крім відносин у сфері радіочастотного спектра);
► регулюванням аудіовізуальної політики;
► аналізом змісту та редагуванням інформації, що передається за допомогою електронних комунікаційних мереж загального користування;
► надання споживачам програмних послуг.
Зміни для операторів мобільного зв’язку ​
Закон «Про електронні комунікації» запроваджує принцип технологічної нейтральності. Оператори зможуть самі визначати, яку технологію зв’язку використовувати на своїх частотах. Також передбачається можливість передавання операторами один одному права на користування радіочастотним спектром та користуватися ним спільно. Наразі самостійно вести переговори про використання спектру оператори не можуть. Законом також передбачено, що вся взаємодія між операторами та регулятором відбуватиметься онлайн, через електронну платформу. Для початку роботи новий оператор користується повідомним принципом.
Зміни, які стосуватимуться абонентів
Закон «Про електронні комунікації» орієнтований на захист прав споживачів. Відтепер доступ до якісного інтернету є універсальною послугою. Тобто має гарантуватися громадянам державою. Оператори мають надавати абоненту інформацію про мінімальну, середню та максимальну швидкість інтернету, а заявлена оператором швидкість не повинна відрізнятись від реальної. Спрощується процедура захисту прав абонента. Так, абонент має право надіслати регулятору електронну скаргу, де повідомити про допущені оператором порушення. Наприклад, у разі, якщо з рахунку абонента списано кошти, а послуга не надана або надана неналежним чином можна звертатися не до суду, а  до регулятора. У разі,я кщо буде встановлено, що оператор порушує права споживачів, то йому загрожує штраф у розмірі  від 17 до 85 тис. грн (раніше це було 850- 1700 грн) за кожен факт порушення прав абонентів.
Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року. Офіційно текст закону не оприлюднено, тому він може відрізнятися.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)