13 / Квітень, 2023

11 квітня 2023 року відбулось засідання фахової мережі з питань відкритого урядування, організоване Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

У заході взяли участь близько 140 представників органів місцевого самоврядування: заступники міських, селищних, сільських голів, керівники структурних підрозділів виконавчих комітетів місцевих рад.

Учасники засідання проаналізували та наголосили на актуальних проблемних питаннях щодо відкритого урядування та сформували пропозиції щодо їх вирішення.

Роман Лелюк, Директор Департаменту суспільних комунікацій Київської міської державної адміністрації, презентував впровадження і роботу громадських хабів - просторів корисної дії, які дозволяють краще реагувати на локальні ініціативи та швидко адаптовуються до потреб сьогодення. У Києві ресурсні центри VcentriHub (на кшталт ЦНАПів, але для підтримки громадських організацій) працюють у трьох районах: Оболонському, Шевченківському та Голосіївському. За його словами, ця нова система налагодження постійного громадського діалогу і реагування на виклики суспільства доступна практично кожній громаді.

Микола Підлісний, Начальник відділу цифрового розвитку та цифровізації Кодимської міської ради Одеської області, наголосив на необхідності внесення змін до законодавства щодо доступу до публічної інформації, щоб урахувати правовий режим воєнного стану. Також потребують урегулювання питання захисту даних.

Тетяна Авксентюк, Начальник відділу з питань інформаційного забезпечення та по роботі зі ЗМІ Фастівської міської ради Київської області, накреслила проблемні питання доступу до публічної інформації зазначила, що досі для органів місцевого самоврядування не надано роз’яснення, які дані є чутливими. Тобто існує потреба на законодавчому рівні визначити чіткий перелік інформації, яку на період воєнного стану не рекомендовано оприлюднювати.

Софія Клименко, Начальник управління інформаційної політики Покровської військової адміністрації Донецької області, зазначила, що від початку російської агресії їм довелося закрити  значну частину публічної інформації, розміщену на офіційному сайті. Водночас доступ громадян до публічної інформації здійснюється через відділ по роботі зі зверненням громадян.  

Роман Швець, Завідувач сектору комунікацій та цифрового розвитку Володимирецької селищної ради Рівненської області, накреслив проблемні питання щодо доступу до реєстрів, впровадження цифрових інструментів у громадах, зокрема, щодо інтеграції інформації в державному реєстрі та між реєстрами територіальних громад, обміну інформацією.

Антон Васильєв, Провідний спеціаліст з питань залучення інвестицій відділу економічного розвитку та регуляторної політики управління фінансів, економічного розвитку та регуляторної політики Згурівської селищної ради Київської області, поділився досвідом взаємодії з громадянським суспільством, зокрема під час реалізації проєкту Молодіжний Простір.

До обговорення актуальних питань також долучились:

Юрій Стальниченко, Секретар Менської міської ради, з інформацією про впровадження на території громади проєкту Шкільний громадський бюджет за рахунок грантових коштів. 

Андрій Моша, Начальник відділу аналітики та комунікативних стратегій Департаменту комунікацій та інформаційної політики Сумської міської ради поділився досвідом залучення громадськості до переіменування топонімів у населених пунктах і зауважив, що процедура перейменування потребує законодавчого врегулювання.

Інна Скляр, експертка з питань відкритого урядування Асоціації міст України, модераторка заходу, підбиваючи підсумки наради, зазначила:

  • Питання доступу до публічної інформації потребує перегляду з урахуванням вимог воєнного стану і визначення переліку даних, які не можуть оприлюднюватись у форматі відкритих даних.
  • Важливо впроваджувати електронні інструменти, що є одним з важливих елементів відкритого врядування. Для органів місцевого самоврядування, які опинилися в окупації, це фактично єдина можливість зберігати зв'язок з мешканцями та надавати їм достовірну інформацію.
  • Громадські простори – ефективний майданчик взаємодії між муніципалітетом і громадськістю. Для побудови такої платформи не потрібні значні фінанси, варто лише переглянути наявні активи і належне ними розпорядитись: переобладнати будь-яке громадське приміщення на корисний громадський простір для багатьох стейкхолдерів.
  • Жоден громадський простір не спрацює без взаємодії з громадянським суспільством, тому важливо розбудовувати партнерські відносини. Така співпраця може стати надійним фундаментом для написання проєктів, залучення грантів і розвитку громадянського суспільства в громаді.

Відео засідання фахової мережі з питань відкритого урядування можна отримати у Регіональних відділеннях Асоціації міст України.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)