19 / Лютий, 2024

15 лютого 2024 року Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, взяв участь у роботі круглого столу «Європейська політика згуртованості: як відкрити двері до європейських фондів», організованому ГО «Інститут громадянського суспільства».

Олександр Слобожан закликав уважніше вивчити Звіт Європейської Комісії про готовність України до переговорів про вступ до ЄС. Адже там крім 22 розділу 5 кластеру (щодо місцевого самоврядування і регіональної політики) є багато інших, що впливають на регіональну політику. Наприклад, у 15 розділі  4 кластеру (енергія) зазначено про  енергоефективність, лібералізацію тарифів, впровадження європейських стандартів в галузі ЖКГ, – без реалізації цього блоку реформ розраховувати на отримання загальної підтримки буде дуже складно.

О.Слобожан звернув увагу на питання бюджетного вирівнювання, яке є елементом згуртованості:

«Не має бути цільових субвенцій. Вся Європа живе за принципом дуже простого і справедливого розподілу фондів на душу населення. І поки ми не прийдемо до такого самого вертикально-горизонтального вирівнювання на душу населення, претендувати на отримання будь-яких коштів і реалізацію будь-яких програм із залученням структурних фондів ЄС буде неможливо».

Виконавчий директор Асоціації міст України подякував усім присутнім за обговорення готовності входження України в європейський простір регіонального розвитку. Водночас підкреслив, що наразі ні інституційно, ні законодавчо, ні кадрово ми не готові системно отримувати доступ до структурних та інвестиційних фондів ЄС. 

«Тобто, коли настане завтра, ми цими грошима просто не зможемо скористатися. Тож маємо свідомо виконувати свою домашню роботу. Адже ЄС – це не скарбничка, до якої звернувся і отримав відповідно кошти. Це не одномоментний крок, а великий шлях завдовжки у 7-10 років, якій пройшли і поляки, і чехи, й інші країни, це довгий процес впровадження величезної кількості стандартів, вміння працювати з документами, наявність стратегічних планувальних документів тощо. Вже зараз існує багато інших дієвих європейських програм, фондів, що пов’язані з енергофективністю, зміною клімату тощо, куди вже звертаються наші громади, які навчились готувати необхідні документи для отримання допомоги та створення у себе відповідної інфраструктури»,  – зазначив Олександр  Слобожан.

З вітальним словом до учасників звернувся керівник Проєкту USAID «Говерла» Габріель Абрагам.

Серед учасників  засідання були народні депутати, члени Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування ВРУ:

Олександр Аліксійчук,

Віталій Безгін

Дмитро Микиша,

Вячеслав Рубльов,

а також

Наталія Алюшина, Голова Національного агентства з України з питань державної служби,

Вʼячеслав Негода, керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.

Модерував захід Анатолій Ткачук, директор з питань науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства», організатора заходу.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)