08 / Грудень, 2020
3 грудня 2020 року відбувся онлайн круглий стіл «Діалог центральних органів державної влади та органів місцевого самоврядування у впровадженні відкритого врядування в Україні», організований проєктом Конгресу Ради Європи «Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні» в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018 – 2021 спільно з Асоціацією міст України.
У заході взяли участь Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, Генеральний Секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер, Державний секретар Кабінету Міністрів України Олександр Ярема, Хмельницький міський голова Олександр Симчишин, представники місцевого самоврядування, учасники та кандидати на участь у програмі «Партнерство «Відкритий уряд – місцевий рівень».  
Відкрите врядування стало важливим компонентом партисипативного, інклюзивного та прозорого процесу прийняття рішень на всіх рівнях влади. У продовження попередніх обговорень щодо питань сталого співробітництва між органами влади на національному та місцевому рівнях з відкритого урядування в Україні та ефективного залучення органів місцевого самоврядування до розробки і виконання Національного Плану дій із впровадження міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд», Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи спільно з Асоціацією міст України розробили концепцію створення Платформи діалогу місцевого та центрального рівнів влади з відкритого урядування в Україні. Платформа створена у відповідності до місцевої стратегії «Партнерство «Відкритий уряд» і закликає до консультацій, співпраці між органами влади на національному та місцевому рівнях. Ця концепція безпосередньо пов’язана із процесом залучення органів місцевого самоврядування до розробки та виконання Національного Плану дій із впровадження Ініціативи, а також участю муніципалітетів України у програмі Партнерство «Відкритий уряд – місцевий рівень».
Під час заходу учасники обговорили відбір до міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд - локальний рівень». Зокрема, представники місцевого самоврядування розповіли про свої досягнення і плани у сфері відкритого врядування.
У вступному слові Андреас Кіфер підкреслив, що «в контексті реформ в Україні якість місцевого самоврядування стає ще більш важливою, а стратегії та ініціативи відкритого врядування існують для можливості підсилити багаторівневий діалог та забезпечити всі рівні врядування необхідними інструментами для підвищення відповідальності та сприяння інноваціям».
Запропоноване бачення співпраці та співробітництва між центральними та місцевими органами влади щодо відкритого врядування в Україні підтримав Олександр Ярема, який наголосив «на необхідності синхронізувати зусилля та підтримувати ініціативи як національного, так і місцевого рівнів. Платформа діалогу сприятиме стратегічному розвитку, оскільки чим ближче ми до громадян, тим кращі рішення ми можемо прийняти».
Олександр Слобожан привітав представників Тернополя, Хмельницького та Вінниці з перемогою у міжнародному відборі до програми Партнерство «Відкритий уряд – місцевий рівень». Він наголосив на ключовій ролі органів місцевого самоврядування під час розробки, впровадження та оцінки державних ініціатив щодо відкритого урядування. Також Виконавчий директор АМУ нагадав, що Асоціація міст України у 2019 році створила робочу групу з напрацювання Дорожньої карти із сприяння і розвитку відкритого урядування та е-врядування на місцевому рівні в Україні, яка була завершена спільно з Конгресом місцевих і регіональних влад Ради Європи. Крім того, члени АМУ є постійними учасниками заходів з відкритого врядування та долучилися до розробки нового Плану дій в рамках Ініціативи.
Головна пропозиція щодо впровадження відкритого врядування - залучення органів місцевого самоврядування до діалогу з органами державної влади і громадянським суспільством. Ми пропонуємо створити сталу Платформу діалогу і співробітництва місцевого та центрального рівнів влади з відкритого врядування. Хмельницький, Вінниця, Тернопіль вже розпочали цей процес, вони є лідерами місцевого самоврядування і зовсім скоро будуть ділитися з міжнародною спільнотою своїм досвідом, - зазначив О. Слобожан.
Платформа діалогу місцевого та центрального рівнів влади з відкритого урядування має поєднати зусилля центральних органів державної влади та органів місцевого самоврядування, щоб забезпечити можливості для:
  • активного залучення органів місцевого самоврядування до розробки, впровадження, моніторингу та оцінки Плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд»;
  • обміну кращими практиками та обговорення викликів і нових можливостей для центральних органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні;
  • координації через заохочення органів місцевого самоврядування впроваджувати загальнонаціональні ініціативи з відкритого урядування;
  • створення сприятливого середовища для запровадження принципів відкритого (місцевого) урядування через реалізацію трьох підходів: (а) узгодження законодавства та місцевих політик; (б) нарощування потенціалу та спроможності; та (в) підтримка місцевих інновацій.
Започаткування Платформи діалогу забезпечить:
  • Постійну політичну підтримку відкритого урядування в Україні.
  • Практику зворотнього зв’язку та спільну відповідальність.
  • Ефективну мережу лідерів.
Слід зазначити, що завдяки участі українських міст у конкурсному відборі до міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» можна говорити про ключову мережу міст, які готові ділитися своїми практиками відкритого врядування з іншими містами України та світу (міста-переможці вібдору -  Хмельницький, Тернопіль, Вінниця, а також учасники відбору: Буча, Кременчук, Новопсков, Олександрія, Попільня, Славута, Умань та Рівненська обласна рада).
Пропозиція із започаткування Платформи діалогу базується на результатах опитування, проведеного Конгресом спільно з АМУ для вивчення форматів консультацій та співпраці між центральними органами державної влади і органами місцевого самоврядування. Опитування засвідчило, що органи місцевого самоврядування підтримують таку ідею та готові працювати над впровадженням збалансованого підходу до забезпечення прозорості, залучення громадян та підзвітності на місцевому рівні.
Формат Платформи діалогу передбачає дві зустрічі на рік з метою забезпечення ефективного обміну між державними та місцевими органами влади в процесі виконання Плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерства «Відкритий уряд», а також розробки та виконання місцевих та регіональних планів дій. Під час кожної з щорічних зустрічей буде узагальнюватися досвід впровадження принципів відкритого урядування та їх застосування на місцевому рівні, буде проводитися обговорення з актуальних питань і викликів на всіх рівнях, а також погодження рішень та скоординованих дій.
Для забезпечення постійного зв’язку та координації між державними та місцевими органами влади буде створена Координаційна група з питань місцевого самоврядування, яка також буде відстежувати впровадження та розробку рішень, прийнятих під час зустрічей учасників Платформи.

Захід проведений в рамках проєкту «Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні», який спільно реалізують Асоціація міст України та Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи. Проєкт спрямований на покращення якості демократії на місцевому рівні в Україні шляхом посилення інституційних структур та підтримки органів місцевого самоврядування та їх національних асоціацій в діяльності, спрямованій на запровадження принципів етики в процес прийняття рішень, а також підтримка більш інклюзивного, прозорого, підзвітного та орієнтованого на громадян місцевого врядування. Він виконується Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи як частина Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 роки.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)