04 / Листопад, 2020

3 листопада Верховна Рада України у другому читанні підтримала законопроєкт №2450 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права фізичної особи на зміну по батькові." Законом доповнено статтю 295 Цивільного кодексу України та статтю 149 Сімейного кодексу України положеннями, які мають дозволити фізичній особі змінювати не лише своє прізвище та (або) ім‘я (що вже передбачено чинним законодавством), а й по батькові.

Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року.
Нагадаємо, раніше змінити по батькові можна було тільки в тому разі, якщо батько змінив власне ім’я або ж якщо відомості про нього як про батька дитини виключили з актового запису про її народження. Законопроєкт №2450 був розроблений з метою виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гарнага проти України».
Довідково. 2 квітня 2007 року українка Наталія Гарнага звернулася до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) зі скаргою, що державні органи влади України втрутилися в її приватне життя, відхиливши її заяву про зміну по батькові. Український уряд стверджував, що, згідно з законодавством, в Україні не можна змінити по батькові на власний розсуд. ЄСПЛ розглянув справу українки та ухвалив, що положення Цивільного кодексу України щодо зміни імені, прізвища та по батькові невиправдано обмежують особу у зміні по батькові.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)