18 / Березень, 2022
18 березня  відбувся перший діалоговий захід Міжнародного марафону «Єднання місцевого самоврядування світу задля благополуччя людей і миру». Участь узяли представники/-ці місцевого самоврядування, в тому числі, міста-побратими Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Словаччини, де приймають найбільшу кількість біженців/-нок з України, які рятуються від війни, та лідери/-ки місцевого самоврядування України.
Головна мета: показати світу справжнє обличчя війни, яку розгорнула росія проти України, та посилити партнерство місцевого самоврядування України і світу.
Участь у обговоренні взяли Олексій Чернишов, Міністр розвитку громад та територій України, Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова, Ігор Терехов, Харківський міський голова, голова Харківського регіонального відділення Асоціації міст України, член Правління Асоціації міст України, Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова, голова Житомирського регіонального відділення Асоціації міст України, член Правління Асоціації міст України, Роман Клімчук, Чернівецький міський голова, голова Чернівецького регіонального відділення Асоціації міст України, член Правління Асоціації міст України, Андрій Балога, Мукачівський міський голова, член Правління Асоціації міст України, Володимир Шматько, Чортківський міський голова.
Під час виступів міські голови закликали своїх колег з усього світу почути Україну та закрити небо, а також припинити торгівлю з росією. Кожен поділився інформацією про ситуацію в своїй територіальній громаді. Всі були єдині в думці, що сьогодні в Україні всюди небезпека, говорити, що західна частина країни більш безпечна складно, адже тут також падають боми, і ніхто не знає де завтра буде напад.
Голова АМУ Віталій Кличко у своєму виступі зазначив: "Зараз бої тривають на підступах до Києва. Я думаю ви бачили, на що перетворили окупанти, яких ми називаємо орками, бо вони такими є! Населені пункти навколо Києва, які жили, будувались, розвивались: Гостомель, Ворзель, Буча, Ірпінь, Бородянка, Васильків, Макарів. На жаль, цей перелік поповнюється… Знищується інфраструктура, житлові будинки, дитсадки, школи, культурні пам’ятки ( музей всесвітньовідомої художниці Марії Примаченко в Іванкові). Гине цивільне населення, в тому числі діти. Поранених  не дають евакуювати, обстрілюють «зелені коридори». При виході із окупованого села Перемога (Броварський район) цивільні були обстріляні є семеро загиблих, серед яких дитина. Російські окупанти вбили селищного голову Гостомеля Юрія Прилипка, коли він разом з волонтерами роздавав хліб.  Бомби і ракети щоночі падають на Київ: Дарницький, Оболонський, Голосіївський, Святошинський райони – зруйновані багатоповерхівки, пошкоджена інфраструктура в тому числі і деякі наземні частини метрополітену. Обстріляно телевежу.  Сама вежа практично не постраждала, ворожі снаряди пошкодили сусідні будівлі (зокрема, спорткомплекс Авангард) та впали неподалік пам'ятника Жертвам Бабиного Яру, загинули 5 цивільних. Чи ви можете уявити, що столицю вашої країни обстрілюють ракетами?! Я бачив на фотографіях знищену нацистами Варшаву. Те, як сьогодні виглядають околиці Києва нічим не відрізняється. Таке можуть робити тільки справжні нацисти!"
Віталій Володимирович наголовив, що Київ живе і працює, комунальні служби виконують свою роботу, незважаючи на те, що поруч тривають бої, а ракети поцілюють в житлові будинки столиці.Також він подякував міжнародній спільноті: "Я кожен день спілкуюсь з мерами міст-побратимів як голова Асоціації міст. І Київ, і всі міста, і громади України отримують від вас величезну допомогу. Щодня до Києва прямують десятки машин із гуманітаркою. Її «географія» досить широка — Західні регіони України, сусідні Польща й Словаччина, Німеччина та інші країни Євросоюзу — зараз увесь світ об’єднаний тим, щоб допомогти нашій державі у протистоянні із ворогом та підтримати постраждалих від військових дій. Ми створили декілька хабів, оперативно розвозимо все тим, хто потребує, в тому числі і у громадах Київської агломерації. Хочу дуже подякувати за те, що ви надаєте прихисток тим, кого війна змусила його шукати. Ви бачили як відбувалася евакуація людей з Ірпіня і Бучі, те, що зараз відбувається в Маріуполі, Сумах, Чернігові. Важко тим, хто виїжджає, їм потрібна ваша турбота і тепло. Ми вдячні, що ви їх їм надаєте."
Під час заходу обговорили питання звільнення полонених. Це бандитські дії росіян. Ворог намагається знищити законно обрану владу, щоб посіяти хаос. Декілька виборних представників були поранені або навіть вбиті, багатьох сьогодні переслідують окупанти. Є інформація про 6 викрадень. Завдяки спільним зусиллям і підтримці міжнародної спільноти, окупанти звільнили голову Мелітопольської громади  Івана Федорова. Але у полоні наразі перебувають: мер Дніпрорудного Євген Матвєєв, секретар Скадовської міськради Юрій Палюха, Біловодський селищний голова Олег Мирошник, Нікопольський селищний голова Василь Мітько. Втрачено зв'язок з мерами Бучі та Херсона. Справа честі усіх представників місцевого самоврядування добиватись, щоб їх звільнили.
"Чому ми сьогодні з вами тут разом говоримо? Бо мери мають стояти за мерів. По всій Європі. В усьому демократичному світі. Ми маємо мандат від людей захищати їх інтереси. І цей мандат дає нам право вимагати тих рішень, які для цього потрібні!"  додав Віталій Кличко
Сергій Сухомлин подякував за організацію заходу і зазначив, що мери взяли на себе дуже велику відповідальність: "Завдяки війні суспільство об'єдналося. Житомирська громада допомагає вивозити людей з Бучі, Макарова, бо всі наші. Ми всі українці. Усіх важкохворих дітей нам вдалося відправити до Нідерландів. Багато гумунітарної допомоги: на Славутич, Чернігів тощо." Також він наголосив, що Україні потрібна зброя і засоби захисту, автомобілі."
Ігор Терехов зупинився на тому що вже 23-й день мирне місто Харків бомблять як з неба, так і градами на землі. Він попросив мерів європейських міст, щоб ті звернулися до урядів своїх країн з проханням закрити небо над Україною: "Я знаю, що таке падати на землю і закривати себе руками коли над тобою летять бомардувальники СУ. 708 будівель знищено, з них — 600 багатоповерхівок. Більше 60 шкіл та садочків розбомблено. Люди залишилися без житла. Знищена інфраструктура... Що ще потрібно, щоб довести всі страхи цієї війни? Нам потрібно закрите небо." Також міський голова Харкова розповів, що кожен на своєму місці виконує свою роботу, а Україна  форпост на захисті демократії. І якщо тут росію не зупинити, вона піде далі.
Роман Клічук  відзначив, що на Чернівці сьогодні поки не падають бомби, але сьогодні немає жодного міста, яке почувало би себе безпечно. "Від нас до Івано-Франківська, який бомбили уже декілька раз, трохи більше 100 км. У нас теж лунають сирени і ще декілька тижнів тому ит не могли собі уявити, що це буде можливо. Для кожного з нас війна – це вперше! Ми приймаємо тих, хто їде з тих міст і сіл, де йдуть бої або де вони можуть ось-ось початися. Ми прийняли у нашому місті вже 50 тис. переміщених осіб і забезпечуємо всім необхідним. Потрібно заборонити торгівлю з росією, щоб ослабити ворога екномічно",  зазначив Роман Клічук
Андрій Балога звернувся до сусідньої Угорщини: "Ми отримували раніше і отримуємо зараз від вас багато допомоги. Ви багато приймаєте тих, хто вимушений сьогодні покинути Україну. І ми теж дуже вдячні. Але ми б хотіли відчувати від вас більшої підтримки. Зокрема і в частині сприяння транзиту через територію Угорщини різного роду допомоги для України з третіх країн. Це війна, справжня війна, і якщо хтось хотів би на це закрити очі, то з кожним днем це буде важче і важче. Тому ми б були раді вітати, якщо б угорський уряд наважився на складне рішення щодо зупинення комерційних проектів з РФ, зокрема у паливно-енергетичній сфері, ядерній енергетиці. Якщо хтось в Європі думає, що ця війна в Європі буде останньою, якщо дозволити путіну загарбати Україну, то це велика помилка. Останньою буде та війну, в якій він програє."
Володимир Шматько розповів про роботу Чортківської громади. Зазначив, що вже багатьох тимчасово переселених осіб (медиків, інженерів) працевлаштували. Також звернувся до європейців: "Ми переможемо тоді, коли нас почують, що гуманітарна допомога — це  добре, але без закриття неба не перемогти. Це точно знають балтійські країни. Ми потребуємо захисного спорядження: каски, бронежилети, а також варто зупинити транзит на росію в тому числі і через Білорусь, щоб не лишилось обхідних шляхів. Це третя світова війна".

Наступний захід – діалог з муніципалітетами Австрії, Франції, Німеччини, Швейцарії та Великобританії відбудеться 22 березня.
Партнери заходу: Програма Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні», Асоціація міст України, портал «Децентралізація», Асоціація ОТГ.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)